Qrenlandiya ətrafında gərginlik: Avropa hərbi mövcudluğunu artırır
ABŞ, Danimarka və Qrenlandiya rəsmiləri arasında keçirilən kritik görüş razılaşma əldə olunmadan başa çatıb. Danışıqların nəticəsiz qalmasından sonra Danimarka və bir sıra Avropa ölkələri tərəfindən Qrenlandiyaya hərbi bölmələrin göndərildiyi açıqlanıb.
Redaksiya DW News-a istinadla xəbər verir ki, görüşdən dərhal sonra Avropa ölkələri Qrenlandiyaya ümumilikdə 31 hərbçi yerləşdirib. Məlumata görə, bu addım bölgədə təhlükəsizliklə bağlı narahatlıqların artması fonunda atılıb.
Açıqlanan siyahıya əsasən, Fransadan 15, Almaniyadan 13, Norveçdən 2 və Böyük Britaniyadan 1 hərbçi Qrenlandiyaya göndərilib. Göndərilən qüvvələrin əsas məqsədinin müşahidə və mövcudluq nümayişi olduğu bildirilir.
Polşanın Baş naziri Donald Tusk məsələ ilə bağlı açıqlamasında ABŞ tərəfindən Qrenlandiyaya mümkün hərbi müdaxilənin NATO üçün fəlakət olacağını bildirib. Onun sözlərinə görə, belə bir addım alyans daxilində ciddi siyasi və təhlükəsizlik böhranı yarada bilər.

Критическая встреча между официальными лицами США, Дании и Гренландии завершилась без достижения соглашения. После безрезультатных переговоров было объявлено об отправке военных подразделений в Гренландию со стороны Дании и ряда европейских стран.
Редакция сообщает со ссылкой на DW News, что сразу после встречи европейские страны разместили в Гренландии в общей сложности 31 военнослужащего. Согласно информации, этот шаг предпринят на фоне растущей обеспокоенности по поводу безопасности в регионе.
Согласно опубликованному списку, из Франции направлено 15, из Германии — 13, из Норвегии — 2 и из Великобритании — 1 военнослужащий в Гренландию. Основной целью направленных сил заявлены наблюдение и демонстрация присутствия.
Премьер-министр Польши Дональд Туск в своем заявлении по этому вопросу отметил, что возможное военное вмешательство США в Гренландии стало бы катастрофой для НАТО. По его словам, такой шаг может создать серьезный политический кризис и кризис безопасности внутри альянса.