Kreml rəsmi qurumlarına məktəblilər tərəfindən Roblox platformasının bloklanması ilə bağlı kütləvi müraciətlər daxil olduğu bildirilir. Müraciətlərin böyük hissəsinin uşaqlardan gəldiyi vurğulanır.
Redaksiya xəbər verir ki, prezidentin mətbuat katibi Dmitri Peskov bu mövzu ətrafında çoxsaylı uşaq müraciətlərinin qeydə alındığını açıqlayıb. O, müraciətlərin ümumi statistikası barədə dəqiq məlumat paylaşmasa da, prosesin diqqətlə izlənildiyini bildirib.
Hadisə virtual oyunlar üzrə məhdudiyyətlərin yeniyetmələr arasında yaratdığı narazılığın miqyasını göstərir. Müvafiq dövlət qurumlarının məsələyə hansı qərarla yanaşacağı isə hələlik məlum deyil.
Mütəxəssislər uşaq auditoriyasının rəqəmsal platformalara çıxışının məhdudlaşdırılması məsələsinin geniş ictimai müzakirəyə ehtiyac olduğunu qeyd edirlər.

Обращения школьников в Кремль с протестом против блокировки Roblox растут
Сообщается о поступлении массовых обращений от школьников в официальные органы Кремля по поводу блокировки платформы Roblox. Подчеркивается, что большая часть обращений исходит от детей.
Редакция сообщает, что пресс-секретарь президента Дмитрий Песков заявил о регистрации многочисленных детских обращений по данной теме. Хотя он не предоставил точной информации об общей статистике обращений, он сообщил, что процесс внимательно отслеживается.
Событие демонстрирует масштаб недовольства, вызванного ограничениями на виртуальные игры среди подростков. Какое решение примут соответствующие государственные органы по данному вопросу, пока неизвестно.
Эксперты отмечают, что вопрос ограничения доступа детской аудитории к цифровым платформам нуждается в широком общественном обсуждении.