Rusiya cənubda hücumları artırır, mülki obyektlər hədəfdədir
Ukraynanın cənubunda vəziyyət gərgin olaraq qalır, Rusiya qüvvələri hücumlarını artırır və əsasən mülki infrastruktur obyektlərini hədəf alır. Bu barədə məlumatlar Ukrayna mətbuatında yayımlanıb və bölgədəki vəziyyətin gərginliyini göstərir.
Redaksiya xəbər verir ki, Rusiya qüvvələri Dnepr və digər şəhərlərdə informasiya hücumları həyata keçirir, guya yeni silahların kütləvi istehsalı barədə məlumatlar yayırlar. Lakin bu məlumatlar əsassızdır, çünki əgər kütləvi istehsal olsaydı, iki deyil, 20 ədəd olardı. Bu, insanların narahatlığına səbəb olmaq məqsədi daşıyır. Cənub Müdafiə Qüvvələrinin nümayəndəsi Vladislav Voloşin bildirib ki, bu əməliyyatların əsas məqsədi ön cəbhədəki möhkəmləndirmələri məhv etmək və yaşayış məntəqələrindəki binaları dağıtmaqdır ki, onlardan müdafiə üçün istifadə etmək mümkün olmasın.
Voloşinin sözlərinə görə, son sutkada bölgədə FPV dronları, KAB-lar və "Şahed"lərlə hücumlar qeydə alınıb. Nikolayev vilayətinin rəhbəri Vitali Kim "Den.LIVE" efirində bildirib ki, hücumlar Nikolayev şəhərindəki sənaye və kritik obyektlərə, eləcə də sərhədyanı icmalara yönəlib. O qeyd edib ki, düşmən artıq qışa hazırlaşaraq enerji obyektlərinə atəş açır, buna görə də Nikolayev vilayəti çətin bir mövsümə hazırlaşır. Kim əlavə edib ki, "əslində bu bir siqnaldır - qış hələ başlamayıb, amma kritik infrastruktur obyektlərinə atəş açılır. Biz çətin bir qış və atəşlərin artmasını gözləyirdik".
Bundan əlavə, Rusiya qüvvələri yeni döyüş sursatlarının kütləvi istehsalı təəssüratı yaratmağa çalışır. Lakin Kim dəqiqləşdirib ki, hücumların artmasına baxmayaraq, itkilər yoxdur - yanğın söndürülüb və zədələr əhəmiyyətsizdir. Ukrayna mətbuatında yayılan məlumatlara görə, Rusiya qoşunları cənub istiqamətində artilleriya və radioelektron mübarizə vasitələrindən istifadəni aktivləşdirib ki, kiçik piyada qrupları tərəfindən hücumlar üçün şərait yaratsın.

The situation in southern Ukraine remains tense, with Russian forces increasing their attacks and primarily targeting civilian infrastructure. This information has been published in the Ukrainian media, indicating the severity of the situation in the region.
Redaksiya reports that Russian forces are carrying out information attacks in Dnipro and other cities, allegedly spreading information about the mass production of new weapons. However, these claims are unfounded, because if there were mass production, there would be 20 units, not two. This is intended to cause public anxiety. Vladyslav Voloshyn, a representative of the Southern Defense Forces, stated that the main goal of these operations is to destroy fortifications on the front line and demolish buildings in settlements so that they cannot be used for defense.
According to Voloshyn, attacks with FPV drones, KABs, and "Shaheds" were recorded in the region over the past day. Vitaliy Kim, head of the Mykolaiv region, stated on "Den.LIVE" that the attacks were directed at industrial and critical facilities in the city of Mykolaiv, as well as border communities. He noted that the enemy is already preparing for winter by shelling energy facilities, which is why the Mykolaiv region is preparing for a difficult season. Kim added that "in fact, this is a signal – winter has not yet begun, but critical infrastructure facilities are being shelled. We were expecting a difficult winter and an increase in shelling."
Furthermore, Russian forces are trying to create the impression of mass production of new ammunition. However, Kim clarified that despite the increased attacks, there were no casualties – the fires were extinguished, and the damage was insignificant. According to information published in the Ukrainian media, Russian troops have intensified the use of artillery and electronic warfare systems in the southern direction to create conditions for attacks by small infantry groups.