Avropa ölkələrinin təhlükəsizliyi ilə bağlı narahatlıqlar son zamanlar daha da artıb. Rusiya ilə bağlı gərginlik fonunda, NATO üzvü olan ölkələrə qarşı mümkün hücumlar barədə proqnozlar gündəmə gəlib və bu məsələdə ekspertlərin fikirləri diqqətlə izlənilir.
Redaksiya Unian-a istinadən xəbər verir ki, Ukraynanın ABŞ-dakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri (2015-2019-cu illər) Valeri Çalıyın "Orestokratiya" kanalına verdiyi müsahibədə Rusiya tərəfindən NATO üzvü olan ölkələrə qarşı mümkün hücum ehtimalı barədə fikirləri səsləndirilib. Çalıyın sözlərinə görə, 2026-cı ildə Rusiyanın Avropa ölkəsinə hücum etməsi ehtimalı kifayət qədər yüksəkdir. O, bu hücumun Finlandiya, İsveç, Baltik ölkələri, Polşa və ya Rumıniyaya qarşı ola biləcəyini qeyd edib.
Çalıyın fikrincə, Rusiya tərəfindən həyata keçiriləcək hücumun məqsədi ərazi ələ keçirmək deyil, Avropanın zəifliyini nümayiş etdirməkdir. O, gələn il Rusiya tərəfindən NATO ölkəsinə qarşı quru əməliyyatlarının həyata keçirilməsi ehtimalını proqnozlaşdırır. Bu əməliyyatlar dronlar, robotlaşdırılmış sistemlər və ya diversiya qrupları vasitəsilə həyata keçirilə bilər. Çalıyın sözlərinə görə, bu, raket və ya dronun təsadüfi düşməsi kimi deyil, NATO ölkəsinin ərazi bütövlüyünün pozulması kimi başa düşüləcək.
Almaniya Müdafiə naziri Boris Pistorius da NATO-nun Rusiya ilə bağlı proqnozlarını yenidən nəzərdən keçirməli olduğunu bildirib. "Frankfurter Allgemeine Zeitung" qəzetinə verdiyi müsahibədə o, Rusiyanın qoşunlarını tez bir zamanda bərpa edərək 2029-cu ilə qədər şərqi NATO üzvü olan ölkələrə hücum edə biləcəyini qeyd edib. Çalıyın fikrincə, müharibənin süni şəkildə Avropaya uzadılması, Kreml və şəxsən Vladimir Putinin emosional qərarlarının nəticəsidir. O, müharibədən 15 il ərzində qurtulmağın mümkün olmayacağını vurğulayıb. Çalıyın sözlərinə görə, Putinin məqsədi müharibəni genişləndirmək deyil, Avropanın zəifliyini göstərməkdir. O, həmçinin qeyd edib ki, Rusiya-Ukrayna müharibəsindən Avropa müharibəsinə keçid baş verib və bu, müxtəlif yerlərdə baş verəcək fasilələrlə davamlı müharibə dövrünün başlanğıcıdır. Çalıyın fikrincə, Avropa ölkələrinin hərəkətlərindən asılı olaraq, hadisələrin gələcək inkişafı müəyyən ediləcək. Əgər digər Avropa ölkələri Ukraynanın tərəfində müharibəyə qoşulsalar, Putin onun heç kimdən qorxmadığını anlayacaq. Bu vəziyyətdə, müharibənin Avropa müharibəsinə çevrilməsi və bunun nəticəsində tezliklə sülhün bərqərar olması mümkündür.

Обеспокоенность по поводу безопасности европейских стран в последнее время возросла. На фоне напряженности с Россией возникли прогнозы о возможных нападениях на страны-члены НАТО, и мнения экспертов по этому вопросу внимательно отслеживаются.
Redaksiya со ссылкой на Unian сообщает, что в интервью каналу "Orestokratiya" бывший Чрезвычайный и Полномочный Посол Украины в США (2015-2019 гг.) Валерий Чалый высказал мнения о возможной вероятности нападения России на страны-члены НАТО. По словам Чалого, вероятность нападения России на европейскую страну в 2026 году достаточно высока. Он отметил, что это нападение может быть направлено против Финляндии, Швеции, стран Балтии, Польши или Румынии.
По мнению Чалого, цель нападения со стороны России — не захват территории, а демонстрация слабости Европы. Он прогнозирует вероятность проведения Россией сухопутных операций против страны НАТО в следующем году. Эти операции могут быть осуществлены с помощью дронов, роботизированных систем или диверсионных групп. По словам Чалого, это будет воспринято как нарушение территориальной целостности страны НАТО, а не как случайное падение ракеты или дрона.
Министр обороны Германии Борис Писториус также заявил, что НАТО должно пересмотреть свои прогнозы относительно России. В интервью газете "Frankfurter Allgemeine Zeitung" он отметил, что Россия может быстро восстановить свои войска и напасть на восточные страны-члены НАТО к 2029 году. По мнению Чалого, искусственное затягивание войны в Европе является результатом эмоциональных решений Кремля и лично Владимира Путина. Он подчеркнул, что избавиться от войны в течение 15 лет будет невозможно. По словам Чалого, цель Путина — не расширение войны, а демонстрация слабости Европы. Он также отметил, что произошел переход от российско-украинской войны к европейской войне, и это начало периода продолжительной войны, которая будет происходить с перерывами в различных местах. По мнению Чалого, дальнейшее развитие событий будет определяться действиями европейских стран. Если другие европейские страны присоединятся к Украине в войне, Путин поймет, что он никого не боится. В этом случае возможно, что война превратится в европейскую войну и, как следствие, мир будет восстановлен в ближайшее время.