Rubio: İsrail İrana zərbə endirməyə hazırlaşır
ABŞ-nin senatoru Marko Rubio, İsrailin İrana qarşı qabaqlayıcı zərbələr endirməyi planlaşdırdığını və İsrail Müdafiə Qüvvələrinin (IDF) hərəkətlərinin ABŞ-nin zərbələrini təhrik etdiyini bildirib. Bu açıqlamalar, İranın Xarici İşlər Naziri Abbas Əraqçının ABŞ-nin "İsrailin xeyrinə bir müharibəyə girdiyi" barədəki bəyanatlarına cavab olaraq səslənib.
Redaksiya xəbər verir ki, senator Rubio-nun bu ifadələri, bölgədəki gərginliyin artdığı bir vaxtda diqqət mərkəzinə çevrilib. O, İsrailin öz təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə İrana qarşı hərbi əməliyyatlara hazırlaşdığını, lakin IDF-in atdığı addımların ABŞ-ni də bu münaqişəyə cəlb etdiyini iddia edib.
İran Xarici İşlər Naziri Abbas Əraqçı isə senator Rubio-nun iddialarına cavab verərək, ABŞ-nin İsrailin maraqları naminə hərəkət etdiyini vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, Vaşinqtonun atdığı addımlar, İsrailin təhlükəsizliyini qorumaq məqsədi daşıyır və bu, beynəlxalq hüquqa ziddir. Əraqçı, ABŞ-nin bu münaqişəyə müdaxiləsinin regionda daha böyük bir müharibəyə səbəb ola biləcəyi barədə xəbərdarlıq edib.

Сенатор США Марко Рубио заявил, что Израиль планирует нанести упреждающие удары по Ирану, и действия Сил обороны Израиля (ЦАХАЛ) провоцируют удары США. Эти заявления прозвучали в ответ на слова министра иностранных дел Ирана Аббаса Аракчи о том, что США «вступили в войну в интересах Израиля».
Редакция сообщает, что эти заявления сенатора Рубио привлекли внимание на фоне растущей напряженности в регионе. Он утверждал, что Израиль готовится к военным действиям против Ирана с целью обеспечения собственной безопасности, но шаги ЦАХАЛ вовлекают и США в этот конфликт.
Министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи, отвечая на заявления сенатора Рубио, подчеркнул, что США действуют в интересах Израиля. По его словам, шаги Вашингтона направлены на защиту безопасности Израиля, что противоречит международному праву. Аракчи предупредил, что вмешательство США в этот конфликт может привести к более масштабной войне в регионе.