“Rəqəmsal Jurnalistika" mövzusunda təlim proqramı uğurla yekunlaşıb
Medianın İnkişafı Agentliyi və “Euronews” telekanalının birgə təşəbbüsü ilə keçirilən “Euronews Academy” beynəlxalq tədris proqramı çərçivəsində noyabrın 17-dən 20-dək davam edən “Rəqəmsal Jurnalistika (“Digital Journalism”)” mövzusunda növbəti təlim modulu başa çatıb.
Təlimin ilk iki günündə “Euronews” telekanalının tanınmış mütəxəssisi, 14 ildən artıq beynəlxalq təcrübəyə malik multimedia jurnalisti Tuba Altunkaya tərəfindən “Rəqəmsal xəbər toplanması və məlumat əsaslı jurnalistika” mövzusunda təlim keçilərək iştirakçılara rəqəmsal mühitdə informasiya toplama, faktların yoxlanılması və analitik təqdimat üsulları barədə geniş məlumat verilib.
Proqramın üçüncü günü “Sosial media və “YouTube” kanallarının idarə olunması” mövzusuna həsr edilib. “Euronews”un Yunan xidməti və “Euronews” Daşkənd Bürosunun rəhbəri Akis Tatsis rəqəmsal platformalarda kontent strategiyasının qurulması, paylaşımların effektivliyinin artırılması barədə iştirakçıları məlumatlandırıb.
Təlim proqramının son günündə isə A. Tatsis “Mobil jurnalistika” mövzusu çərçivəsində iştirakçılara mobil telefon vasitəsilə operativ çəkilişin aparılması, kompozisiya və işıqlandırma üzrə düzgün yanaşmalar, səsin keyfiyyətli yazılması, eləcə də foto və videomaterialların mobil redaktə alətləri vasitəsilə işlənməsi qaydalarını izah edib.

Программа обучения по теме "Цифровая журналистика" успешно завершилась
В рамках международной образовательной программы “Euronews Academy”, проводимой по совместной инициативе Агентства развития медиа и телеканала “Euronews”, завершился очередной учебный модуль по теме “Цифровая журналистика (“Digital Journalism”)”, который проходил с 17 по 20 ноября.
В первые два дня обучения известный специалист телеканала “Euronews”, мультимедийный журналист с более чем 14-летним международным опытом Туба Алтункайя провела тренинг по теме “Сбор цифровых новостей и журналистика, основанная на данных”, предоставив участникам обширную информацию о методах сбора информации, проверки фактов и аналитической презентации в цифровой среде.
Третий день программы был посвящен теме “Управление социальными сетями и каналами “YouTube””. Руководитель Греческой службы “Euronews” и Ташкентского бюро “Euronews” Акис Татсис проинформировал участников о построении контент-стратегии на цифровых платформах и повышении эффективности публикаций.
В последний день учебной программы А. Татсис в рамках темы “Мобильная журналистика” объяснил участникам правила оперативной съемки с помощью мобильного телефона, правильные подходы к композиции и освещению, качественной записи звука, а также обработки фото- и видеоматериалов с помощью мобильных инструментов редактирования.