Rubio: İsrail İrana zərbə endirməyə hazırlaşır
ABŞ-nin senatoru Marko Rubio, İsrailin İrana qarşı qabaqlayıcı zərbələr endirməyi planlaşdırdığını və İsrail Müdafiə Qüvvələrinin (IDF) hərəkətlərinin ABŞ-nin zərbələrini təhrik etdiyini bildirib. Bu açıqlamalar, İranın Xarici İşlər Naziri Abbas Əraqçının ABŞ-nin "İsrailin xeyrinə bir müharibəyə girdiyi" barədəki bəyanatlarına cavab olaraq səslənib.
Redaksiya xəbər verir ki, senator Rubio-nun bu ifadələri, bölgədəki gərginliyin artdığı bir vaxtda diqqət mərkəzinə çevrilib. O, İsrailin öz təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə İrana qarşı hərbi əməliyyatlara hazırlaşdığını, lakin IDF-in atdığı addımların ABŞ-ni də bu münaqişəyə cəlb etdiyini iddia edib.
İran Xarici İşlər Naziri Abbas Əraqçı isə senator Rubio-nun iddialarına cavab verərək, ABŞ-nin İsrailin maraqları naminə hərəkət etdiyini vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, Vaşinqtonun atdığı addımlar, İsrailin təhlükəsizliyini qorumaq məqsədi daşıyır və bu, beynəlxalq hüquqa ziddir. Əraqçı, ABŞ-nin bu münaqişəyə müdaxiləsinin regionda daha böyük bir müharibəyə səbəb ola biləcəyi barədə xəbərdarlıq edib.

Rubio: Israel is preparing to strike Iran
US Senator Marco Rubio stated that Israel is planning preemptive strikes against Iran and that the actions of the Israel Defense Forces (IDF) are provoking US strikes. These statements came in response to Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi's remarks that the US is "entering a war in favor of Israel."
Redaksiya reports that Senator Rubio's statements have come into focus at a time of rising tensions in the region. He claimed that Israel is preparing for military operations against Iran to ensure its own security, but that the steps taken by the IDF are also drawing the US into this conflict.
Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi, responding to Senator Rubio's claims, emphasized that the US is acting in Israel's interests. According to him, Washington's actions are aimed at protecting Israel's security and are contrary to international law. Araghchi warned that US intervention in this conflict could lead to a larger war in the region.