Qəzzada baş verən son hadisələr, humanitar yardımın çatdırılması və münaqişə tərəflərinin mövqeləri beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini cəlb edir. Atəşkəs rejiminin elan olunmasına baxmayaraq, bölgədəki vəziyyət hələ də gərgin olaraq qalır və humanitar böhranın dərinləşməsi ilə bağlı narahatlıqlar davam edir.
Redaksiya xəbər verir ki, Həmas hərəkatı Qəzzanın xarabalıqları altında qalan İsrailli əsirlərin qalıqlarını qaytarmağa sadiq olduğunu bildirib. Hərəkatın silahlı qanadı, tapdıqları bütün cəsədləri təhvil verdiklərini və daha çox qalıqların qaytarılmasının Qəzzaya ağır texnika və qazma avadanlıqlarının gətirilməsini tələb etdiyini bildirib. Bu avadanlıqların əksəriyyəti İsrailin bombardmanları nəticəsində dağılıb.
Birləşmiş Millətlər Təşkilatı (BMT) bir neçə gündür ki, Qəzzaya yardım çatdırılmasında çox az irəliləyişin olduğunu və təcili humanitar ehtiyacları ödəmək üçün bütün sərhəd keçidləri vasitəsilə yardımların geniş miqyasda daxil olması lazım olduğunu xəbərdar edir. İsrailin iki il ərzində 67 mindən çox fələstinlinin ölümünə səbəb olan soyqırımına son qoyulması barədə razılaşmaya əsasən, İsrail yardım çatdırılmasının artmasına icazə verməli idi.
Dünya Ərzaq Proqramı (WFP) bildirib ki, atəşkəs rejiminin başlandığı son bir həftə ərzində Qəzzaya gündə orta hesabla 560 ton ərzaq gətirilib, lakin bu miqdar hələ də tələb olunan miqdardan aşağıdır. BMT agentliyi, Qəzzanın hamısını üç ay ərzində qidalandırmaq üçün kifayət qədər ərzağa malik olduğunu bildirib.
Həmasın silahlarından imtina edib-etməyəcəyi sualına Nəzzal belə cavab verib: "Mən birmənalı cavab verə bilmərəm. Düzünü desəm, bu, layihənin xarakterindən asılıdır. Sizin danışdığınız silahsızlaşdırma layihəsi nə deməkdir? Silahlar kimə təhvil veriləcək?"
Atəşkəsin başlamasından bir həftə sonra İsrail, Qəzzanın Misirlə sərhədindəki Rəfah keçidini, geniş miqyaslı yardım çatdırılmasına icazə verilməsi ilə bağlı dəfələrlə beynəlxalq çağırışlara baxmayaraq, bağlamağa davam edir. Eyni zamanda, İsrailin hücumları Qəzzanın şimalında bir neçə fələstinlinin ölümünə və yaralanmasına səbəb olub.
WFP-nin sözçüsü Abeer Etefa, Cenevrədə keçirilən mətbuat konfransında bildirib: "Biz hələ də ehtiyacımız olan səviyyədə deyilik, lakin ora doğru gedirik... Atəşkəs fürsət pəncərəsini açıb və WFP ərzaq yardımlarını artırmaq üçün çox sürətlə hərəkət edir."
İsrail hərbi qüvvələri tərəfindən ağır texnika və maşınların bloklanması ilə İsrail, "Qəzzanın sakinləri üçün çətinlik yaradır, onlar təcrübəlidirlər və xarabalıqlar altından cəsədləri axtarmaq və çıxarmaq təcrübəsinə malikdirlər", - deyə Mahmud bildirib.
BMT cümə günü bildirib ki, yardım karvanları bombalanmış yollar və digər əsas marşrutların - Zikim və Beit Hanoon (İsraildə Erez adlanır) - bağlanması səbəbindən aclıqdan əziyyət çəkən Qəzzanın şimal bölgələrinə çatmaqda çətinlik çəkirlər.
Qəzzadakı səlahiyyətlilər də İsrailin bu həftə əvvəli qaytardığı öldürülmüş fələstinlilərin onlarla cəsədini müəyyən etməkdə çətinlik çəkirlər. Səhiyyə Nazirliyinin məlumatına görə, indiyə qədər 120 cəsəddən yalnız altısı rəsmi olaraq müəyyən edilib.
Etefa əlavə edib ki, "Qəzza şəhərinə və Qəzzanın şimalına giriş son dərə Qəzzada baş verən son hadisələr, humanitar yardımın çatdırılması və münaqişə tərəflərinin mövqeləri beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini cəlb edir. Atəşkəs rejiminin elan olunmasına baxmayaraq, bölgədəki vəziyyət hələ də gərgin olaraq qalır və humanitar böhranın dərinləşməsi ilə bağlı narahatlıqlar davam edir.

Последние события в Газе, доставка гуманитарной помощи и позиции сторон конфликта привлекают внимание международного сообщества. Несмотря на объявление режима прекращения огня, ситуация в регионе остается напряженной, и опасения по поводу углубления гуманитарного кризиса сохраняются.
Редакция сообщает, что движение ХАМАС заявило о своей приверженности возвращению останков израильских пленных, находящихся под руинами Газы. Вооруженное крыло движения заявило, что они передали все найденные тела, и что для возвращения большего количества останков требуется доставка тяжелой техники и бурового оборудования в Газу. Большая часть этого оборудования была уничтожена в результате израильских бомбардировок.
Организация Объединенных Наций (ООН) в течение нескольких дней предупреждает, что прогресс в доставке помощи в Газу очень мал, и что для удовлетворения неотложных гуманитарных потребностей необходим широкомасштабный приток помощи через все пограничные переходы. Согласно соглашению, которое должно было положить конец геноциду, унесшему жизни более 67 тысяч палестинцев за два года, Израиль должен был разрешить увеличение поставок помощи.
Всемирная продовольственная программа (ВПП) сообщила, что за последнюю неделю с начала режима прекращения огня в Газу ежедневно доставлялось в среднем 560 тонн продовольствия, но это количество все еще ниже требуемого. Агентство ООН заявило, что в Газе достаточно продовольствия, чтобы прокормить все население в течение трех месяцев.
На вопрос о том, откажется ли ХАМАС от своего оружия, Наззал ответил: "Я не могу дать однозначного ответа. Честно говоря, это зависит от характера проекта. Что означает проект разоружения, о котором вы говорите? Кому будет передано оружие?"
Через неделю после начала прекращения огня Израиль продолжает блокировать переход Рафах на границе Газы с Египтом, несмотря на неоднократные международные призывы разрешить широкомасштабную доставку помощи. В то же время израильские атаки привели к гибели и ранениям нескольких палестинцев на севере Газы.
Представитель ВПП Абир Этефа заявила на пресс-конференции в Женеве: "Мы еще не на том уровне, который нам нужен, но мы движемся к нему... Прекращение огня открыло окно возможностей, и ВПП очень быстро наращивает продовольственную помощь."
Блокировка израильскими военными тяжелой техники и машин создает трудности для жителей Газы, которые "опытны и имеют опыт поиска и извлечения тел из-под руин", — заявил Махмуд.
ООН в пятницу сообщила, что конвои с помощью испытывают трудности с достижением северных районов Газы, страдающих от голода, из-за разрушенных дорог и закрытия других ключевых маршрутов — Зиким и Бейт-Ханун (в Израиле известный как Эрез).
Власти Газы также испытывают трудности с идентификацией десятков тел убитых палестинцев, которые Израиль вернул ранее на этой неделе. По данным Министерства здравоохранения, из 120 тел на данный момент официально идентифицированы только шесть.
Этефа добавила, что "доступ в город Газа и на север Газы крайне затруднен. Последние события в Газе, доставка гуманитарной помощи и позиции сторон конфликта привлекают внимание международного сообщества. Несмотря на объявление режима прекращения огня, ситуация в регионе остается напряженной, и опасения по поводу углубления гуманитарного кризиса сохраняются.