Qəzzada partlamamış sursatlar: Uşaqlar təhlükə altında
Qəzzada baş verən son hadisələr, xüsusilə də uşaqların həyatına təhlükə yaradan partlamamış sursatlarla bağlı vəziyyət, bölgədəki gərginliyi daha da artırır. Bu cür hadisələr, müharibənin acı nəticələrini bir daha gözlər önünə sərir və mülki əhalinin təhlükəsizliyi ilə bağlı ciddi narahatlıqlar yaradır.
Redaksiya məlumat verir ki, Sivil Müdafiə Təşkilatının verdiyi açıqlamaya görə, partlayışın baş verdiyi ərazidə, "El-Firi" ailəsinə məxsus bir neçə mərtəbəli binanın əvvəllər İsrailin hücumuna məruz qaldığı bildirilib. Partlayışın səbəbi isə, uşaqların həmin hücumdan qalan sursatlarla oynaması olub.
Qəzzadakı Daxili İşlər Nazirliyindən verilən açıqlamada, Qəzza şəhərinin "Nəsr" məhəlləsindəki bir evdə baş verən partlayış nəticəsində 2 nəfərin həyatını itirdiyi və yaralananların olduğu qeyd edilib. Bu hadisə, bölgədəki mülki əhalinin, xüsusilə də uşaqların təhlükəsizliyi ilə bağlı ciddi problemlərin olduğunu göstərir. Qəzza hökumətinin Mətbuat Ofisinin məlumatlarına görə, Qəzza zolağında İsrail ordusunun müxtəlif bölgələrdə qoyduğu, mülki şəxslərin həyatını təhdid edən 20 min partlamamış sursat var. Bu fakt, bölgədəki vəziyyətin nə qədər kritik olduğunu və müharibənin uzunmüddətli təsirlərinin hələ də davam etdiyini göstərir.
Yerli mənbələr, İsrail ordusunun atəşkəsdən sonra Qəzzadan geri çəkildiyi bölgələrdə, partlamamış mərmilər, oyuncaq və ya konserv qutusu görünüşündə tələlər qoyduğunu bildirmişdi. Bu cür tədbirlər, mülki əhalinin, xüsusilə də uşaqların həyatı üçün əlavə təhlükə yaradır. Dünən də Qəzza şəhərinin qərbində və şərqində sursatların partlaması nəticəsində 3 uşaq yaralanmışdı. Bu hadisələr, bölgədəki uşaqların təhlükəsizliyinin təmin olunması üçün təcili tədbirlərin görülməsinin vacibliyini bir daha vurğulayır. Filistinlilər, partlamamış sursatların yaratdığı təhlükəyə qarşı xəbərdar edilib. Bu xəbərdarlıq, əhalinin təhlükəsizliyini təmin etmək üçün atılan mühüm bir addımdır.

Recent events in Gaza, especially the situation with unexploded ordnance posing a threat to children's lives, further escalate tensions in the region. Such incidents once again highlight the bitter consequences of war and raise serious concerns about the safety of the civilian population.
Redaksiya reports that, according to a statement from the Civil Defense Organization, the multi-story building belonging to the "El-Firi" family in the area where the explosion occurred had previously been subjected to an Israeli attack. The cause of the explosion was children playing with ordnance left over from that attack.
A statement from the Ministry of Interior in Gaza noted that an explosion in a house in the "Nasr" neighborhood of Gaza City resulted in the death of 2 people and injuries to others. This incident indicates serious problems regarding the safety of the civilian population in the region, especially children. According to information from the Gaza Government Media Office, there are 20,000 unexploded ordnance items left by the Israeli army in various areas of the Gaza Strip, threatening the lives of civilians. This fact shows how critical the situation in the region is and that the long-term effects of the war are still ongoing.
Local sources had reported that the Israeli army left unexploded shells and traps disguised as toys or canned goods in areas from which it withdrew from Gaza after the ceasefire. Such measures create an additional danger for the lives of civilians, especially children. Yesterday, 3 children were also injured as a result of ordnance explosions in the west and east of Gaza City. These incidents once again emphasize the urgency of taking immediate measures to ensure the safety of children in the region. Palestinians have been warned about the danger posed by unexploded ordnance. This warning is an important step taken to ensure the safety of the population.