Qəzzada dağıntılar arasında həyat: Fələstinlilər təhlükə ilə üz-üzə
Qəzza zolağında evlərinə qayıdan fələstinlilər ciddi təhlükələrlə üzləşirlər. Yaşayış üçün yararsız hala düşmüş evlərinə qayıtmağa məcbur olan insanlar, dağıntılar arasında həyatlarını davam etdirməyə çalışırlar. Bu vəziyyət, bölgədəki vəziyyətin nə qədər kritik olduğunu bir daha göstərir.
Redaksiya məlumat verir ki, Qəzza Mülki Müdafiə İdarəsindən verilən açıqlamaya görə, limana yaxın ərazidə təmir işləri aparılarkən uçan tikilinin beton divarlarının altında iki işçinin cəsədi və bir yaralı tapılıb. Mülki Müdafiə sözçüsü Mahmud Basal, komandaların hər gün çox sayda binada çatlaqlar və qismən çökmələrlə bağlı onlarla xəbərdarlıq aldığını, lakin araşdırma və ya təcili gücləndirmə üçün imkanların olmadığını bildirib. Basal, həmçinin, minlərlə binanın İsrailin son hücumları nəticəsində yaranan böyük dağıntılar səbəbindən hər an çökmə təhlükəsi altında olduğunu vurğulayıb.
Qəzza hökumətinin Media Ofisinin məlumatına görə, İsrail hücumları nəticəsində mülki infrastrukturun 90 faizi məhv olub. Zərərin təxminən 70 milyard dollar olduğu bildirilir. Basal, dağılan tikilinin divarlarının əvvəlki İsrail bombardmanları zamanı zədələndiyini və uçma təhlükəsi daşıdığını qeyd edib. Bu vəziyyət, bölgədəki insanların həyatını daha da çətinləşdirir və təhlükə altında qoyur.

Палестинцы, возвращающиеся в свои дома в секторе Газа, сталкиваются с серьезными опасностями. Люди, вынужденные возвращаться в свои дома, ставшие непригодными для проживания, пытаются продолжать свою жизнь среди руин. Эта ситуация еще раз демонстрирует, насколько критична обстановка в регионе.
Редакция сообщает, что, согласно заявлению Управления гражданской обороны Газы, во время ремонтных работ в районе порта под бетонными стенами обрушившегося здания были обнаружены тела двух рабочих и один раненый. Представитель гражданской обороны Махмуд Басаль заявил, что команды ежедневно получают десятки предупреждений о трещинах и частичных обрушениях во многих зданиях, но у них нет возможностей для проведения расследований или срочного укрепления. Басаль также подчеркнул, что тысячи зданий находятся под угрозой обрушения в любой момент из-за масштабных разрушений, вызванных недавними израильскими атаками.
По данным Медиа-офиса правительства Газы, 90 процентов гражданской инфраструктуры было уничтожено в результате израильских атак. Ущерб оценивается примерно в 70 миллиардов долларов. Басаль отметил, что стены обрушившегося здания были повреждены во время предыдущих израильских бомбардировок и представляли угрозу обрушения. Эта ситуация еще больше усложняет и ставит под угрозу жизнь людей в регионе.