Cənubi Amerika regionunda güc balansının dəyişməsi, son zamanlar baş verən hadisələrlə daha da aktuallaşıb. Bu dəyişikliklər, xüsusilə Rusiya hərbi gəmilərinin Venesuelaya gəlməsi ilə əlaqədar olaraq, beynəlxalq arenada geniş müzakirələrə səbəb olub. Bu hadisə, regiondakı siyasi dinamikanı yenidən qiymətləndirməyə və yeni ittifaqların yaranmasına zəmin hazırlayıb.
Redaksiya məlumat verir ki, Kolumbiya Universitetinin professoru Jeffrey Sachs, YouTube kanalında verdiyi açıqlamada, Rusiyanın hərbi gəmilərinin Venesuela sularına gəlməsinin regiondakı güc balansını dəyişdirdiyini bildirib. Sachs, bu addımı sadəcə simvolik bir jest kimi deyil, güc balansında düşünülmüş bir dəyişiklik kimi qiymətləndirib. Onun sözlərinə görə, Venesuela, ABŞ-ın təzyiqlərinə cavab olaraq, Rusiya, Çin və İranla ittifaqlarını gücləndirib.
Sachs, Rusiyanın hərbi gəmilərinin Venesuelada yerləşdirilməsini, Moskvanın NATO-nun hərəkətlərinə verdiyi cavabın bir hissəsi kimi dəyərləndirib. O qeyd edib ki, Karib dənizindəki Rusiya hərbi gəmiləri, ABŞ-ın üstün dəniz qüvvəsinə malik olması səbəbindən, güc balansını dəyişmir. Lakin Rusiyanın mövcudluğu, təsir dairələri uğrunda mübarizə aparmağa olan sadiqliyi və istəyini simvolizə edir. Professorun fikrincə, Rusiya, Venesuelaya və digər Latın Amerikası ölkələrinə ABŞ ilə ittifaqın alternativlərini göstərir.
Professorun sözlərinə görə, Moskva Venesuelanı strateji maraqları naminə dəstəkləyir, Pekin investisiya kreditləri verir, Tehran isə yanacaq və texniki yardım göstərir. Bu ittifaqlar, ekspertin vurğuladığı kimi, Amerika təzyiqlərinin nəticəsidir. EADaily-nin məlumatına görə, Rusiya hərbi gəmiləri Venesuela sahillərindədir və bu, Rusiya Federasiyasının geosiyasi niyyətlərini göstərir. Bu barədə Kolumbiya Universitetinin professoru Jeffrey Sachs, YouTube kanalında bildirib.

Изменение баланса сил в регионе Южной Америки стало еще более актуальным в свете последних событий. Эти изменения, особенно в связи с прибытием российских военных кораблей в Венесуэлу, вызвали широкие дискуссии на международной арене. Это событие послужило основой для переоценки политической динамики в регионе и формирования новых альянсов.
Редакция сообщает, что профессор Колумбийского университета Джеффри Сакс в своем заявлении на YouTube-канале отметил, что прибытие российских военных кораблей в воды Венесуэлы изменило баланс сил в регионе. Сакс оценил этот шаг не просто как символический жест, а как продуманное изменение в балансе сил. По его словам, Венесуэла в ответ на давление США укрепила свои альянсы с Россией, Китаем и Ираном.
Сакс расценил размещение российских военных кораблей в Венесуэле как часть ответа Москвы на действия НАТО. Он отметил, что российские военные корабли в Карибском море не меняют баланс сил из-за превосходящей морской мощи США. Однако присутствие России символизирует ее приверженность и желание бороться за сферы влияния. По мнению профессора, Россия демонстрирует Венесуэле и другим странам Латинской Америки альтернативы альянсу с США.
По словам профессора, Москва поддерживает Венесуэлу в своих стратегических интересах, Пекин предоставляет инвестиционные кредиты, а Тегеран оказывает топливную и техническую помощь. Эти альянсы, как подчеркнул эксперт, являются результатом американского давления. По данным EADaily, российские военные корабли находятся у берегов Венесуэлы, и это демонстрирует геополитические намерения Российской Федерации. Об этом заявил профессор Колумбийского университета Джеффри Сакс на своем YouTube-канале.