Fələstin Müqavimət Hərəkatına yaxın mənbələrin “Al Mayadeen” kanalına verdiyi məlumata görə, HƏMAS Trampın təşəbbüsü ilə irəli sürülən Qəzza sülh razılaşmasını qəbul edib və imzalanma mərasimi bu gün Bakı vaxtı ilə 13:00-da Misirdə baş tutacaq.
Redaksiya xəbər verir ki, İsrailin “Kanal 12” telekanalının müxbiri “Ağ Ev bir razılaşmanı elan etməyə hazırlaşır. Vay be,” ifadəsi ilə sosial şəbəkədə paylaşım edib. “İsrael Hayom” qəzetinin məlumatına görə, atəşkəs razılaşmasının imzalanmasına sadəcə bir neçə saat qalıb.
ABŞ-ın “NewsNation” kanalı isə bildirib ki, İsrail ilə HƏMAS arasında Trampın Qəzza sülh planının birinci mərhələsinə dair razılıq əldə olunub. Mərhələyə görə, girovların azad edilməsi və atəşkəsin mərhələli şəkildə tətbiqi nəzərdə tutulur.

Подписание соглашения по Газе состоится сегодня?
По данным источников, близких к Палестинскому движению сопротивления, которые были переданы телеканалу «Аль-Маядин», ХАМАС приняло мирное соглашение по Газе, предложенное по инициативе Трампа, и церемония подписания состоится сегодня в Египте в 13:00 по бакинскому времени.
Редакция сообщает, что корреспондент израильского телеканала «Канал 12» опубликовал в социальной сети сообщение со словами: «Белый дом готовится объявить о соглашении. Вау». По данным газеты «Исраэль Хайом», до подписания соглашения о прекращении огня осталось всего несколько часов.
Американский телеканал «NewsNation» сообщил, что между Израилем и ХАМАС достигнуто соглашение по первому этапу мирного плана Трампа по Газе. Согласно этому этапу, предусматривается освобождение заложников и поэтапное введение режима прекращения огня.