Qərəzlər siyasi zorakılığı qızışdırır: Yeni araşdırma
Yeni bir araşdırmaya görə, müxtəlif növ qərəzlər Amerika Birləşmiş Ştatlarında siyasi zorakılığın haqlı olduğuna dair inamla sıx bağlıdır. Bu qərəzli fikirlərlə ən güclü razılaşma ifadə edən insanlar, həmçinin siyasi məqsədlərə çatmaq üçün zorakılığı dəstəklədiklərini və ya şəxsən iştirak edəcəklərini söyləməyə daha çox meylli idilər. Bu meyllər ümumiləşdirilmiş düşmənçiliyin daha geniş bir ölçüsündə birləşdirildikdə, zorakı münasibətlərlə əlaqə daha da gücləndi.
Redaksiya məlumat verir ki, araşdırma Kaliforniya Universitetinin, Devisdəki bir qrup tərəfindən ABŞ-da siyasi zorakılığa dəstəyi zamanla izləmək üçün daha geniş bir layihənin bir hissəsi olaraq aparılıb. Tədqiqatçılar, müxtəlif növ meyllərin bir insanın siyasi zorakılıq aktlarını haqlı çıxarmaq və ya törətmək istəyinə necə təsir etdiyini ölçməyi məqsəd qoymuşdular. Onlar irqçilik, antisemitizm, ksenofobiya, islamofobiya, transfobiya, düşmən seksizmi və homoneqativliyi əhatə edən "allofobiya" terminini, başqalarına qarşı ümumiləşdirilmiş qorxu və ya nifrət kateqoriyası kimi istifadə etdilər.
Son illərdə, xüsusilə 2021-ci il yanvarın 6-da ABŞ Kapitoliyasına hücumdan, Donald Trampın sui-qəsd cəhdindən, Demokratik Minnesota ştatının nümayəndəsi Melissa Hortmanın və konservativ fəal Çarli Kirkın sui-qəsdindən sonra Amerika Birləşmiş Ştatlarında geniş siyasi zorakılıq ehtimalı ilə bağlı narahatlıqlar artıb. Keçmiş tədqiqatlar ayrı-ayrı qərəz formalarının zorakı davranışla əlaqəli olduğunu göstərsə də, yeni araşdırma bu fikirlərin xüsusilə siyasi zorakılıqla necə əlaqəli olduğunu və milli səviyyədə necə ölçüldüyünü müəyyən edən ilk araşdırmalardan biridir.
Araşdırmanın nəticələri, 18 may - 8 iyun 2023-cü il tarixləri arasında aparılan illik, milli səviyyədə reprezentativ bir anketin ikinci dalğasından götürülmüşdür. Ümumilikdə 9385 yetkin respondent anketləri tamamlamışdır ki, bu da 84 faizlik tamamlanma nisbətini əks etdirir. Anket nümunəsi milli demoqrafik göstəricilərə uyğun olaraq çəkilmişdir, respondentlərin orta yaşı təxminən 49 idi. Respondentlərin yarıdan çoxu qadın idi və 60 faizdən çoxu ağdərili və qeyri-ispaniyalı kimi özünü müəyyən etmişdir.
İştirakçılardan immiqrantlara, müsəlmanlara, yəhudilərə, qadınlara, cinsi azlıqlara, gender müxtəlifliyinə malik fərdlərə və irqi azlıqlara qarşı qərəzi ölçmək məqsədi daşıyan bir sıra ifadələrə cavab vermələri istəndi. Bu suallar təsdiqlənmiş psixoloji şkalalardan uyğunlaşdırılmış, lakin qısaldılmış formatlarda təqdim edilmişdir.

Согласно новому исследованию, различные виды предрассудков тесно связаны с убеждением в оправданности политического насилия в Соединенных Штатах Америки. Люди, наиболее сильно выражавшие согласие с этими предвзятыми мнениями, также были более склонны заявлять, что они поддерживают насилие для достижения политических целей или лично примут в нем участие. Когда эти тенденции объединялись в более широкую меру обобщенной враждебности, связь с насильственными установками еще более усиливалась.
Редакция сообщает, что исследование было проведено группой из Калифорнийского университета в Дэвисе в рамках более широкого проекта по отслеживанию поддержки политического насилия в США с течением времени. Исследователи стремились измерить, как различные виды предрассудков влияют на желание человека оправдывать или совершать акты политического насилия. Они использовали термин «аллофобия» как категорию обобщенного страха или ненависти к другим, которая включает расизм, антисемитизм, ксенофобию, исламофобию, трансфобию, враждебный сексизм и гомонегативизм.
В последние годы, особенно после нападения на Капитолий США 6 января 2021 года, попытки покушения на Дональда Трампа, а также покушений на представителя Демократической партии от штата Миннесота Мелиссу Хортман и консервативного активиста Чарли Кирка, возросли опасения по поводу возможности широкомасштабного политического насилия в Соединенных Штатах Америки. Хотя предыдущие исследования показали, что отдельные формы предрассудков связаны с насильственным поведением, новое исследование является одним из первых, которое определяет, как эти идеи связаны именно с политическим насилием и как они измеряются на национальном уровне.
Результаты исследования были получены из второй волны ежегодного, национально репрезентативного опроса, проведенного с 18 мая по 8 июня 2023 года. В общей сложности 9385 взрослых респондентов заполнили анкеты, что отражает уровень завершения в 84 процента. Выборка опроса была составлена в соответствии с национальными демографическими показателями, средний возраст респондентов составлял примерно 49 лет. Более половины респондентов были женщинами, и более 60 процентов идентифицировали себя как белые и неиспаноязычные.
Участникам было предложено ответить на ряд утверждений, направленных на измерение предрассудков в отношении иммигрантов, мусульман, евреев, женщин, сексуальных меньшинств, гендерно разнообразных лиц и расовых меньшинств. Эти вопросы были адаптированы из подтвержденных психологических шкал, но представлены в сокращенных форматах.