Azərbaycanda mövsümi xəstəliklərin artdığı bir vaxtda qrip əleyhinə peyvəndlənmə kampaniyasına start verilib. Belə ki, səhiyyə naziri Teymur Musayevin müvafiq əmrinə əsasən, peyvənd kompaniyasına 2025-ci il oktyabrın 8-dən etibarən başlanıb. Qeyd edək ki, vaksinasiya prosesi əhalinin sağlamlığının qorunması və xəstəliklərin qarşısının alınması məqsədi daşıyır.
Mövsümi xəstəliklərin yayılmasında peyvəndlənmənin vacibliyi ilə bağlı danışan Səhiyyə Nazirliyinin mütəxəssis-eksperti, infeksionist Təyyar Eyvazov bildirib ki, epidemioloji qanunauyğunluqlara müvafiq olaraq payız-qış aylarında hər il mülayim iqlimli ölkələrdə, o cümlədən də Azərbaycanda kəskin respirator virus infeksiyalarına yoluxma və xəstələnmə hallarının artması müşahidə edilir.
“Sözügedən infeksiyalar mövsümi olaraq, hazırkı payız-qış fəsillərində də təkrarlanır. Qripin də daxil olduğu bu infeksiyalarla məhz ilin soyuq aylarında mübarizə aparılması zərurəti meydana çıxır. Əks- epidemik və profilaktik tədbirlər arasında ən effektivi məhz vaksinasiyadır.
Nəzərə alsaq ki, KRVİ-ları arasında öz əlverişsiz, müqayisədə daha çox ağır gedişi və fəsadlaşmağa meylli olması ilə fərqlənən məhz qrip infeksiyasıdır, onda qripə qarşı aparılan vaksinasiyanın kifayət qədər əsaslı olması qənaətinə gələrik. Vaksinasiya olunmuş insanlar bu infeksiyaya yoluxarsa əksərən asimptomatik, müəyyən hallarda isə yüngül və fəsadsız gediş baş verir. Nəticədə insanlar qorunur, xəstəlik tez sağalır, insanların əməkqabiliyyətinin müvəqqəti itirilməsi günlərinin və hospitalizasiya hallarının sayı əhəmiyyətli dərəcədə azalır. Beləliklə, vaksinasiya nəticəsində həm əhalinin sağlamlığı qorunur, həm də bu səhiyyənin ilin bu fəsillərində yükünü azaldaraq iqtisadi səmərə verir ki, peyvəndlərə sərf olunan maliyyə vəsaiti tamamilə özünü doğruldur”.
Mütəxəssisin sözlərinə görə. artıq bir neçə ildir ki, ölkəmizdə məhz Səhiyyə Nazirliyinin dəstəyi ilə qripə qarşı vaksinasiya həyata keçirilir və bu artıq bir ənənə halını alıb:
“Hesab edirəm ki, bu dövlətimizin əhalinin sağlamlığının qorunmasımda əldə etdiyi mühüm nailiyyətlərdən biridir. Dünya təcrübəsində iqtisadi gücə malik ölkələr yalnız bu kimi tədbirləri öz vətəndaşları üçün əlçatan edir. Ölkəyə gətirilən peyvənd effektivlik və təhlükəsizliyi baxımından kifayət qədər sınanmış bioloji preparatdır”.
T.Eyvazov onu da əlavə edib ki, vaksinasiyanın effektiv olması üçün bu prosesin qrip hallarının gözlənilən artımlarından bir müddət əvvəl aparılması çox vacibdir:
“Ona görə də ölkəmizdə qripə qarşı vaksinasiya prosesi məhz indilərdə başlanılıb. Qripə qarşı vaksinasiya könüllü olaraq, əhaliyə ödənişsiz aparılır. Lakin birinci növbədə xəstəliyin ağırlıq və fəsadlaşmasının risk qruplarına (5 yaşın altında olan uşaqlar, hamilələr, ahıl yaşlı insanlar, tənəffüs orqanlarının və digər üzvlərin ağır xroniki xəstəlikləri və müxtəlif səbəbli immun çatışmazlığı olan insanlara) birinci növbədə ciddi tövsiyə olunur. Məhz bu qrupa daxil olan insanların və digərlərinin (peşəsi ilə əlaqədar çoxsaylı təmasları olanlar-tibb işçiləri, sosial sfera əməkdaşları, təhsil işçiləri, ictimai nəqliyyatda çalışanlar və s.) vaksinasiya ilə kifayət qədər əhatə olunması nəticəsində ölkədə qrip infeksiyasının yayılmasının qarşısının müəyyən qədər alınması və infeksiyadan iqtisadi itkilərin azalmasına nail ola bilərik və əvvəlki illərin təcrübəsi də bunu deməyə əsas verir”.

В Азербайджане, на фоне роста сезонных заболеваний, стартовала кампания по вакцинации против гриппа. Так, согласно соответствующему приказу министра здравоохранения Теймура Мусаева, кампания вакцинации началась 8 октября 2025 года. Отметим, что процесс вакцинации направлен на защиту здоровья населения и предотвращение заболеваний.
Говоря о важности вакцинации в распространении сезонных заболеваний, специалист-эксперт Министерства здравоохранения, инфекционист Таяр Эйвазов заявил, что в соответствии с эпидемиологическими закономерностями, ежегодно в осенне-зимние месяцы в странах с умеренным климатом, в том числе и в Азербайджане, наблюдается рост случаев заражения и заболеваемости острыми респираторными вирусными инфекциями.
«Указанные инфекции повторяются сезонно, в текущие осенне-зимние периоды. Именно в холодные месяцы года возникает необходимость борьбы с этими инфекциями, включая грипп. Среди противоэпидемических и профилактических мер наиболее эффективной является вакцинация.
Если учесть, что среди ОРВИ именно грипп отличается неблагоприятным, сравнительно более тяжелым течением и склонностью к осложнениям, то мы придем к выводу о достаточной обоснованности вакцинации против гриппа. Если вакцинированные люди заражаются этой инфекцией, то чаще всего течение болезни асимптоматическое, а в некоторых случаях легкое и без осложнений. В результате люди защищены, болезнь быстро излечивается, количество дней временной нетрудоспособности и случаев госпитализации значительно сокращается. Таким образом, в результате вакцинации защищается здоровье населения, а также снижается нагрузка на здравоохранение в эти сезоны года, что дает экономический эффект, и финансовые средства, затраченные на вакцины, полностью оправдывают себя».
По словам специалиста, уже несколько лет в нашей стране при поддержке Министерства здравоохранения проводится вакцинация против гриппа, и это уже стало традицией:
«Я считаю, что это одно из важных достижений нашего государства в защите здоровья населения. В мировой практике страны с экономической мощью делают такие меры доступными только для своих граждан. Вакцина, ввозимая в страну, является достаточно проверенным биологическим препаратом с точки зрения эффективности и безопасности».
Т. Эйвазов также добавил, что для эффективности вакцинации очень важно проводить этот процесс за некоторое время до ожидаемого роста случаев гриппа:
«Поэтому процесс вакцинации против гриппа в нашей стране начался именно сейчас. Вакцинация против гриппа проводится добровольно и бесплатно для населения. Однако в первую очередь она настоятельно рекомендуется группам риска по тяжести и осложнениям заболевания (дети до 5 лет, беременные женщины, пожилые люди, люди с тяжелыми хроническими заболеваниями дыхательных органов и других систем, а также с иммунодефицитом различного происхождения). Благодаря достаточному охвату вакцинацией людей, входящих в эту группу, а также других (тех, кто имеет многочисленные контакты в связи со своей профессией – медицинские работники, сотрудники социальной сферы, работники образования, сотрудники общественного транспорта и т.д.), мы можем в определенной степени предотвратить распространение гриппозной инфекции в стране и сократить экономические потери от инфекции, и опыт предыдущих лет дает основания утверждать это».