Rumıniyada müdafiə naziri İonut Moşteanu öz tərcümeyi-halında qeyd etdiyi yanlış məlumatlara görə istefa verib. Bu hadisə, Rusiya ilə gərgin münasibətləri olan bir NATO üzvü ölkənin son həftələrdə müdafiə rəhbərliyində dəyişiklik etməyə məcbur qaldığı ikinci haldır.
Redaksiya məlumat verir ki, İonut Moşteanu özünün tərcümeyi-halında yer alan yanlış məlumatlara görə istefa verib. "Politico" nəşrinin xəbərinə görə, bu istefa, Rusiyaya yaxın olan bir NATO ölkəsinin son həftələrdə müdafiə rəhbərliyini dəyişdirməyə məcbur qaldığı ikinci hadisədir. Moşteanu məsələ ilə bağlı açıqlamasında bildirib ki, Rumıniya və Avropa Rusiyanın hücumu altındadır.
Moşteanu, istefası ilə bağlı verdiyi açıqlamada, Rumıniyanın və Avropanın Rusiya tərəfindən təhdid edildiyini vurğulayıb. O, bu vəziyyətdə milli maraqların qorunması üçün daha yüksək səviyyədə çalışmaq istədiyini qeyd edib. "DefenceTurk" saytında yayımlanan məlumata görə, o öz tərcümeyi-halında bəzi məlumatları düzgün əks etdirməyib. Bu səbəbdən də o, vəzifəsindən ayrılmaq qərarına gəlib. Bu hadisə, Rumıniyada siyasi dairələrdə geniş müzakirələrə səbəb olub və ölkənin müdafiə siyasətindəki dəyişikliklərə dair suallar doğurub.

В Румынии министр обороны Ионуц Моштяну подал в отставку из-за ложных сведений, указанных в его биографии. Это второй случай за последние недели, когда страна-член НАТО, имеющая напряженные отношения с Россией, вынуждена менять руководство обороны.
Redaksiya сообщает, что Ионуц Моштяну подал в отставку из-за ложных сведений, содержащихся в его биографии. По сообщению издания "Politico", эта отставка является вторым случаем за последние недели, когда страна НАТО, близкая к России, вынуждена менять руководство обороны. В своем заявлении по этому поводу Моштяну отметил, что Румыния и Европа находятся под атакой России.
В своем заявлении об отставке Моштяну подчеркнул, что Румыния и Европа находятся под угрозой со стороны России. Он отметил, что в этой ситуации он хочет работать на более высоком уровне для защиты национальных интересов. По информации, опубликованной на сайте "DefenceTurk", он неверно отразил некоторые сведения в своей биографии. По этой причине он принял решение покинуть свой пост. Это событие вызвало широкие дискуссии в политических кругах Румынии и подняло вопросы о изменениях в оборонной политике страны.