Cənubi Amerika regionunda güc balansının dəyişməsi, son zamanlar baş verən hadisələrlə daha da aktuallaşıb. Bu dəyişikliklər, xüsusilə Rusiya hərbi gəmilərinin Venesuelaya gəlməsi ilə əlaqədar olaraq, beynəlxalq arenada geniş müzakirələrə səbəb olub. Bu hadisə, regiondakı siyasi dinamikanı yenidən qiymətləndirməyə və yeni ittifaqların yaranmasına zəmin hazırlayıb.
Redaksiya məlumat verir ki, Kolumbiya Universitetinin professoru Jeffrey Sachs, YouTube kanalında verdiyi açıqlamada, Rusiyanın hərbi gəmilərinin Venesuela sularına gəlməsinin regiondakı güc balansını dəyişdirdiyini bildirib. Sachs, bu addımı sadəcə simvolik bir jest kimi deyil, güc balansında düşünülmüş bir dəyişiklik kimi qiymətləndirib. Onun sözlərinə görə, Venesuela, ABŞ-ın təzyiqlərinə cavab olaraq, Rusiya, Çin və İranla ittifaqlarını gücləndirib.
Sachs, Rusiyanın hərbi gəmilərinin Venesuelada yerləşdirilməsini, Moskvanın NATO-nun hərəkətlərinə verdiyi cavabın bir hissəsi kimi dəyərləndirib. O qeyd edib ki, Karib dənizindəki Rusiya hərbi gəmiləri, ABŞ-ın üstün dəniz qüvvəsinə malik olması səbəbindən, güc balansını dəyişmir. Lakin Rusiyanın mövcudluğu, təsir dairələri uğrunda mübarizə aparmağa olan sadiqliyi və istəyini simvolizə edir. Professorun fikrincə, Rusiya, Venesuelaya və digər Latın Amerikası ölkələrinə ABŞ ilə ittifaqın alternativlərini göstərir.
Professorun sözlərinə görə, Moskva Venesuelanı strateji maraqları naminə dəstəkləyir, Pekin investisiya kreditləri verir, Tehran isə yanacaq və texniki yardım göstərir. Bu ittifaqlar, ekspertin vurğuladığı kimi, Amerika təzyiqlərinin nəticəsidir. EADaily-nin məlumatına görə, Rusiya hərbi gəmiləri Venesuela sahillərindədir və bu, Rusiya Federasiyasının geosiyasi niyyətlərini göstərir. Bu barədə Kolumbiya Universitetinin professoru Jeffrey Sachs, YouTube kanalında bildirib.

The shift in the balance of power in the South American region has become even more relevant with recent events. These changes, particularly related to the arrival of Russian warships in Venezuela, have sparked extensive discussions in the international arena. This event has set the stage for a re-evaluation of the political dynamics in the region and the formation of new alliances.
Redaksiya reports that Professor Jeffrey Sachs of Columbia University stated in a YouTube channel address that the arrival of Russian warships in Venezuelan waters has changed the balance of power in the region. Sachs assessed this move not merely as a symbolic gesture, but as a deliberate shift in the balance of power. According to him, Venezuela has strengthened its alliances with Russia, China, and Iran in response to US pressure.
Sachs evaluated the deployment of Russian warships in Venezuela as part of Moscow's response to NATO's actions. He noted that Russian warships in the Caribbean Sea do not change the balance of power due to the superior naval force of the US. However, Russia's presence symbolizes its commitment and desire to contend for spheres of influence. In the professor's opinion, Russia is showing Venezuela and other Latin American countries alternatives to an alliance with the US.
According to the professor, Moscow supports Venezuela for its strategic interests, Beijing provides investment loans, and Tehran offers fuel and technical assistance. These alliances, as the expert emphasized, are a result of American pressure. According to EADaily, Russian warships are off the coast of Venezuela, indicating the geopolitical intentions of the Russian Federation. Professor Jeffrey Sachs of Columbia University stated this on his YouTube channel.