İsrail qüvvələri Qlobal Sumud Konvoyuna aid yardım və aktivistləri daşıyan 13 gəmini saxlayıb. Onların arasında iqlim hərəkatı fəalı Qreta Tunberqin də olduğu bildirilir. Digər 30 gəmi isə Qəzzaya doğru hərəkətini davam etdirir.
Redaksiya xəbər verir ki, beynəlxalq sularda baş verən bu hadisə böyük rezonans doğurub və humanitar missiyanın taleyi ilə bağlı suallar yaradıb. Konvoyun təşkilatçıları İsrailin müdaxiləsinə baxmayaraq, Qəzzaya yardım çatdırmaqda qərarlı olduqlarını bildirirlər.
Məlumata görə, konvoydakı gəmilərdən biri — Mikeno artıq Qəzza sahillərinə çatıb. Bəzi mənbələrdə bu gəminin Adacio ola biləcəyi istiqamətində fikirlər də var. Bu hadisə, Qlobal Sumud Konvoyunun məqsədinə doğru mühüm irəliləyiş kimi qiymətləndirilir.

Израильские силы задержали 13 судов, перевозивших помощь и активистов, принадлежащих к Глобальному конвою Сумуд. Сообщается, что среди них находится активистка климатического движения Грета Тунберг. Остальные 30 судов продолжают движение в сторону Газы.
Редакция сообщает, что это событие, произошедшее в международных водах, вызвало большой резонанс и породило вопросы о судьбе гуманитарной миссии. Организаторы конвоя заявляют о своей решимости доставить помощь в Газу, несмотря на вмешательство Израиля.
Согласно информации, одно из судов конвоя — Микено — уже достигло берегов Газы. В некоторых источниках также высказываются предположения, что это судно может быть Адажио. Это событие расценивается как важный шаг вперед к цели Глобального конвоя Сумуд.