İsrail tərəfindən saxlanıldıqdan sonra Yunanıstanın paytaxtı Afinada çıxış edən iqlim fəalı Qreta Tunberq beynəlxalq ictimaiyyətə çağırış edib. O bildirib ki, dünya bu proseslər qarşısında səssiz qaldıqca vəziyyət daha da pisləşir.
Redaksiya xəbər verir ki, Tunberq çıxışında bu soyqırımın və digər faciələrin hökumətlər, institutlar, media qurumları və böyük şirkətlər tərəfindən mümkün edildiyini deyib. “Bu günaha ortaq olmağa son vermək bizim məsuliyyətimizdir,” – deyə o bildirib.
Sumud Konvoyunda yer alan bir başqa aktivist isə bəyan edib: “Fələstin azad olana qədər dayanmayacağıq.”

Climate activist Greta Thunberg, speaking in Athens, the capital of Greece, after being detained by Israel, called on the international community. She stated that the situation is worsening as the world remains silent in the face of these events.
The editorial office reports that in her speech, Thunberg said that this genocide and other tragedies are enabled by governments, institutions, media organizations, and large corporations. "It is our responsibility to stop being complicit in this sin," she stated.
Another activist participating in the Sumud Convoy declared: "We will not stop until Palestine is free."