Rusiya cənubda hücumları artırır, mülki obyektlər hədəfdədir
Ukraynanın cənubunda vəziyyət gərgin olaraq qalır, Rusiya qüvvələri hücumlarını artırır və əsasən mülki infrastruktur obyektlərini hədəf alır. Bu barədə məlumatlar Ukrayna mətbuatında yayımlanıb və bölgədəki vəziyyətin gərginliyini göstərir.
Redaksiya xəbər verir ki, Rusiya qüvvələri Dnepr və digər şəhərlərdə informasiya hücumları həyata keçirir, guya yeni silahların kütləvi istehsalı barədə məlumatlar yayırlar. Lakin bu məlumatlar əsassızdır, çünki əgər kütləvi istehsal olsaydı, iki deyil, 20 ədəd olardı. Bu, insanların narahatlığına səbəb olmaq məqsədi daşıyır. Cənub Müdafiə Qüvvələrinin nümayəndəsi Vladislav Voloşin bildirib ki, bu əməliyyatların əsas məqsədi ön cəbhədəki möhkəmləndirmələri məhv etmək və yaşayış məntəqələrindəki binaları dağıtmaqdır ki, onlardan müdafiə üçün istifadə etmək mümkün olmasın.
Voloşinin sözlərinə görə, son sutkada bölgədə FPV dronları, KAB-lar və "Şahed"lərlə hücumlar qeydə alınıb. Nikolayev vilayətinin rəhbəri Vitali Kim "Den.LIVE" efirində bildirib ki, hücumlar Nikolayev şəhərindəki sənaye və kritik obyektlərə, eləcə də sərhədyanı icmalara yönəlib. O qeyd edib ki, düşmən artıq qışa hazırlaşaraq enerji obyektlərinə atəş açır, buna görə də Nikolayev vilayəti çətin bir mövsümə hazırlaşır. Kim əlavə edib ki, "əslində bu bir siqnaldır - qış hələ başlamayıb, amma kritik infrastruktur obyektlərinə atəş açılır. Biz çətin bir qış və atəşlərin artmasını gözləyirdik".
Bundan əlavə, Rusiya qüvvələri yeni döyüş sursatlarının kütləvi istehsalı təəssüratı yaratmağa çalışır. Lakin Kim dəqiqləşdirib ki, hücumların artmasına baxmayaraq, itkilər yoxdur - yanğın söndürülüb və zədələr əhəmiyyətsizdir. Ukrayna mətbuatında yayılan məlumatlara görə, Rusiya qoşunları cənub istiqamətində artilleriya və radioelektron mübarizə vasitələrindən istifadəni aktivləşdirib ki, kiçik piyada qrupları tərəfindən hücumlar üçün şərait yaratsın.

Ситуация на юге Украины остается напряженной, российские войска наращивают атаки и в основном нацелены на объекты гражданской инфраструктуры. Эти данные были опубликованы в украинской прессе и свидетельствуют о напряженности ситуации в регионе.
Редакция сообщает, что российские войска проводят информационные атаки в Днепре и других городах, распространяя информацию о якобы массовом производстве нового оружия. Однако эти данные безосновательны, поскольку если бы было массовое производство, то было бы 20 единиц, а не две. Это направлено на то, чтобы вызвать беспокойство у людей. Представитель Сил обороны Юга Владислав Волошин заявил, что основная цель этих операций – уничтожение укреплений на передовой и разрушение зданий в населенных пунктах, чтобы их нельзя было использовать для обороны.
По словам Волошина, за последние сутки в регионе были зафиксированы атаки с использованием FPV-дронов, КАБов и "Шахедов". Глава Николаевской области Виталий Ким в эфире "Den.LIVE" сообщил, что атаки были направлены на промышленные и критические объекты в Николаеве, а также на приграничные общины. Он отметил, что враг уже готовится к зиме, обстреливая энергетические объекты, поэтому Николаевская область готовится к трудному сезону. Ким добавил, что "на самом деле это сигнал – зима еще не началась, но обстреливаются объекты критической инфраструктуры. Мы ожидали тяжелой зимы и увеличения обстрелов".
Кроме того, российские войска пытаются создать впечатление массового производства новых боеприпасов. Однако Ким уточнил, что, несмотря на увеличение атак, потерь нет – пожар потушен, а повреждения незначительны. По данным украинской прессы, российские войска активизировали использование артиллерии и средств радиоэлектронной борьбы на южном направлении, чтобы создать условия для атак небольшими пехотными группами.