Yaponiyanın SoftBank konqlomeratı süni intellekt sahəsində qlobal rəqabətdə mövqeyini gücləndirmək məqsədilə OpenAI-a iri həcmli maliyyə yatırımı ilə diqqət mərkəzinə düşüb. Şirkət qısa müddətdə ABŞ-dən kənar aparıcı institusional investorlar sırasında yer almağa nail olub.
Redaksiya xəbər verir ki, SoftBank OpenAI ilə təxminən 22,5 milyard dollar dəyərində maliyyələşdirmə razılaşmasını yekunlaşdırmaq üzrədir. Bu addım Yaponiyada 19 milyard dollarlıq süni intellekt meqalayihəsinə qoşulduqdan cəmi bir neçə gün sonra atılıb.
Məlumata görə, sərmayənin təmin edilməsi üçün SoftBank digər aktivlərini satıb, o cümlədən Nvidia və T-Mobile səhmlərindən imtina edib. Eyni zamanda şirkət işçi heyətinin təxminən beşdə birini ixtisar edib və Arm Holdings üzərində marja kreditləri cəlb edib.
SoftBank daha əvvəl Oracle, Microsoft və OpenAI ilə birlikdə ABŞ prezidenti Donald Trampın dəstəklədiyi, ABŞ-də iri məlumat mərkəzlərinin yaradılmasını hədəfləyən Stargate təşəbbüsündə əsas investorlar sırasında yer alıb. Bu layihə Amerikanın süni intellekt liderliyinin möhkəmləndirilməsi məqsədi daşıyır.
Maliyyə dairələrində SoftBank-ın Vision Fund strukturları bazar dəyərlərini süni şəkildə şişirtməsi ilə tanınır. Şirkətin əvvəlki investisiya təcrübələri WeWork, Uber və digər iri layihələrdə kəskin bazar düzəlişləri ilə yadda qalıb.

Japanese conglomerate SoftBank has captured attention with a large-scale financial investment in OpenAI, aiming to strengthen its position in the global artificial intelligence race. The company has succeeded in becoming one of the leading institutional investors outside the United States in a short period.
According to editorial reports, SoftBank is in the process of finalizing a financing agreement with OpenAI valued at approximately $22.5 billion. This move comes just days after it joined a $19 billion artificial intelligence mega-project in Japan.
Reportedly, to secure the investment, SoftBank has sold off other assets, including divesting from Nvidia and T-Mobile shares. Simultaneously, the company has laid off about a fifth of its workforce and secured margin loans on Arm Holdings.
SoftBank was previously among the key investors in the Stargate initiative, supported by U.S. President Donald Trump, which aims to create large data centers in the U.S. in collaboration with Oracle, Microsoft, and OpenAI. This project is intended to solidify America's leadership in artificial intelligence.
In financial circles, SoftBank's Vision Fund structures are known for artificially inflating market valuations. The company's previous investment experiences are marked by sharp market corrections in WeWork, Uber, and other large projects.