Qəzzada atəşkəs: Jurnalistlərə giriş qadağası davam edir
Qəzzada atəşkəs elan edildikdən sonra xarici jurnalistlərin bölgəyə girişinə qoyulan qadağanın davam etməsi ilə bağlı müzakirələr aparılır. Bu qadağanın səbəbləri və onun arxasında duran məqsədlər ictimaiyyətin diqqətini çəkib.
Redaksiya məlumat verir ki, Fələstin əsilli İsrail millət vəkili Eymen Avde, İsrailin bu bəhanələrlə xarici jurnalistlərin bölgəyə girişinə icazə verməməsinin, 2023-cü ilin oktyabr ayından bəri davam edən qeyri-insani cinayətlər haqqında həqiqəti gizlətmək üçün siyasi bir səbəb olduğunu vurğulayıb. Avde, İsrailin atəşkəsə baxmayaraq, Qəzzaya xarici jurnalistlərin girişinə qoyduğu qadağanı davam etdirdiyinə diqqət çəkərək, bunun İsrailin Qəzzaya qarşı hücumlarının nəticələrini və yaratdığı dağıntıları gizlətmə cəhdi olduğunu bildirib.
Açıqlamasında Katz, İsrail ordusunun da "atəşkəsin mükəmməl olmadığı və hər an pozula biləcəyi" səbəbi ilə xarici jurnalistlərin Qəzzaya girişinə qarşı olduğunu İsrail hökumətinə bildirdiyini qeyd edib. Yazılı açıqlamada Katz, Qəzzada əldə olunan atəşkəsin "natamamlığı səbəbindən" xarici jurnalistlərin bölgəyə girişinə qoyulan qadağanın davam etdiyini bildirib. Katz, HƏMAS-ın "atəşkəsi zaman-zaman pozduğunu" iddia edərək, bu vəziyyətin jurnalistləri və İsrail əsgərlərini "təhlükəyə sala biləcəyini" irəli sürüb. Katz, İsrail Parlamentində, 2023-cü ilin oktyabr ayının 7-dən bəri xarici jurnalistlərin Qəzzaya girişinə tətbiq olunan qadağaya dair sual təklifinə cavab verib.

Перемирие в Газе: запрет на въезд журналистов продолжается
Обсуждаются причины продолжения запрета на въезд иностранных журналистов в Газу после объявления перемирия. Причины этого запрета и цели, стоящие за ним, привлекли внимание общественности.
Redaksiya сообщает, что израильский депутат палестинского происхождения Айман Оде подчеркнул, что отказ Израиля разрешить въезд иностранным журналистам в регион под такими предлогами является политической причиной для сокрытия правды о бесчеловечных преступлениях, продолжающихся с октября 2023 года. Оде отметил, что Израиль, несмотря на перемирие, продолжает запрещать въезд иностранным журналистам в Газу, заявив, что это попытка скрыть последствия и разрушения, вызванные нападениями Израиля на Газу.
В своем заявлении Кац отметил, что Армия обороны Израиля также уведомила правительство Израиля о своем несогласии с въездом иностранных журналистов в Газу по причине того, что «перемирие не является полным и может быть нарушено в любой момент». В письменном заявлении Кац сообщил, что запрет на въезд иностранных журналистов в регион продолжается «из-за неполноты» достигнутого в Газе перемирия. Кац утверждал, что ХАМАС «время от времени нарушает перемирие», предполагая, что эта ситуация может «поставить под угрозу» журналистов и израильских солдат. Кац ответил на предложение о запросе в Кнессете относительно запрета на въезд иностранных журналистов в Газу, введенного с 7 октября 2023 года.