Avropa ölkələrinin təhlükəsizliyi ilə bağlı narahatlıqlar son zamanlar daha da artıb. Rusiya ilə bağlı gərginlik fonunda, NATO üzvü olan ölkələrə qarşı mümkün hücumlar barədə proqnozlar gündəmə gəlib və bu məsələdə ekspertlərin fikirləri diqqətlə izlənilir.
Redaksiya Unian-a istinadən xəbər verir ki, Ukraynanın ABŞ-dakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri (2015-2019-cu illər) Valeri Çalıyın "Orestokratiya" kanalına verdiyi müsahibədə Rusiya tərəfindən NATO üzvü olan ölkələrə qarşı mümkün hücum ehtimalı barədə fikirləri səsləndirilib. Çalıyın sözlərinə görə, 2026-cı ildə Rusiyanın Avropa ölkəsinə hücum etməsi ehtimalı kifayət qədər yüksəkdir. O, bu hücumun Finlandiya, İsveç, Baltik ölkələri, Polşa və ya Rumıniyaya qarşı ola biləcəyini qeyd edib.
Çalıyın fikrincə, Rusiya tərəfindən həyata keçiriləcək hücumun məqsədi ərazi ələ keçirmək deyil, Avropanın zəifliyini nümayiş etdirməkdir. O, gələn il Rusiya tərəfindən NATO ölkəsinə qarşı quru əməliyyatlarının həyata keçirilməsi ehtimalını proqnozlaşdırır. Bu əməliyyatlar dronlar, robotlaşdırılmış sistemlər və ya diversiya qrupları vasitəsilə həyata keçirilə bilər. Çalıyın sözlərinə görə, bu, raket və ya dronun təsadüfi düşməsi kimi deyil, NATO ölkəsinin ərazi bütövlüyünün pozulması kimi başa düşüləcək.
Almaniya Müdafiə naziri Boris Pistorius da NATO-nun Rusiya ilə bağlı proqnozlarını yenidən nəzərdən keçirməli olduğunu bildirib. "Frankfurter Allgemeine Zeitung" qəzetinə verdiyi müsahibədə o, Rusiyanın qoşunlarını tez bir zamanda bərpa edərək 2029-cu ilə qədər şərqi NATO üzvü olan ölkələrə hücum edə biləcəyini qeyd edib. Çalıyın fikrincə, müharibənin süni şəkildə Avropaya uzadılması, Kreml və şəxsən Vladimir Putinin emosional qərarlarının nəticəsidir. O, müharibədən 15 il ərzində qurtulmağın mümkün olmayacağını vurğulayıb. Çalıyın sözlərinə görə, Putinin məqsədi müharibəni genişləndirmək deyil, Avropanın zəifliyini göstərməkdir. O, həmçinin qeyd edib ki, Rusiya-Ukrayna müharibəsindən Avropa müharibəsinə keçid baş verib və bu, müxtəlif yerlərdə baş verəcək fasilələrlə davamlı müharibə dövrünün başlanğıcıdır. Çalıyın fikrincə, Avropa ölkələrinin hərəkətlərindən asılı olaraq, hadisələrin gələcək inkişafı müəyyən ediləcək. Əgər digər Avropa ölkələri Ukraynanın tərəfində müharibəyə qoşulsalar, Putin onun heç kimdən qorxmadığını anlayacaq. Bu vəziyyətdə, müharibənin Avropa müharibəsinə çevrilməsi və bunun nəticəsində tezliklə sülhün bərqərar olması mümkündür.

Concerns about the security of European countries have increased recently. Amidst tensions with Russia, forecasts about possible attacks on NATO member states have come to the forefront, and expert opinions on this matter are being closely monitored.
Redaksiya reports, citing Unian, that Valeriy Chaly, Ukraine's Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the US (2015-2019), expressed his views on the possibility of possible attacks by Russia against NATO member states in an interview with the "Orestokratiya" channel. According to Chaly, the probability of Russia attacking a European country in 2026 is quite high. He noted that this attack could be against Finland, Sweden, the Baltic states, Poland, or Romania.
In Chaly's opinion, the purpose of an attack by Russia is not to seize territory, but to demonstrate Europe's weakness. He predicts the possibility of ground operations by Russia against a NATO country next year. These operations could be carried out by drones, robotic systems, or sabotage groups. According to Chaly, this will be understood as a violation of a NATO country's territorial integrity, not as an accidental fall of a missile or drone.
German Defense Minister Boris Pistorius also stated that NATO should reconsider its forecasts regarding Russia. In an interview with the newspaper "Frankfurter Allgemeine Zeitung," he noted that Russia could quickly rebuild its forces and attack eastern NATO member countries by 2029. According to Chaly, the artificial extension of the war in Europe is the result of emotional decisions by the Kremlin and Vladimir Putin personally. He emphasized that it will not be possible to get rid of the war within 15 years. According to Chaly, Putin's goal is not to expand the war, but to show Europe's weakness. He also noted that the Russia-Ukraine war has transitioned into a European war, marking the beginning of a period of continuous war that will occur in various places with interruptions. According to Chaly, the future development of events will be determined by the actions of European countries. If other European countries join the war on Ukraine's side, Putin will realize that he is not afraid of anyone. In this situation, it is possible for the war to turn into a European war, and as a result, for peace to be established quickly.