Kanadalı fotojurnalist Valeri Zink, səkkiz ildən sonra Reuters agentliyindən istefa etdiyini açıqlayıb. O, şəxsi “Facebook” hesabında qərarını İsrailin Qəzzada jurnalistlərə qarşı həyata keçirdiyi zorakılıqlara qarşı çıxmaqla əsaslandırıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Zink Reuters-i “öldürülən jurnalistləri müdafiə etməməkdə”, İsrailin təbliğatını aparmaqda və “Qəzzadakı sistematik qətlləri leqallaşdırmaqda” ittiham edib. Onun sözlərinə görə, Qərb mediası İsrailin müharibə cinayətlərini gizlətməklə, əslində bu cinayətlərə zəmin yaradır.
Fotojurnalist xatırladıb ki, 2023-cü ilin oktyabrından bəri ən azı 246 jurnalist öldürülüb və bu şəraitdə Qərb mediası məsuliyyətdən kənarda qala bilməz: “Artıq Reuters üçün işləmək mümkün deyil.”
Zink xüsusilə 10 avqustda Qəzzada öldürülən Pulitzer mükafatı laureatı, “Əl-Cəzirə” müxbiri Ənəs Şərifin ölümünə diqqət çəkib. O, Reuters-in İsrailin “Şərif Həmas üzvü idi” iddiasını yoxlamadan yayımlamasını agentliyin təbliğat xəttini davam etdirdiyinə sübut kimi göstərib.
Həmçinin, Han Yunusdakı Nasir xəstəxanasına hücum zamanı öldürülən Reuters operatoru Hüssam əl-Mısrini xatırladan Zink, “Reuters öz əməkdaşını belə müdafiə etmədi” deyə bildirib.
Nasir xəstəxanasına hücumda azı 21 nəfər həlak olub. Ölənlər arasında “Əl-Cəzirə” müxbiri Məhəmməd Salama, Reuters kameramanı Hüssam əl-Mısri, AP ilə işləyən müstəqil jurnalist Məryəm Əbu Dəkkə və digər media nümayəndələri də var idi.
Fələstin Jurnalistlər Birliyi hücumu “azad mediaya qarşı açıq müharibə” kimi qiymətləndirib. BMT-nin raportçusu Françeska Albanese dövlətləri “ablukanı qırmağa, silah embarqosu və sanksiyalar tətbiq etməyə” çağırıb.
Fransa Prezidenti Emmanuel Makron hücumları “dözülməz” adlandırıb. Almaniya və İspaniya müstəqil istintaq tələb ediblər. Böyük Britaniyanın xarici işlər naziri Devid Lammi isə “dəhşətə düşdüyünü” bildirərək atəşkəsə çağırıb.
Türkiyə, Qətər, İran, Misir və Səudiyyə Ərəbistanı hücumları müharibə cinayəti kimi tanıyaraq sərt bəyanatlarla çıxış ediblər.
“Əl-Cəzirə”nin məlumatına görə, son hücumdan sonra 2023-cü ilin oktyabrından bəri Qəzzada öldürülən jurnalist və media işçilərinin sayı ən azı 273-ə çatıb.

«Reuters несёт ответственность за убийства журналистов» – фотограф Валери Зинк подала в отставку
Канадский фотожурналист Валери Зинк объявила о своей отставке из агентства Reuters после восьми лет работы. В своём личном аккаунте в Facebook она объяснила своё решение несогласием с насилием, совершаемым Израилем против журналистов в Газе.
Редакция сообщает, что Зинк обвинила Reuters в «незащищённости убитых журналистов», ведении израильской пропаганды и «легализации систематических убийств в Газе». По её словам, западные СМИ, скрывая военные преступления Израиля, фактически создают почву для этих преступлений.
Фотожурналист напомнила, что с октября 2023 года было убито по меньшей мере 246 журналистов, и в этих условиях западные СМИ не могут оставаться в стороне от ответственности: «Работать для Reuters больше невозможно».
Зинк особо отметила смерть лауреата Пулитцеровской премии, корреспондента «Аль-Джазиры» Анаса Шарифа, убитого в Газе 10 августа. Она указала на то, что Reuters опубликовало утверждение Израиля о том, что «Шариф был членом ХАМАС», не проверив его, как доказательство того, что агентство продолжает свою пропагандистскую линию.
Также, вспоминая оператора Reuters Хусама аль-Мисри, убитого во время нападения на больницу Насир в Хан-Юнисе, Зинк заявила: «Reuters не защитило даже своего сотрудника».
В результате нападения на больницу Насир погибли по меньшей мере 21 человек. Среди погибших были корреспондент «Аль-Джазиры» Мухаммед Салама, оператор Reuters Хусам аль-Мисри, независимый журналист Марьям Абу Дакка, работавшая с AP, и другие представители СМИ.
Палестинский союз журналистов оценил нападение как «открытую войну против свободных СМИ». Докладчик ООН Франческа Альбанезе призвала государства «прорвать блокаду, ввести оружейное эмбарго и санкции».
Президент Франции Эммануэль Макрон назвал нападения «невыносимыми». Германия и Испания потребовали независимого расследования. Министр иностранных дел Великобритании Дэвид Лэмми заявил, что «потрясён», и призвал к прекращению огня.
Турция, Катар, Иран, Египет и Саудовская Аравия выступили с жёсткими заявлениями, признав нападения военными преступлениями.
По данным «Аль-Джазиры», после последнего нападения число журналистов и работников СМИ, убитых в Газе с октября 2023 года, достигло по меньшей мере 273 человек.