Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin (USQ) əks-hücum əməliyyatları davam edərkən, hərbi ekspertlər müharibənin gedişatına dair müxtəlif proqnozlar irəli sürürlər. Bu kontekstdə, hərbi strategiya və taktika sahəsindəki mütəxəssislər, Rusiyanın hücum əməliyyatlarının intensivliyini və onların gələcək perspektivlərini dəyərləndirirlər.
Redaksiya xəbər verir ki, Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin keçmiş komandan müavini, general-leytenant İqor Romanenko, düşmənin kütləvi hücumlar üçün resurs toplamaq ehtiyacını vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, genişmiqyaslı hücum əməliyyatları üçün düşmən tərəfinin müəyyən miqdarda texnika, canlı qüvvə və logistik dəstəyə malik olması vacibdir. Bu, hücumun effektivliyini təmin etmək və müdafiə xətlərini yarmaq üçün lazımdır.
Romanenko, düşmənin hücum əməliyyatlarının intensivliyinin artması üçün hazırlıq prosesinin uzun müddət tələb etdiyini qeyd edib. O, həmçinin qeyd edib ki, düşmənin hücum potensialının qiymətləndirilməsi, müdafiə strategiyasının planlaşdırılması və resursların düzgün bölgüsü üçün kritik əhəmiyyət kəsb edir. Ekspertin fikrincə, düşmənin hücum hazırlıqları, müharibənin gedişatına təsir edə biləcək mühüm amillərdən biridir. Bu səbəbdən, kəşfiyyat məlumatlarının toplanması və təhlili, hərbi qərarların qəbul edilməsində mühüm rol oynayır.

Romanenko: Russia's attack preparations could change the course of the war
While the counter-offensive operations of the Ukrainian Armed Forces (UAF) continue, military experts are putting forward various predictions regarding the course of the war. In this context, specialists in military strategy and tactics are evaluating the intensity of Russia's offensive operations and their future prospects.
Redaksiya reports that Lieutenant General Ihor Romanenko, former Deputy Commander of the Ukrainian Armed Forces, emphasized the enemy's need to gather resources for massive attacks. According to him, for large-scale offensive operations, it is crucial for the enemy side to possess a certain amount of equipment, manpower, and logistical support. This is necessary to ensure the effectiveness of the attack and to break through defensive lines.
Romanenko noted that the preparation process for increasing the intensity of enemy offensive operations requires a long period. He also stated that evaluating the enemy's offensive potential is critically important for planning defense strategy and proper resource allocation. According to the expert, the enemy's preparations for an offensive are one of the significant factors that could influence the course of the war. Therefore, the collection and analysis of intelligence data play a crucial role in making military decisions.