Qızıl və gümüş qiymətləri rekord həddə çatdı
Birja ticarəti zamanı qızıl və gümüşün qiymətləri tarixi rekordları yeniləyib. Qızılın bir unsiyasının qiyməti 5,625.89 dollar səviyyəsinə yüksəlib, gümüş isə 119.45 dollar həddinə çatıb. Analitiklər qiymətli metallara marağın artmasını qlobal maliyyə qeyri-müəyyənliyi və investorların riskdən yayınma strategiyaları ilə əlaqələndirirlər.
Redaksiya xəbər verir ki, qiymətli metalların kütləvi şəkildə alınması fonunda ABŞ prezidenti Donald Tramp jurnalistin sualını cavablandırarkən dollarla bağlı vəziyyətin stabil olduğunu bildirib. O, qiymətli metalların alınmasına baxmayaraq, ABŞ valyutasında hər hansı problem olmadığını vurğulayıb.
Mütəxəssislərin fikrincə, qızıl və gümüşün bu səviyyəyə qədər bahalaşması inflyasiya gözləntiləri, geosiyasi risklər və maliyyə bazarlarında qeyri-sabitliklə birbaşa bağlıdır. Qeyd olunur ki, investorlar təhlükəsiz aktivlərə yönəldikcə qiymətli metallara tələbat daha da arta bilər.

During stock exchange trading, the prices of gold and silver have broken historical records. The price of one ounce of gold has risen to $5,625.89, while silver has reached $119.45. Analysts attribute the increased interest in precious metals to global financial uncertainty and investors' risk aversion strategies.
The editorial reports that amidst the widespread purchase of precious metals, U.S. President Donald Trump stated that the situation with the dollar is stable when responding to a journalist's question. He emphasized that despite the purchase of precious metals, there are no problems with the U.S. currency.
According to experts, the appreciation of gold and silver to this level is directly linked to inflation expectations, geopolitical risks, and instability in financial markets. It is noted that demand for precious metals may further increase as investors turn to safe-haven assets.