Qəzzada partlamamış sursatlar: Uşaqlar təhlükə altında
Qəzzada baş verən son hadisələr, xüsusilə də uşaqların həyatına təhlükə yaradan partlamamış sursatlarla bağlı vəziyyət, bölgədəki gərginliyi daha da artırır. Bu cür hadisələr, müharibənin acı nəticələrini bir daha gözlər önünə sərir və mülki əhalinin təhlükəsizliyi ilə bağlı ciddi narahatlıqlar yaradır.
Redaksiya məlumat verir ki, Sivil Müdafiə Təşkilatının verdiyi açıqlamaya görə, partlayışın baş verdiyi ərazidə, "El-Firi" ailəsinə məxsus bir neçə mərtəbəli binanın əvvəllər İsrailin hücumuna məruz qaldığı bildirilib. Partlayışın səbəbi isə, uşaqların həmin hücumdan qalan sursatlarla oynaması olub.
Qəzzadakı Daxili İşlər Nazirliyindən verilən açıqlamada, Qəzza şəhərinin "Nəsr" məhəlləsindəki bir evdə baş verən partlayış nəticəsində 2 nəfərin həyatını itirdiyi və yaralananların olduğu qeyd edilib. Bu hadisə, bölgədəki mülki əhalinin, xüsusilə də uşaqların təhlükəsizliyi ilə bağlı ciddi problemlərin olduğunu göstərir. Qəzza hökumətinin Mətbuat Ofisinin məlumatlarına görə, Qəzza zolağında İsrail ordusunun müxtəlif bölgələrdə qoyduğu, mülki şəxslərin həyatını təhdid edən 20 min partlamamış sursat var. Bu fakt, bölgədəki vəziyyətin nə qədər kritik olduğunu və müharibənin uzunmüddətli təsirlərinin hələ də davam etdiyini göstərir.
Yerli mənbələr, İsrail ordusunun atəşkəsdən sonra Qəzzadan geri çəkildiyi bölgələrdə, partlamamış mərmilər, oyuncaq və ya konserv qutusu görünüşündə tələlər qoyduğunu bildirmişdi. Bu cür tədbirlər, mülki əhalinin, xüsusilə də uşaqların həyatı üçün əlavə təhlükə yaradır. Dünən də Qəzza şəhərinin qərbində və şərqində sursatların partlaması nəticəsində 3 uşaq yaralanmışdı. Bu hadisələr, bölgədəki uşaqların təhlükəsizliyinin təmin olunması üçün təcili tədbirlərin görülməsinin vacibliyini bir daha vurğulayır. Filistinlilər, partlamamış sursatların yaratdığı təhlükəyə qarşı xəbərdar edilib. Bu xəbərdarlıq, əhalinin təhlükəsizliyini təmin etmək üçün atılan mühüm bir addımdır.

Неразорвавшиеся боеприпасы в Газе: Дети под угрозой
Последние события в Газе, особенно ситуация с неразорвавшимися боеприпасами, угрожающими жизни детей, еще больше усиливают напряженность в регионе. Подобные инциденты вновь демонстрируют горькие последствия войны и вызывают серьезные опасения по поводу безопасности гражданского населения.
Редакция сообщает, что, согласно заявлению Организации гражданской обороны, на территории, где произошел взрыв, ранее подверглось нападению Израиля многоэтажное здание, принадлежащее семье "Эль-Фири". Причиной взрыва стало то, что дети играли с боеприпасами, оставшимися после того нападения.
В заявлении Министерства внутренних дел Газы отмечается, что в результате взрыва в доме в районе "Наср" города Газа погибли 2 человека и есть раненые. Этот инцидент указывает на серьезные проблемы с безопасностью гражданского населения в регионе, особенно детей. По данным Пресс-службы правительства Газы, в секторе Газа находится 20 тысяч неразорвавшихся боеприпасов, оставленных израильской армией в различных районах, которые угрожают жизни мирных жителей. Этот факт демонстрирует, насколько критична ситуация в регионе и что долгосрочные последствия войны все еще продолжаются.
Местные источники сообщали, что израильская армия, отступив из Газы после прекращения огня, оставляла в районах неразорвавшиеся снаряды, ловушки в виде игрушек или консервных банок. Такие меры создают дополнительную угрозу для жизни гражданского населения, особенно детей. Вчера также 3 ребенка получили ранения в результате взрывов боеприпасов на западе и востоке города Газа. Эти инциденты еще раз подчеркивают важность принятия срочных мер для обеспечения безопасности детей в регионе. Палестинцы были предупреждены об опасности, исходящей от неразорвавшихся боеприпасов. Это предупреждение является важным шагом, предпринятым для обеспечения безопасности населения.