Qəzzada dağıntılar arasında həyat: Fələstinlilər təhlükə ilə üz-üzə
Qəzza zolağında evlərinə qayıdan fələstinlilər ciddi təhlükələrlə üzləşirlər. Yaşayış üçün yararsız hala düşmüş evlərinə qayıtmağa məcbur olan insanlar, dağıntılar arasında həyatlarını davam etdirməyə çalışırlar. Bu vəziyyət, bölgədəki vəziyyətin nə qədər kritik olduğunu bir daha göstərir.
Redaksiya məlumat verir ki, Qəzza Mülki Müdafiə İdarəsindən verilən açıqlamaya görə, limana yaxın ərazidə təmir işləri aparılarkən uçan tikilinin beton divarlarının altında iki işçinin cəsədi və bir yaralı tapılıb. Mülki Müdafiə sözçüsü Mahmud Basal, komandaların hər gün çox sayda binada çatlaqlar və qismən çökmələrlə bağlı onlarla xəbərdarlıq aldığını, lakin araşdırma və ya təcili gücləndirmə üçün imkanların olmadığını bildirib. Basal, həmçinin, minlərlə binanın İsrailin son hücumları nəticəsində yaranan böyük dağıntılar səbəbindən hər an çökmə təhlükəsi altında olduğunu vurğulayıb.
Qəzza hökumətinin Media Ofisinin məlumatına görə, İsrail hücumları nəticəsində mülki infrastrukturun 90 faizi məhv olub. Zərərin təxminən 70 milyard dollar olduğu bildirilir. Basal, dağılan tikilinin divarlarının əvvəlki İsrail bombardmanları zamanı zədələndiyini və uçma təhlükəsi daşıdığını qeyd edib. Bu vəziyyət, bölgədəki insanların həyatını daha da çətinləşdirir və təhlükə altında qoyur.

Palestinians returning to their homes in the Gaza Strip face serious dangers. People forced to return to their uninhabitable homes try to continue their lives amidst the ruins. This situation once again demonstrates how critical the situation in the region is.
Redaksiya reports that, according to a statement from the Gaza Civil Defense Directorate, two workers' bodies and one injured person were found under the concrete walls of a collapsed structure while repair work was being carried out near the port. Civil Defense spokesperson Mahmoud Basal stated that teams receive dozens of warnings daily regarding cracks and partial collapses in numerous buildings, but there are no capabilities for investigation or urgent reinforcement. Basal also emphasized that thousands of buildings are at risk of collapsing at any moment due to the extensive destruction caused by recent Israeli attacks.
According to the Gaza government's Media Office, 90 percent of civilian infrastructure has been destroyed as a result of Israeli attacks. The damage is estimated to be approximately 70 billion dollars. Basal noted that the walls of the collapsed structure were damaged during previous Israeli bombardments and posed a risk of collapse. This situation further complicates and endangers the lives of people in the region.