Kanadalı fotojurnalist Valeri Zink, səkkiz ildən sonra Reuters agentliyindən istefa etdiyini açıqlayıb. O, şəxsi “Facebook” hesabında qərarını İsrailin Qəzzada jurnalistlərə qarşı həyata keçirdiyi zorakılıqlara qarşı çıxmaqla əsaslandırıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Zink Reuters-i “öldürülən jurnalistləri müdafiə etməməkdə”, İsrailin təbliğatını aparmaqda və “Qəzzadakı sistematik qətlləri leqallaşdırmaqda” ittiham edib. Onun sözlərinə görə, Qərb mediası İsrailin müharibə cinayətlərini gizlətməklə, əslində bu cinayətlərə zəmin yaradır.
Fotojurnalist xatırladıb ki, 2023-cü ilin oktyabrından bəri ən azı 246 jurnalist öldürülüb və bu şəraitdə Qərb mediası məsuliyyətdən kənarda qala bilməz: “Artıq Reuters üçün işləmək mümkün deyil.”
Zink xüsusilə 10 avqustda Qəzzada öldürülən Pulitzer mükafatı laureatı, “Əl-Cəzirə” müxbiri Ənəs Şərifin ölümünə diqqət çəkib. O, Reuters-in İsrailin “Şərif Həmas üzvü idi” iddiasını yoxlamadan yayımlamasını agentliyin təbliğat xəttini davam etdirdiyinə sübut kimi göstərib.
Həmçinin, Han Yunusdakı Nasir xəstəxanasına hücum zamanı öldürülən Reuters operatoru Hüssam əl-Mısrini xatırladan Zink, “Reuters öz əməkdaşını belə müdafiə etmədi” deyə bildirib.
Nasir xəstəxanasına hücumda azı 21 nəfər həlak olub. Ölənlər arasında “Əl-Cəzirə” müxbiri Məhəmməd Salama, Reuters kameramanı Hüssam əl-Mısri, AP ilə işləyən müstəqil jurnalist Məryəm Əbu Dəkkə və digər media nümayəndələri də var idi.
Fələstin Jurnalistlər Birliyi hücumu “azad mediaya qarşı açıq müharibə” kimi qiymətləndirib. BMT-nin raportçusu Françeska Albanese dövlətləri “ablukanı qırmağa, silah embarqosu və sanksiyalar tətbiq etməyə” çağırıb.
Fransa Prezidenti Emmanuel Makron hücumları “dözülməz” adlandırıb. Almaniya və İspaniya müstəqil istintaq tələb ediblər. Böyük Britaniyanın xarici işlər naziri Devid Lammi isə “dəhşətə düşdüyünü” bildirərək atəşkəsə çağırıb.
Türkiyə, Qətər, İran, Misir və Səudiyyə Ərəbistanı hücumları müharibə cinayəti kimi tanıyaraq sərt bəyanatlarla çıxış ediblər.
“Əl-Cəzirə”nin məlumatına görə, son hücumdan sonra 2023-cü ilin oktyabrından bəri Qəzzada öldürülən jurnalist və media işçilərinin sayı ən azı 273-ə çatıb.

Canadian photojournalist Valeri Zink has announced her resignation from Reuters after eight years. On her personal “Facebook” account, she justified her decision by opposing Israel's violence against journalists in Gaza.
The editorial office reports that Zink accused Reuters of “failing to defend murdered journalists,” promoting Israeli propaganda, and “legitimizing systematic killings in Gaza.” According to her, by concealing Israel's war crimes, Western media is effectively creating the grounds for these crimes.
The photojournalist reminded that at least 246 journalists have been killed since October 2023, and under these circumstances, Western media cannot remain unaccountable: “It is no longer possible to work for Reuters.”
Zink specifically highlighted the death of Pulitzer Prize laureate and “Al Jazeera” correspondent Anas Sharif, who was killed in Gaza on August 10. She cited Reuters' unverified publication of Israel's claim that “Sharif was a Hamas member” as proof that the agency continues its propaganda line.
Also, recalling Reuters operator Hussam al-Misri, who was killed during the attack on Nasser Hospital in Khan Yunis, Zink stated, “Reuters did not even defend its own employee.”
At least 21 people died in the attack on Nasser Hospital. Among the deceased were “Al Jazeera” correspondent Mohammed Salama, Reuters cameraman Hussam al-Misri, independent journalist Maryam Abu Dakka, who worked with AP, and other media representatives.
The Palestinian Journalists Union condemned the attack as “an open war against the free media.” UN rapporteur Francesca Albanese called on states to “break the blockade, impose arms embargoes and sanctions.”
French President Emmanuel Macron called the attacks “intolerable.” Germany and Spain demanded an independent investigation. British Foreign Secretary David Lammy expressed his “horror” and called for a ceasefire.
Turkey, Qatar, Iran, Egypt, and Saudi Arabia issued strong statements, recognizing the attacks as war crimes.
According to “Al Jazeera,” after the latest attack, the number of journalists and media workers killed in Gaza since October 2023 has reached at least 273.