Qıtlıqdan əziyyət çəkən Qəzzada Birləşmiş Millətlər Təşkilatının humanitar ofisi İsrail hərbi agentliyindən humanitar yardımların azaldılması barədə məlumat alıb. Bu barədə ofisin sözçüsü Olqa Çerevko məlumat verib. Məsələni müzakirə etmək şərti ilə anonimlik şərtilə danışan üç "Associated Press" mənbəsinə görə, ABŞ rəsmiləri də məlumatlandırılıb.
Redaksiya məlumat verir ki, çərşənbə axşamı günü HƏMAS İsraillə müharibəsindəki kövrək atəşkəsə təzyiqi azaltmaq üçün daha çox ölmüş girovun cəsədini qaytarıb. Bu addım, İsrail hərbi agentliyinin, yaraqlı qrupunun razılaşdırıldığından daha yavaş qalıqları təhvil verdiyi narahatlığı ilə əlaqədar olaraq Qəzzaya yardım çatdırılmasını yarıya qədər azaltacağını bildirdikdən sonra atılıb.
Müharibə nəticəsində Qəzza Səhiyyə Nazirliyinin məlumatına görə, 67 600-dən çox fələstinli həlak olub. HƏMAS-ın idarə etdiyi hökumət, onların neçəsinin mülki və ya döyüşçü olduğunu bildirmir. Nazirlik qadın və uşaqların ölənlərin təxminən yarısını təşkil etdiyini bildirir və bir çox müstəqil ekspertlər onun rəqəmlərinin müharibə qurbanlarının ən etibarlı təxmini olduğunu söyləyir.
Çərşənbə axşamı günü Qəzza Səhiyyə Nazirliyi, İsrail hərbi qüvvələri tərəfindən şimalda öldürülən üç nəfərin cəsədinin Əl Əhli xəstəxanasına aparıldığını bildirib. Hərbi qüvvələr, əsgərlərin onlara yaxınlaşan və dayanmaq əmrini yerinə yetirməyən bir neçə nəfərin "təhdidini aradan qaldırmaq üçün atəş açdığını" bildirib. O, dərhal itkilər barədə şərh verməyib.
Girovların və itkin düşənlərin qaytarılmasını əlaqələndirən İsrailin yüksək vəzifəli şəxsi Qal Hirş ailələrə göndərdiyi qeyddə, HƏMAS-a vasitəçilər vasitəsilə prosesi sürətləndirmək üçün təzyiq edildiyini bildirib. Qeydin surəti "AP" tərəfindən görülüb və onun doğruluğu bəyanatdan xəbərdar olan biri tərəfindən təsdiqlənib.
ABŞ-ın təklif etdiyi atəşkəs planı, 72 saat ərzində, yəni bazar ertəsi günü bütün diri və ölü girovların təhvil verilməsini nəzərdə tuturdu. Lakin bu baş verməsə, HƏMAS-ın vəfat etmiş girovlar haqqında məlumat paylaşmalı və mümkün qədər tez təhvil verməni "maksimum səy" göstərməli olduğunu bildirərək, bir mexanizm təmin etdi.
İsrailin Baş nazirinin ofisi çərşənbə axşamı günü gecə saatlarında, hakimiyyətin Qırmızı Xaçın Qəzzanın içərisində İsrail hərbi orqanlarına təhvil verdiyi dörd vəfat etmiş girovun cəsədini aldığını təsdiqlədi. Cəsədlər müəyyən ediləcəyi və ailələrə məlumat veriləcəyi Məhkəmə Tibb Milli Mərkəzinə aparılacaq.
Dell’Orto Qüdsdən məlumat verib. "Associated Press" jurnalistləri Metyu Li və Aamer Mahdani Vaşinqtondan; Farnuş

Сокращение гуманитарной помощи в Газе: ООН обеспокоена
Гуманитарный офис Организации Объединенных Наций в страдающей от нехватки продовольствия Газе получил информацию от израильского военного агентства о сокращении гуманитарной помощи. Об этом сообщила пресс-секретарь офиса Ольга Черевко. По словам трех источников "Associated Press", говоривших на условиях анонимности для обсуждения этого вопроса, официальные лица США также были проинформированы.
Редакция сообщает, что во вторник ХАМАС вернул тела еще нескольких погибших заложников, чтобы ослабить давление на хрупкое перемирие в войне с Израилем. Этот шаг был предпринят после того, как израильское военное агентство заявило, что сократит поставки помощи в Газу вдвое из-за опасений, что группировка боевиков передает останки медленнее, чем было согласовано.
По данным Министерства здравоохранения Газы, в результате войны погибло более 67 600 палестинцев. Правительство, управляемое ХАМАС, не сообщает, сколько из них были гражданскими лицами или комбатантами. Министерство заявляет, что женщины и дети составляют примерно половину погибших, и многие независимые эксперты говорят, что его данные являются наиболее надежной оценкой жертв войны.
Во вторник Министерство здравоохранения Газы сообщило, что тела трех человек, убитых израильскими военными на севере, были доставлены в больницу Аль-Ахли. Военные заявили, что солдаты "открыли огонь, чтобы устранить угрозу" от нескольких человек, которые приближались к ним и не подчинились приказу остановиться. Оно не предоставило немедленных комментариев о потерях.
Высокопоставленный израильский чиновник Галь Хирш, координирующий возвращение заложников и пропавших без вести, заявил в записке, отправленной семьям, что на ХАМАС оказывается давление через посредников, чтобы ускорить процесс. Копия записки была просмотрена "AP", и ее подлинность подтверждена лицом, знакомым с заявлением.
Предложенный США план прекращения огня предусматривал передачу всех живых и мертвых заложников в течение 72 часов, то есть к понедельнику. Однако он предусматривал механизм на случай, если этого не произойдет, заявляя, что ХАМАС должен будет поделиться информацией о погибших заложниках и приложить "максимальные усилия" для их скорейшей передачи.
Офис премьер-министра Израиля поздно вечером во вторник подтвердил, что власти получили тела четырех погибших заложников, переданных Красным Крестом израильским военным органам внутри Газы. Тела будут доставлены в Национальный центр судебной медицины для опознания и информирования семей.
Делл'Орто сообщил из Иерусалима. Журналисты "Associated Press" Мэтью Ли и Аамер Махдани из Вашингтона; Фарнуш