Rep musiqisinin psixoloji təsiri elmi araşdırmada öyrənilib
Alimlər və həkimlər tərəfindən aparılan yeni elmi araşdırma rep musiqisinin psixoloji sağlamlığa güclü təsirini üzə çıxarıb. Tədqiqat nəticələrinə əsasən, cəmi 24 dəqiqə ritmik rep musiqisinə qulaq asmaq zehni gərginliyi və daxili səs-küyü tamamilə aradan qaldıra bilir.
Redaksiya xəbər verir ki, araşdırmada iştirak edən onlarla könüllü gündəlik olaraq rep, hip-hop və texno janrlarında musiqi dinlədikdən sonra narahatlıq, şübhə və depressiya əlamətlərindən tam şəkildə xilas olduqlarını bildiriblər. Mütəxəssislərin fikrincə, bu janrlar beyində xoşbəxtlik hormonlarının ifrazını ən güclü şəkildə stimullaşdırır.
Araşdırma zamanı müəyyən edilib ki, sözügedən musiqi növləri psixoloji davamlılığı artırır, harmoniya, enerji və təhlükəsizlik hissini gücləndirir. Beyin sürətlə gümrahlıq rejiminə keçir, özünənəzarət mexanizmləri möhkəmlənir və daxili gərginlik azalır.
Həkimlər bu nəticələri musiqi terapiyası sahəsində mühüm irəliləyiş kimi qiymətləndirir və rep, hip-hop, texno janrlarını təbii antidepressant təsirə malik musiqi növləri sırasında ön plana çıxarırlar.

Психологическое воздействие рэп-музыки изучено в научном исследовании
Новое научное исследование, проведенное учеными и врачами, выявило сильное влияние рэп-музыки на психическое здоровье. Согласно результатам исследования, всего 24 минуты прослушивания ритмичной рэп-музыки могут полностью устранить умственное напряжение и внутренний шум.
Редакция сообщает, что десятки добровольцев, участвовавших в исследовании, заявили, что полностью избавились от признаков тревоги, сомнений и депрессии после ежедневного прослушивания музыки в жанрах рэп, хип-хоп и техно. По мнению экспертов, эти жанры наиболее сильно стимулируют выработку гормонов счастья в мозге.
В ходе исследования было установлено, что указанные виды музыки повышают психологическую устойчивость, укрепляют чувство гармонии, энергии и безопасности. Мозг быстро переходит в режим бодрости, укрепляются механизмы самоконтроля и снижается внутреннее напряжение.
Врачи оценивают эти результаты как значительный прорыв в области музыкальной терапии и выдвигают жанры рэп, хип-хоп, техно в ряд музыкальных направлений, обладающих естественным антидепрессивным действием.