Qanuna dəyişiklik! Yaş həddi artırılıra bilər
Gizir və miçmanlar üçün ehtiyatda olmağın yaş hədlərinin ayrıca sətirdə müəyyən edilməsi, birinci dərəcə ehtiyatda olan gizir və miçmanlar üçün ehtiyatda olmanın yaş həddinin 35 yaş, ikinci dərəcə ehtiyatda olan gizir və miçmanlar üçün 45 yaş və üçüncü dərəcə ehtiyatda olan gizir və miçmanlar üçün isə 55 yaş olması təklif edilir.
Valyuta.az xəbər verir ki, bununla bağlı "Hərbi xidmətkeçmə haqqında" Əsasnamənin təsdiq edilməsi barədə" və "Hərbi vəzifə və hərbi xidmət haqqında" qanunlara dəyişiklik təklif edilir.
Qanun layihəsi Milli Məclisin Müdafiə, təhlükəsizlik və korrupsiya ilə mübarizə komitəsinin bugünkü onlayn iclasında müzakirə edilib.
Qeyd edilib ki, təqdim edilən Qanun layihəsi gizirlərin və miçmanların həqiqi hərbi xidmətkeçməsi qaydalarının və bir sıra normaların təkmilləşdirilməsi məqsədilə hazırlanıb.
Belə ki, "Hərbi xidmətkeçmə haqqında Əsasnamə"nin və "Hərbi vəzifə və hərbi xidmət haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununun müvafiq olaraq, qüvvədə olan 12-ci maddəsinin "q" bəndinə və 38.1.4-cü maddəsinin tələblərinə əsasən, bütün gizir və miçmanlar üçün dinc dövrdə həqiqi hərbi xidmətdə olmanın müddəti 5 il müəyyən edilib.
Hərbi qulluqçu hazırlayan xüsusi təyinatlı orta ixtisas təhsili müəssisələrində, habelə xarici ölkələrin analoji orta ixtisas təhsili müəssisələrində təhsil almış hərbi qulluqçuların ixtisaslaşmış peşəkar kadr olduğunu nəzərə alaraq onların bilik və bacarıqlarından ölkəmizin müdafiəsində daha uzun müddət istifadə olunması məqsədilə layihədə hərbi qulluqçu hazırlayan xüsusi təyinatlı orta ixtisas təhsili müəssisələrini, habelə xarici ölkələrin analoji orta ixtisas təhsili müəssisələrini bitirmiş gizir və miçmanların dinc dövrdə həqiqi hərbi xidmətdə olma müddətinin 10 il müəyyən edilməsi təklif edilir.
Adıçəkilən qanunların müvafiq olaraq qüvvədə olan 26-cı maddəsinin "v" bəndinə və 36.1.3-cü maddəsində gizirlərin və miçmanların həqiqi hərbi xidmətinə qəbul olunması mümkün olan şəxslərin siyahısında 40 yaşınadək hərbi vəzifəlilər də (zabitlərdən başqa) nəzərdə tutulub. Layihədə "40 yaşınadək hərbi vəzifəlilər" ifadəsinin konkretləşdirilərək "hərbi xidmətdə olmağın son yaş həddinə çatmamış ehtiyatda olan gizirlər və miçmanlar, 40 yaşınadək ehtiyatda olan əsgərlər, matroslar, çavuşlar" ifadəsi ilə əvəz edilməsi təklif edilir.
Bundan başqa, adıçəkilən qanunların müvafiq olaraq qüvvədə olan 172-ci və 44.1-ci maddələrində əksini tapan cədvəllərdə əsgərlər, matroslar, çavuşlar, gizirlər və miçmanlar üçün ehtiyatda olmağın son yaş hədləri eyni sətirdə müəyyən edilib. Həmin maddələrdə əks olunan cədvəllərə dəyişiklik edilərək gizir və miçmanlar üçün ehtiyatda olmağın yaş hədlərinin ayrıca sətirdə müəyyən edilməsi, birinci dərəcə ehtiyatda olan gizir və miçmanlar üçün ehtiyatda olmanın yaş həddinin 35 yaş, ikinci dərəcə ehtiyatda olan gizir və miçmanlar üçün 45 yaş və üçüncü dərəcə ehtiyatda olan gizir və miçmanlar üçün isə 55 yaş olması təklif edilir.
Qeyd edək ki, qüvvədə olan qanuna əsasən, üçüncü dərəcə ehtiyatda olan gizir və miçmanlar üçün yaş həddi 50 idi.

Amendment to the Law! Age Limit May Be Increased
It is proposed that the age limits for being in the reserve for warrant officers and midshipmen be determined on a separate line, with the age limit for first-class reserve warrant officers and midshipmen being 35 years, for second-class reserve warrant officers and midshipmen being 45 years, and for third-class reserve warrant officers and midshipmen being 55 years.
Valyuta.az reports that amendments to the "Regulations on Military Service" and the "Law on Military Duty and Military Service" are proposed in this regard.
The draft law was discussed at today's online meeting of the Milli Majlis Committee on Defense, Security, and Anti-Corruption.
It was noted that the presented draft law was prepared with the aim of improving the rules for the actual military service of warrant officers and midshipmen, as well as several other norms.
Thus, in accordance with paragraph "q" of Article 12 and Article 38.1.4 of the currently effective "Regulations on Military Service" and the "Law of the Republic of Azerbaijan on Military Duty and Military Service," respectively, the duration of actual military service in peacetime for all warrant officers and midshipmen has been set at 5 years.
Considering that military personnel who have received education in specialized secondary vocational education institutions that train military personnel, as well as in similar secondary vocational education institutions in foreign countries, are specialized professional cadres, and with the aim of utilizing their knowledge and skills for the defense of our country for a longer period, the project proposes to set the duration of actual military service in peacetime at 10 years for warrant officers and midshipmen who have graduated from specialized secondary vocational education institutions that train military personnel, as well as similar secondary vocational education institutions in foreign countries.
In paragraph "v" of Article 26 and Article 36.1.3 of the aforementioned laws, respectively, the list of persons eligible for actual military service as warrant officers and midshipmen includes military conscripts up to 40 years of age (excluding officers). The project proposes to specify the phrase "military conscripts up to 40 years of age" by replacing it with "reserve warrant officers and midshipmen who have not reached the maximum age limit for military service, reserve soldiers, sailors, and sergeants up to 40 years of age."
Furthermore, in the tables reflected in Articles 172 and 44.1 of the aforementioned laws, respectively, the maximum age limits for being in the reserve for soldiers, sailors, sergeants, warrant officers, and midshipmen were determined on the same line. It is proposed to amend the tables reflected in these articles by determining the age limits for being in the reserve for warrant officers and midshipmen on a separate line, with the age limit for first-class reserve warrant officers and midshipmen being 35 years, for second-class reserve warrant officers and midshipmen being 45 years, and for third-class reserve warrant officers and midshipmen being 55 years.
It should be noted that, according to the current law, the age limit for third-class reserve warrant officers and midshipmen was 50.