Qəzzada atəşkəs: Jurnalistlərə giriş qadağası davam edir
Qəzzada atəşkəs elan edildikdən sonra xarici jurnalistlərin bölgəyə girişinə qoyulan qadağanın davam etməsi ilə bağlı müzakirələr aparılır. Bu qadağanın səbəbləri və onun arxasında duran məqsədlər ictimaiyyətin diqqətini çəkib.
Redaksiya məlumat verir ki, Fələstin əsilli İsrail millət vəkili Eymen Avde, İsrailin bu bəhanələrlə xarici jurnalistlərin bölgəyə girişinə icazə verməməsinin, 2023-cü ilin oktyabr ayından bəri davam edən qeyri-insani cinayətlər haqqında həqiqəti gizlətmək üçün siyasi bir səbəb olduğunu vurğulayıb. Avde, İsrailin atəşkəsə baxmayaraq, Qəzzaya xarici jurnalistlərin girişinə qoyduğu qadağanı davam etdirdiyinə diqqət çəkərək, bunun İsrailin Qəzzaya qarşı hücumlarının nəticələrini və yaratdığı dağıntıları gizlətmə cəhdi olduğunu bildirib.
Açıqlamasında Katz, İsrail ordusunun da "atəşkəsin mükəmməl olmadığı və hər an pozula biləcəyi" səbəbi ilə xarici jurnalistlərin Qəzzaya girişinə qarşı olduğunu İsrail hökumətinə bildirdiyini qeyd edib. Yazılı açıqlamada Katz, Qəzzada əldə olunan atəşkəsin "natamamlığı səbəbindən" xarici jurnalistlərin bölgəyə girişinə qoyulan qadağanın davam etdiyini bildirib. Katz, HƏMAS-ın "atəşkəsi zaman-zaman pozduğunu" iddia edərək, bu vəziyyətin jurnalistləri və İsrail əsgərlərini "təhlükəyə sala biləcəyini" irəli sürüb. Katz, İsrail Parlamentində, 2023-cü ilin oktyabr ayının 7-dən bəri xarici jurnalistlərin Qəzzaya girişinə tətbiq olunan qadağaya dair sual təklifinə cavab verib.

Discussions are underway regarding the continued ban on foreign journalists entering the region after a ceasefire was announced in Gaza. The reasons for this ban and the objectives behind it have drawn public attention.
Redaksiya reports that Palestinian-born Israeli lawmaker Ayman Odeh has emphasized that Israel's refusal to allow foreign journalists into the region under these pretexts is a political reason to conceal the truth about the inhumane crimes that have been ongoing since October 2023. Odeh pointed out that despite the ceasefire, Israel continues its ban on foreign journalists entering Gaza, stating that this is an attempt by Israel to hide the consequences and destruction caused by its attacks on Gaza.
In his statement, Katz noted that the Israeli army also informed the Israeli government that it is against foreign journalists entering Gaza, citing that "the ceasefire is not perfect and can be violated at any moment." In a written statement, Katz stated that the ban on foreign journalists entering the region continues due to the "incompleteness of the ceasefire" achieved in Gaza. Katz claimed that Hamas "periodically violates the ceasefire," suggesting that this situation could "endanger" journalists and Israeli soldiers. Katz responded to a parliamentary inquiry in the Israeli Knesset regarding the ban imposed on foreign journalists entering Gaza since October 7, 2023.