“Dekabrın 2-də Brüsseldə keçirilmiş Avropa İttifaqı (Aİ) və Ermənistan arasında Tərəfdaşlıq Şurasının VI iclasının nəticəsində imzalanmış “Avropa İttifaqı-Ermənistan Tərəfdaşlığı üçün Strateji Gündəlik” adlı sənəddə post-münaqişə dövründə reallıqları təhrif edən və bütövlükdə Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh gündəliyinə zidd olan bir sıra məsələlərin prioritetləşdirilməsi ciddi narahatlıq doğurur”.
Redaksiya xəbər verir ki, bu barədə Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin Aİ və Ermənistan arasında imzalanmış “Avropa İttifaqı-Ermənistan Tərəfdaşlığı üçün Strateji Gündəlik” sənədinə dair şərhində qeyd olunub.
Bildirilib ki, növbəti 7 il müddətində Aİ ilə Ermənistan arasında strateji prioritetləri müəyyənləşdirən bu ikitərəfli sənəddə Azərbaycanı hədəf alan məsələlərə yer ayrılması qəbuledilməzdir və bu, eyni zamanda, Azərbaycan-Avropa İttifaqı münasibətlərinin perspektivlərinə mənfi təsir edir:
“Sənədin giriş hissəsində və bir sıra digər bölmələrində, Azərbaycan tərəfindən təqdim edilmiş reinteqrasiya planından imtina etdikdən sonra ölkəmizdən könüllü şəkildə Ermənistana miqrasiya etmiş erməni sakinlərə istinadən “Azərbaycanın hərbi əməliyyatlarından sonra köçkün düşmüş Qarabağ erməniləri” ifadəsinin işlədilməsi və bu məsələnin Aİ və Ermənistan arasında tərəfdaşlıq prioriteti kimi müəyyən edilməsi, eləcə də bu kateqoriya insanların “qaçqın” statusunda qeyd edilməsi Azərbaycana qarşı qərəzin açıq-aydın nümunəsidir.
Həmçinin sənədin regionda normallaşma proseslərinə Aİ-nin mümkün töhfələri bölməsində Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin bütün müvafiq qərarlarının tam, dərhal və effektiv həyata keçirilməsinin dəstəklənməsi birmənalı olaraq, Ermənistan tərəfindən Azərbaycana qarşı irəli sürülmüş məlum iddiaları nəzərdə tutur.
Azərbaycanla Ermənistana birbaşa aid olan və sırf ikitərəfli xarakter daşıyan bir məsələnin üçüncü tərəflə gündəmə gətirilməsi tamamilə məntiqsiz olmaqla yanaşı, belə bir yanaşma Azərbaycanın da Ermənistan əleyhinə öz legitim məhkəmə iddialarının mövcudluğunu nəzərə almır.
Azərbaycan, ABŞ və Ermənistan liderlərinin iştirakı ilə Vaşinqtonda paraflanmış sülh sazişində bu iddiaların aradan qaldırılmasına dair müddəa nəzərə alındıqda, Aİ–Ermənistan sənədində həmin məsələyə toxunulması sülh prosesi ilə birbaşa ziddiyyət təşkil edir və Ermənistan tərəfinin bəyan etdiyi niyyətilə bağlı ciddi suallar yaradır.
İnsanlıq əleyhinə cinayətlər və hərbi cinayətlərdə ittiham olunan və məhkum edilmiş erməni əsilli şəxslərin “əsir” statusunda qeyd edilməsi və onların azadlığa buraxılmasının ayrıca prioritet kimi müəyyən edilməsi reallıqların ciddi şəkildə təhrif edilməsidir və qəbuledilməzdir.
Aİ–Ermənistan sənədində Ermənistanın regional konsensusdan məhrum olan “sülh kəsişməsi” təşəbbüsünü dəstəkləyən çoxsaylı müddəaların əks olunmasına baxmayaraq, 8 avqust Vaşinqton sammiti zamanı normallaşma prosesi çərçivəsində əldə edilmiş və mühüm əhəmiyyət kəsb edən “Beynəlxalq Sülh və Rifah naminə Tramp Marşrutu” (TRIPP) layihəsinə bir dəfə belə istinad edilməməsi ciddi narahatlıq doğurur. Bu hal, Ermənistanın Vaşinqtonda Baş nazirləri tərəfindən imzalanmış TRIPP sazişi çərçivəsində öhdəlikləri icra etmək niyyətinin ciddiliyi və Aİ-nin bu layihəyə bəyan etdiyi dəstəyi barədə suallar yaradır.
Azərbaycanla Ermənistan arasında paraflanmış saziş layihəsinin 7-ci maddəsində tərəflərin qarşılıqlı sərhəddə hər hansı üçüncü tərəfin qüvvələrini yerləşdirməməklə bağlı öhdəlik nəzərə alındıqda, Azərbaycana qarşı təbliğat vasitəsi kimi istifadə olunan Aİ-nin Ermənistandakı Müşahidə Missiyasının (EUMA) fəaliyyətinə xitam vermək əvəzinə, EUMA-nın mövcudluğunun qorunmasının və missiyanın tam operativliyinin təmin olunmasının prioritetləşdirilməsi digər narahatlıq mənbəyidir.
Prioritetlər sırasında qeyd edilənlərlə yanaşı hərbi və müdafiə məsələlərinin vurğulanması Ermənistanın hərbiləşməsinə xidmət edir.
Yuxarıda qeyd olunan məsələlər 8 avqust tarixindən etibarən post-münaqişə dövründə əldə edilmiş müsbət irəliləyişlər fonunda keçmiş münaqişənin elementlərini yenidən gündəmə gətirir və Ermənistanın niyyətləri barədə ciddi şübhələr yaradır. Ermənistan və Aİ-nin mövcud reallıqları əks etdirməyən bu zərərli müddəaların aradan qaldırılması istiqamətində konkret addımlar atacağını gözləyirik. Öz növbəmizdə, vəziyyəti diqqətlə izləməyə davam edəcək və zəruri nəticələr çıxaracağıq”.

Официальный Баку резко отреагировал на документ, подписанный между Арменией и ЕС
“Серьезную обеспокоенность вызывает приоритизация ряда вопросов, искажающих постконфликтные реалии и противоречащих в целом мирной повестке дня между Азербайджаном и Арменией, в документе под названием «Стратегическая повестка дня для партнерства ЕС-Армения», подписанном по итогам VI заседания Совета партнерства Европейского Союза (ЕС) и Армении, состоявшегося 2 декабря в Брюсселе”.
Как сообщает редакция, это было отмечено в комментарии Министерства иностранных дел Азербайджана относительно документа «Стратегическая повестка дня для партнерства ЕС-Армения», подписанного между ЕС и Арменией.
Было заявлено, что включение в этот двусторонний документ, определяющий стратегические приоритеты между ЕС и Арменией на ближайшие 7 лет, вопросов, направленных против Азербайджана, неприемлемо и негативно сказывается на перспективах азербайджано-европейских отношений:
“Использование в преамбуле документа и ряде других разделов выражения «карабахские армяне, перемещенные в результате военных операций Азербайджана» применительно к армянским жителям, добровольно мигрировавшим из нашей страны в Армению после отказа от представленного Азербайджаном плана реинтеграции, определение этого вопроса как приоритета партнерства между ЕС и Арменией, а также указание этой категории лиц в статусе «беженцев» является явным примером предвзятости против Азербайджана.
Также, в разделе о возможном вкладе ЕС в процессы нормализации в регионе, однозначная поддержка полного, немедленного и эффективного выполнения всех соответствующих решений Международного Суда, подразумевает известные претензии, выдвинутые Арменией против Азербайджана.
Вынесение на повестку дня третьей стороной вопроса, напрямую касающегося Азербайджана и Армении и носящего исключительно двусторонний характер, не только совершенно нелогично, но и такой подход не учитывает наличие у Азербайджана собственных законных судебных претензий против Армении.
Учитывая, что положение об устранении этих претензий было учтено в проекте мирного соглашения, парафированном в Вашингтоне с участием лидеров Азербайджана, США и Армении, упоминание этого вопроса в документе ЕС-Армения напрямую противоречит мирному процессу и вызывает серьезные вопросы относительно намерений армянской стороны.
Указание армянских лиц, обвиняемых и осужденных за преступления против человечности и военные преступления, в статусе «пленных» и определение их освобождения как отдельный приоритет является серьезным искажением реалий и неприемлемо.
Несмотря на то, что в документе ЕС-Армения отражено множество положений, поддерживающих армянскую инициативу «мирного пересечения», лишенную регионального консенсуса, тот факт, что проект «Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания» (TRIPP), достигнутый в рамках процесса нормализации и имеющий важное значение во время саммита в Вашингтоне 8 августа, не был упомянут ни разу, вызывает серьезную обеспокоенность. Это ставит под сомнение серьезность намерений Армении выполнить обязательства в рамках соглашения TRIPP, подписанного премьер-министрами в Вашингтоне, и заявленную ЕС поддержку этому проекту.
Учитывая обязательство сторон в статье 7 проекта соглашения, парафированного между Азербайджаном и Арменией, не размещать силы третьих сторон на взаимной границе, приоритезация сохранения присутствия Миссии наблюдателей ЕС в Армении (EUMA) и обеспечения ее полной оперативной готовности вместо прекращения деятельности EUMA, используемой как инструмент пропаганды против Азербайджана, является еще одним источником беспокойства.
Акцент на военных и оборонных вопросах наряду с упомянутыми приоритетами служит милитаризации Армении.
Вышеупомянутые вопросы, на фоне позитивных сдвигов, достигнутых в постконфликтный период с 8 августа, вновь поднимают элементы прошлого конфликта и вызывают серьезные сомнения относительно намерений Армении. Мы ожидаем, что Армения и ЕС предпримут конкретные шаги по устранению этих вредоносных положений, не отражающих существующие реалии. Со своей стороны, мы продолжим внимательно следить за ситуацией и сделаем необходимые выводы”.