QHT-lərin qanunsuz medal fəaliyyəti üzrə cinayət işləri məhkəməyə göndərilib
Azərbaycan ərazisində fəaliyyət göstərən qeyri-hökumət təşkilatlarının vəzifəli şəxslərinin qanunsuz əməlləri barədə Baş prokuror yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsində cinayət işi başlanaraq ibtidai istintaq aparılıb.
Baş Prokurorluğun mətbuat xidmətindən verilən məlumata görə, ibtidai istintaq nəticəsində “Azərbaycan Qarabağ Müharibəsi Əlilləri, Veteranları və Şəhid Ailələri” İctimai Birliyinin sədri Mehdi Mehdiyev, “Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları” İctimai Birliyinin sədri Füzuli Rzaquliyev və “Beynəlmiləlçi Əlil Döyüşçülər” Fondunun prezidenti Sərraf Orucovun səlahiyyətləri olmadığı halda, təsis etdikləri müxtəlif adda medal və döş nişanlarını pul müqabilində və şəxsi münasibətlərə görə çoxsaylı şəxslərə təqdim etməklə, dövlət orqanları tərəfindən müvafiq xidmətlərinə görə vətəndaşlara verilən orden və medallara münasibətdə cəmiyyətdə yanlış təsəvvür və çaşqınlıq yaratmağa əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Belə ki, qanunvericilikdə, o cümlədən "Azərbaycan Respublikasının orden və medallarının təsis edilməsi haqqında" Qanunda orden və medalların vətəndaşlara xüsusi xidmətlərə görə dövlət tərəfindən verilən təltif olması, digər normativ-hüquqi aktlarda orden və medalların (o cümlədən orden və ya medal ifadəsindən hər hansı mənada istifadə edilməklə) təltif növü kimi təsis olunmasının qadağan edilməsi, “Qeyri-hökumət təşkilatları (ictimai birliklər və fondlar) haqqında” Qanunda isə QHT-lərin nizamnamələrində dövlət və yerli özünüidarə orqanlarının səlahiyyətlərinin mənimsənilməsinin yolverilməzliyinin təsbit edilməsinə baxmayaraq, həmin vəzifəli şəxslər tərəfindən bu tələblər kobud şəkildə pozulub.
Toplanılmış sübutlar əsasında Mehdi Mehdiyev, Füzuli Rzaquliyev və Sərraf Orucov Cinayət Məcəlləsinin 309.1-ci (vəzifə səlahiyyətlərini aşma) maddəsilə təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb edilib, barələrində istintaq orqanının qərarı ilə polisin nəzarəti altına vermə növündə qətimkan tədbirləri seçilib və iş üzrə ibtidai istintaq tamamlanaraq baxılması üçün aidiyyəti üzrə məhkəmələrə göndərilib.
Bundan başqa, “Qeyri-hökumət təşkilatları (ictimai birliklər və fondlar) haqqında” Qanuna əsasən, ictimai birliklər dövlət qeydiyyatına alındıqdan sonra 30 gün müddətində üzvlərinin reyestrinin aparılmasını təmin etməli olduğu halda, “Qarabağ Əlillərinə Qayğı”, “Şəhid Ailələri, Əlillər və Müharibə Veteranlarının Müdafiəsi”, “Azərbaycan Respublikası Müharibə, Əmək və Silahlı Qüvvələr Veteranları Təşkilatı”, “Sabitlik və İnkişaf Mərkəzi” İctimai Birlikləri və “Dədə Qorqud” Xeyriyyə Fondu qanunvericiliyin tələblərini pozaraq üzvlərinin reyestrini aparmayıb və nizamnamələrinə uyğun fəaliyyət göstərməyiblər.
Həmin faktlarla bağlı müvafiq təşkilatlar və onların rəhbərləri barəsində Baş Prokurorluğun Cinayət təqibindən kənar icraatlar idarəsində İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 579-cu (qeyri-hökumət təşkilatları haqqında qanunvericiliyin pozulması) maddəsinə əsasən, inzibati xəta haqqında iş üzrə icraatlar başlanılaraq baxılması üçün aidiyyəti üzrə məhkəmələrə və Ədliyyə Nazirliyinə göndərilib.
Eyni zamanda, QHT-lərin (ictimai birliklər və fondlar) qeydiyyata alınması, həmin təşkilatların müvafiq istiqamətlərə uyğun fəaliyyət göstərməsi və qeyd edilən qurumlardan daxil olan müraciətlərə baxılması zamanı cəmiyyətin və dövlətin qanunla qorunan mənafelərinin nəzərə alınması, yeni qeydiyyat üçün müraciət edən və əvvəllər qeydiyyata alınmış təşkilatların nizamnamələrinin qanunvericiliyə uyğun olub-olmamasının yoxlanılması və bu sahədə nəzarətin gücləndirilməsi üçün müvafiq tədbirlərin görülməsi barədə Ədliyyə Nazirliyinə müraciət edilib.

В Главном управлении по борьбе с коррупцией при Генеральной прокуратуре было возбуждено уголовное дело и проведено предварительное следствие по фактам незаконных действий должностных лиц неправительственных организаций, действующих на территории Азербайджана.
Согласно информации, предоставленной пресс-службой Генеральной прокуратуры, в результате предварительного следствия были установлены обоснованные подозрения в том, что председатель Общественного объединения «Ветераны и инвалиды Карабахской войны, семьи шехидов Азербайджана» Мехди Мехдиев, председатель Общественного объединения «Ветераны Отечественной войны Азербайджана» Фузули Рзагулиев и президент Фонда «Интернационалисты-бойцы-инвалиды» Сарраф Оруджев, не имея на то полномочий, представляли многочисленным лицам медали и знаки отличия различных наименований, учрежденные ими, за плату и по личным связям, создавая в обществе ошибочные представления и путаницу относительно орденов и медалей, выдаваемых гражданам государственными органами за соответствующие заслуги.
Так, несмотря на то, что законодательство, в том числе Закон «Об учреждении орденов и медалей Азербайджанской Республики», определяет ордена и медали как государственные награды, выдаваемые гражданам за особые заслуги, а другие нормативно-правовые акты запрещают учреждение орденов и медалей (в том числе с использованием выражения «орден или медаль» в любом смысле) в качестве вида награды, а Закон «О неправительственных организациях (общественных объединениях и фондах)» устанавливает недопустимость присвоения полномочий государственных органов и органов местного самоуправления уставами НПО, указанные должностные лица грубо нарушили эти требования.
На основании собранных доказательств Мехди Мехдиев, Фузули Рзагулиев и Сарраф Оруджев были привлечены в качестве обвиняемых по статье 309.1 (превышение должностных полномочий) Уголовного кодекса, в отношении них по решению следственного органа была избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде и надлежащем поведении, предварительное следствие по делу завершено и передано в соответствующие суды для рассмотрения.
Кроме того, согласно Закону «О неправительственных организациях (общественных объединениях и фондах)», общественные объединения обязаны вести реестр своих членов в течение 30 дней после государственной регистрации. Однако Общественные объединения «Забота об инвалидах Карабаха», «Защита семей шехидов, инвалидов и ветеранов войны», «Организация ветеранов войны, труда и Вооруженных Сил Азербайджанской Республики», «Центр стабильности и развития», а также Благотворительный фонд «Деде Горгуд» нарушили требования законодательства, не вели реестр своих членов и не осуществляли деятельность в соответствии со своими уставами.
По данным фактам в Управлении по исполнению уголовных наказаний Генеральной прокуратуры были возбуждены производства по делам об административных правонарушениях в отношении соответствующих организаций и их руководителей по статье 579 (нарушение законодательства о неправительственных организациях) Кодекса об административных проступках и переданы в соответствующие суды и Министерство юстиции для рассмотрения.
Одновременно, в Министерство юстиции было направлено обращение с целью принятия соответствующих мер по регистрации НПО (общественных объединений и фондов), обеспечению их деятельности в соответствующих направлениях, учету охраняемых законом интересов общества и государства при рассмотрении обращений, поступающих от указанных структур, проверке соответствия уставов вновь регистрируемых и ранее зарегистрированных организаций законодательству, а также усилению контроля в этой сфере.