Ukraynanın cənub bölgəsindəki enerji təchizatı ilə bağlı vəziyyət, Rusiya tərəfindən həyata keçirilən hücumlar nəticəsində yaranan problemlər fonunda mürəkkəb olaraq qalır. Bu barədə Milli Strateji Tədqiqatlar İnstitutunun baş elmi işçisi Gennadi Ryabtsev "Ukrayna Radiosu"nun efirində məlumat verib.
Redaksiya məlumat verir ki, Ryabtsevin sözlərinə görə, Odessa və Nikolayev vilayətlərindəki bütün istehlakçılar hələ də elektrik enerjisi ilə təmin olunmayıb və energetiklər bərpa işlərini davam etdirirlər. Eyni zamanda, o qeyd edib ki, bu bölgələrdə kəsilmələrin müddəti uzun olacaq, çünki Odessa vilayəti birləşmiş enerji sisteminin periferik bölgələrinə aiddir. Ryabtsev izah edib ki, vilayətin enerji istehsal obyektlərinin cəmləşdiyi bölgələrlə əlaqələndirən məhdud sayda elektrik ötürücü xətləri var və sabit enerji təchizatının sürətli bərpası çətin məsələdir.
Ryabtsev, həmçinin Rusiyanın indiki hücumlarının iki strateji məqsədinin olduğunu diqqətə çatdırıb. Birincisi, Dnepr boyunca Ukraynanın birləşmiş enerji sisteminin bütövlüyünü pozmaq və faktiki olaraq onu iki hissəyə bölmək cəhdidir. İkincisi, məhdud sayda elektrik stansiyalarına, yüksək enerji istehlakına və az sayda bölgələrarası elektrik ötürücü xətlərinə malik olan periferik bölgələri, xüsusilə Çerniqov, Odessa və Donetsk vilayətlərini sistemdən ayırmaqdır.
Ekspertin sözlərinə görə, Odessa vilayətindəki mövcud kəsilmələr qara kəsintilər deyil, idarə olunan kəsilmələrdir - qəza və ya fövqəladə hallardır, lakin onlar dispetçerin əmri ilə baş verir, energetiklər nəyin zədələndiyini, harada və nə etməli olduqlarını bilirlər. Qara kəsinti, hər şeyin sıradan çıxdığı və energetiklərin heç nəyi bərpa edə bilmədiyi zaman baş verir.
Ryabtsevin sözlərinə görə, bu zəiflikləri dərk edən Rusiya qoşunları ölkə daxilində elektrik enerjisinin yenidən paylanmasını təmin edən yarımstansiyalara, eləcə də elektrik ötürücü xətlərinə zərbələr endirir. O qeyd edib ki, bu xətləri bütün uzunluğu boyunca qorumaq mümkün deyil və onların zədələnməsi, xüsusilə yüksək gərginlikli şəbəkələr söz mövzusu olduqda, elektrik enerjisinin bərpasını çətinləşdirir və əhəmiyyətli dərəcədə uzadır.
Mütəxəssis izah edib ki, "Onlar (xətlər - UNİAN) bütün uzunluğu boyunca qoruna bilməz və buna görə də enerji təchizatında hər hansı bir kəsilmə, xəttin özünün zədələnməsi, söhbətin yüksək gərginlikli bir xəttdən getməsi nəzərə alınsa, çətindir, çünki belə xətlərin zədələnməsi halında adi vasitələrlə enerji təchizatını tez bərpa etmək mümkün deyil".
UNİAN-ın yazdığına görə, dekabrın 13-nə keçən gecə Rusiya Odessa şəhərinə raket və dronlarla hücum edib, bunun nəticəsində şəhərdə istilik, su və işıq kəsilib, şəhər elektrik nəqliyyatı işləmir. "Cənub" Hava Komandanlığının məlumatına görə, Rusiya bölgəyə zərbə dronları, "İskander-M"/KN-23 ballistik raketləri və X-47M2 "Kinjal" aeroballistik raketləri ilə hücum edib.
Cənubdakı vəziyyətin Ukraynanın digər bölgələrinə mümkün təsiri ilə bağlı şərh edən ekspert, Odessa vilayətində idarə olunan kəsilmələrin digər bölgələrdəki enerji sisteminin işinə təsir etməyəcəyini bildirib. O izah edib ki, ayrı-ayrı alt sistemlərə zərbələr, bütövlüyünü və idarəolunmasını qoruyan sistemə əhəmiyyətli təsir göstərmir.
Rusiyanın enerji Rusiyanın enerji infrastrukturuna yönəlmiş hücumları, Ukraynanın cənub bölgəsindəki enerji təchizatında davamlı problemlər yaradır. Bu hücumlar, elektrik enerjisinin bərpasını çətinləşdirir və əhalinin həyatına mənfi təsir göstərir.

Российские атаки усугубляют энергетический кризис на юге Украины
Ситуация с энергоснабжением в южных регионах Украины остается сложной на фоне проблем, вызванных российскими атаками. Об этом в эфире "Украинского радио" сообщил главный научный сотрудник Национального института стратегических исследований Геннадий Рябцев.
Redaksiya сообщает, что, по словам Рябцева, все потребители в Одесской и Николаевской областях еще не обеспечены электроэнергией, и энергетики продолжают восстановительные работы. В то же время он отметил, что отключения в этих регионах будут длительными, поскольку Одесская область относится к периферийным районам объединенной энергосистемы. Рябцев пояснил, что существует ограниченное количество линий электропередачи, связывающих области с центрами сосредоточения энергогенерирующих объектов региона, и быстрое восстановление стабильного энергоснабжения является сложной задачей.
Рябцев также отметил, что нынешние атаки России имеют две стратегические цели. Во-первых, это попытка нарушить целостность объединенной энергосистемы Украины вдоль Днепра и фактически разделить ее на две части. Во-вторых, это отключение от системы периферийных регионов, особенно Черниговской, Одесской и Донецкой областей, которые имеют ограниченное количество электростанций, высокое энергопотребление и небольшое количество межрегиональных линий электропередачи.
По словам эксперта, текущие отключения в Одесской области являются не блэкаутами, а управляемыми отключениями – аварийными или чрезвычайными, но они происходят по команде диспетчера, энергетики знают, что повреждено, где и что нужно делать. Блэкаут происходит, когда все выходит из строя, и энергетики не могут ничего восстановить.
По словам Рябцева, осознавая эти уязвимости, российские войска наносят удары по подстанциям, обеспечивающим перераспределение электроэнергии внутри страны, а также по линиям электропередачи. Он отметил, что невозможно защитить эти линии по всей их протяженности, и их повреждение, особенно когда речь идет о высоковольтных сетях, затрудняет и значительно затягивает восстановление электроснабжения.
Эксперт пояснил, что "их (линии – UNIAN) невозможно защитить по всей протяженности, и поэтому любое отключение энергоснабжения, повреждение самой линии, если речь идет о высоковольтной линии, затруднительно, потому что в случае повреждения таких линий невозможно быстро восстановить энергоснабжение обычными средствами".
Как пишет UNIAN, в ночь на 13 декабря Россия атаковала Одессу ракетами и дронами, в результате чего в городе были отключены отопление, вода и свет, не работает городской электротранспорт. По данным Воздушного командования "Юг", Россия атаковала регион ударными дронами, баллистическими ракетами "Искандер-М"/KN-23 и аэробаллистическими ракетами Х-47М2 "Кинжал".
Комментируя возможное влияние ситуации на юге на другие регионы Украины, эксперт заявил, что управляемые отключения в Одесской области не повлияют на работу энергосистемы в других регионах. Он пояснил, что удары по отдельным подсистемам не оказывают существенного влияния на систему, сохраняющую свою целостность и управляемость.
Атаки России, направленные на энергетическую инфраструктуру, создают постоянные проблемы с энергоснабжением на юге Украины. Эти атаки затрудняют восстановление электроснабжения и негативно сказываются на жизни населения.