Qıtlıqdan əziyyət çəkən Qəzzada Birləşmiş Millətlər Təşkilatının humanitar ofisi İsrail hərbi agentliyindən humanitar yardımların azaldılması barədə məlumat alıb. Bu barədə ofisin sözçüsü Olqa Çerevko məlumat verib. Məsələni müzakirə etmək şərti ilə anonimlik şərtilə danışan üç "Associated Press" mənbəsinə görə, ABŞ rəsmiləri də məlumatlandırılıb.
Redaksiya məlumat verir ki, çərşənbə axşamı günü HƏMAS İsraillə müharibəsindəki kövrək atəşkəsə təzyiqi azaltmaq üçün daha çox ölmüş girovun cəsədini qaytarıb. Bu addım, İsrail hərbi agentliyinin, yaraqlı qrupunun razılaşdırıldığından daha yavaş qalıqları təhvil verdiyi narahatlığı ilə əlaqədar olaraq Qəzzaya yardım çatdırılmasını yarıya qədər azaltacağını bildirdikdən sonra atılıb.
Müharibə nəticəsində Qəzza Səhiyyə Nazirliyinin məlumatına görə, 67 600-dən çox fələstinli həlak olub. HƏMAS-ın idarə etdiyi hökumət, onların neçəsinin mülki və ya döyüşçü olduğunu bildirmir. Nazirlik qadın və uşaqların ölənlərin təxminən yarısını təşkil etdiyini bildirir və bir çox müstəqil ekspertlər onun rəqəmlərinin müharibə qurbanlarının ən etibarlı təxmini olduğunu söyləyir.
Çərşənbə axşamı günü Qəzza Səhiyyə Nazirliyi, İsrail hərbi qüvvələri tərəfindən şimalda öldürülən üç nəfərin cəsədinin Əl Əhli xəstəxanasına aparıldığını bildirib. Hərbi qüvvələr, əsgərlərin onlara yaxınlaşan və dayanmaq əmrini yerinə yetirməyən bir neçə nəfərin "təhdidini aradan qaldırmaq üçün atəş açdığını" bildirib. O, dərhal itkilər barədə şərh verməyib.
Girovların və itkin düşənlərin qaytarılmasını əlaqələndirən İsrailin yüksək vəzifəli şəxsi Qal Hirş ailələrə göndərdiyi qeyddə, HƏMAS-a vasitəçilər vasitəsilə prosesi sürətləndirmək üçün təzyiq edildiyini bildirib. Qeydin surəti "AP" tərəfindən görülüb və onun doğruluğu bəyanatdan xəbərdar olan biri tərəfindən təsdiqlənib.
ABŞ-ın təklif etdiyi atəşkəs planı, 72 saat ərzində, yəni bazar ertəsi günü bütün diri və ölü girovların təhvil verilməsini nəzərdə tuturdu. Lakin bu baş verməsə, HƏMAS-ın vəfat etmiş girovlar haqqında məlumat paylaşmalı və mümkün qədər tez təhvil verməni "maksimum səy" göstərməli olduğunu bildirərək, bir mexanizm təmin etdi.
İsrailin Baş nazirinin ofisi çərşənbə axşamı günü gecə saatlarında, hakimiyyətin Qırmızı Xaçın Qəzzanın içərisində İsrail hərbi orqanlarına təhvil verdiyi dörd vəfat etmiş girovun cəsədini aldığını təsdiqlədi. Cəsədlər müəyyən ediləcəyi və ailələrə məlumat veriləcəyi Məhkəmə Tibb Milli Mərkəzinə aparılacaq.
Dell’Orto Qüdsdən məlumat verib. "Associated Press" jurnalistləri Metyu Li və Aamer Mahdani Vaşinqtondan; Farnuş

The United Nations humanitarian office in famine-stricken Gaza has received information from an Israeli military agency about a reduction in humanitarian aid. This was stated by the office's spokesperson, Olga Cherevko. According to three "Associated Press" sources who spoke on condition of anonymity to discuss the matter, U.S. officials have also been informed.
Redaksiya reports that on Tuesday, Hamas returned more bodies of deceased hostages to ease pressure on the fragile ceasefire in its war with Israel. This move came after an Israeli military agency indicated it would halve aid deliveries to Gaza due to concerns that the militant group was handing over remains slower than agreed.
According to the Gaza Health Ministry, more than 67,600 Palestinians have been killed as a result of the war. The Hamas-run government does not specify how many of them are civilians or combatants. The ministry states that women and children account for approximately half of the dead, and many independent experts say its figures are the most reliable estimate of war casualties.
On Tuesday, the Gaza Health Ministry reported that the bodies of three people killed in the north by Israeli military forces were taken to Al-Ahli Hospital. The military forces stated that soldiers "opened fire to eliminate the threat" of several individuals who approached them and failed to comply with an order to stop. It did not immediately comment on casualties.
Gal Hirsch, the senior Israeli official coordinating the return of hostages and missing persons, stated in a note sent to families that Hamas was being pressured through mediators to accelerate the process. A copy of the note was seen by "AP" and its authenticity was confirmed by someone familiar with the statement.
The U.S.-proposed ceasefire plan stipulated the handover of all living and deceased hostages within 72 hours, i.e., by Monday. However, if this did not occur, it provided a mechanism stating that Hamas should share information about deceased hostages and make "maximum effort" to hand them over as quickly as possible.
The Israeli Prime Minister's office confirmed late on Tuesday that authorities had received the bodies of four deceased hostages handed over by the Red Cross to Israeli military authorities inside Gaza. The bodies will be taken to the National Center of Forensic Medicine, where they will be identified and families will be informed.
Dell'Orto reported from Jerusalem. "Associated Press" journalists Matthew Lee and Aamer Mahdani from Washington; Farnoush