Rumıniyada müdafiə naziri İonut Moşteanu öz tərcümeyi-halında qeyd etdiyi yanlış məlumatlara görə istefa verib. Bu hadisə, Rusiya ilə gərgin münasibətləri olan bir NATO üzvü ölkənin son həftələrdə müdafiə rəhbərliyində dəyişiklik etməyə məcbur qaldığı ikinci haldır.
Redaksiya məlumat verir ki, İonut Moşteanu özünün tərcümeyi-halında yer alan yanlış məlumatlara görə istefa verib. "Politico" nəşrinin xəbərinə görə, bu istefa, Rusiyaya yaxın olan bir NATO ölkəsinin son həftələrdə müdafiə rəhbərliyini dəyişdirməyə məcbur qaldığı ikinci hadisədir. Moşteanu məsələ ilə bağlı açıqlamasında bildirib ki, Rumıniya və Avropa Rusiyanın hücumu altındadır.
Moşteanu, istefası ilə bağlı verdiyi açıqlamada, Rumıniyanın və Avropanın Rusiya tərəfindən təhdid edildiyini vurğulayıb. O, bu vəziyyətdə milli maraqların qorunması üçün daha yüksək səviyyədə çalışmaq istədiyini qeyd edib. "DefenceTurk" saytında yayımlanan məlumata görə, o öz tərcümeyi-halında bəzi məlumatları düzgün əks etdirməyib. Bu səbəbdən də o, vəzifəsindən ayrılmaq qərarına gəlib. Bu hadisə, Rumıniyada siyasi dairələrdə geniş müzakirələrə səbəb olub və ölkənin müdafiə siyasətindəki dəyişikliklərə dair suallar doğurub.

Romania's Defense Minister, Ionuț Moșteanu, has resigned due to false information stated in his biography. This incident marks the second time in recent weeks that a NATO member country with strained relations with Russia has been forced to change its defense leadership.
Redaksiya reports that Ionuț Moșteanu resigned due to false information contained in his biography. According to "Politico," this resignation is the second incident in recent weeks where a NATO country close to Russia has been forced to change its defense leadership. In a statement regarding the matter, Moșteanu said that Romania and Europe are under attack from Russia.
In his statement regarding his resignation, Moșteanu emphasized that Romania and Europe are threatened by Russia. He noted that in this situation, he wants to work at a higher level to protect national interests. According to information published on the "DefenceTurk" website, he did not accurately reflect some information in his biography. For this reason, he decided to step down from his position. This incident has led to widespread discussions in Romanian political circles and raised questions about changes in the country's defense policy.