Qanuna dəyişiklik! Yaş həddi artırılıra bilər
Gizir və miçmanlar üçün ehtiyatda olmağın yaş hədlərinin ayrıca sətirdə müəyyən edilməsi, birinci dərəcə ehtiyatda olan gizir və miçmanlar üçün ehtiyatda olmanın yaş həddinin 35 yaş, ikinci dərəcə ehtiyatda olan gizir və miçmanlar üçün 45 yaş və üçüncü dərəcə ehtiyatda olan gizir və miçmanlar üçün isə 55 yaş olması təklif edilir.
Valyuta.az xəbər verir ki, bununla bağlı "Hərbi xidmətkeçmə haqqında" Əsasnamənin təsdiq edilməsi barədə" və "Hərbi vəzifə və hərbi xidmət haqqında" qanunlara dəyişiklik təklif edilir.
Qanun layihəsi Milli Məclisin Müdafiə, təhlükəsizlik və korrupsiya ilə mübarizə komitəsinin bugünkü onlayn iclasında müzakirə edilib.
Qeyd edilib ki, təqdim edilən Qanun layihəsi gizirlərin və miçmanların həqiqi hərbi xidmətkeçməsi qaydalarının və bir sıra normaların təkmilləşdirilməsi məqsədilə hazırlanıb.
Belə ki, "Hərbi xidmətkeçmə haqqında Əsasnamə"nin və "Hərbi vəzifə və hərbi xidmət haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununun müvafiq olaraq, qüvvədə olan 12-ci maddəsinin "q" bəndinə və 38.1.4-cü maddəsinin tələblərinə əsasən, bütün gizir və miçmanlar üçün dinc dövrdə həqiqi hərbi xidmətdə olmanın müddəti 5 il müəyyən edilib.
Hərbi qulluqçu hazırlayan xüsusi təyinatlı orta ixtisas təhsili müəssisələrində, habelə xarici ölkələrin analoji orta ixtisas təhsili müəssisələrində təhsil almış hərbi qulluqçuların ixtisaslaşmış peşəkar kadr olduğunu nəzərə alaraq onların bilik və bacarıqlarından ölkəmizin müdafiəsində daha uzun müddət istifadə olunması məqsədilə layihədə hərbi qulluqçu hazırlayan xüsusi təyinatlı orta ixtisas təhsili müəssisələrini, habelə xarici ölkələrin analoji orta ixtisas təhsili müəssisələrini bitirmiş gizir və miçmanların dinc dövrdə həqiqi hərbi xidmətdə olma müddətinin 10 il müəyyən edilməsi təklif edilir.
Adıçəkilən qanunların müvafiq olaraq qüvvədə olan 26-cı maddəsinin "v" bəndinə və 36.1.3-cü maddəsində gizirlərin və miçmanların həqiqi hərbi xidmətinə qəbul olunması mümkün olan şəxslərin siyahısında 40 yaşınadək hərbi vəzifəlilər də (zabitlərdən başqa) nəzərdə tutulub. Layihədə "40 yaşınadək hərbi vəzifəlilər" ifadəsinin konkretləşdirilərək "hərbi xidmətdə olmağın son yaş həddinə çatmamış ehtiyatda olan gizirlər və miçmanlar, 40 yaşınadək ehtiyatda olan əsgərlər, matroslar, çavuşlar" ifadəsi ilə əvəz edilməsi təklif edilir.
Bundan başqa, adıçəkilən qanunların müvafiq olaraq qüvvədə olan 172-ci və 44.1-ci maddələrində əksini tapan cədvəllərdə əsgərlər, matroslar, çavuşlar, gizirlər və miçmanlar üçün ehtiyatda olmağın son yaş hədləri eyni sətirdə müəyyən edilib. Həmin maddələrdə əks olunan cədvəllərə dəyişiklik edilərək gizir və miçmanlar üçün ehtiyatda olmağın yaş hədlərinin ayrıca sətirdə müəyyən edilməsi, birinci dərəcə ehtiyatda olan gizir və miçmanlar üçün ehtiyatda olmanın yaş həddinin 35 yaş, ikinci dərəcə ehtiyatda olan gizir və miçmanlar üçün 45 yaş və üçüncü dərəcə ehtiyatda olan gizir və miçmanlar üçün isə 55 yaş olması təklif edilir.
Qeyd edək ki, qüvvədə olan qanuna əsasən, üçüncü dərəcə ehtiyatda olan gizir və miçmanlar üçün yaş həddi 50 idi.

Изменение в законе! Возрастной предел может быть увеличен
Предлагается установить возрастные пределы пребывания в запасе для прапорщиков и мичманов отдельной строкой, а именно: для прапорщиков и мичманов первого разряда запаса – 35 лет, для прапорщиков и мичманов второго разряда запаса – 45 лет, и для прапорщиков и мичманов третьего разряда запаса – 55 лет.
Valyuta.az сообщает, что в связи с этим предлагаются изменения в законы "Об утверждении Положения о прохождении военной службы" и "О воинской обязанности и военной службе".
Законопроект был обсужден на сегодняшнем онлайн-заседании Комитета Милли Меджлиса по обороне, безопасности и борьбе с коррупцией.
Отмечено, что представленный законопроект разработан с целью совершенствования правил прохождения действительной военной службы прапорщиками и мичманами, а также ряда других норм.
Так, согласно пункту "г" действующей статьи 12 "Положения о прохождении военной службы" и требованиям статьи 38.1.4 Закона Азербайджанской Республики "О воинской обязанности и военной службе", срок действительной военной службы в мирное время для всех прапорщиков и мичманов установлен в 5 лет.
Учитывая, что военнослужащие, получившие образование в специализированных средних специальных учебных заведениях, готовящих военнослужащих, а также в аналогичных средних специальных учебных заведениях зарубежных стран, являются квалифицированными профессиональными кадрами, и с целью более длительного использования их знаний и навыков в обороне нашей страны, в проекте предлагается установить срок действительной военной службы в мирное время для прапорщиков и мичманов, окончивших специализированные средние специальные учебные заведения, готовящие военнослужащих, а также аналогичные средние специальные учебные заведения зарубежных стран, в 10 лет.
В пункте "в" действующей статьи 26 и статье 36.1.3 упомянутых законов в списке лиц, которые могут быть приняты на действительную военную службу прапорщиками и мичманами, предусмотрены также военнообязанные до 40 лет (кроме офицеров). В проекте предлагается конкретизировать выражение "военнообязанные до 40 лет" и заменить его на "прапорщики и мичманы запаса, не достигшие предельного возраста пребывания на военной службе, солдаты, матросы, сержанты запаса до 40 лет".
Кроме того, в таблицах, отраженных в действующих статьях 172 и 44.1 упомянутых законов, предельные возрастные ограничения для пребывания в запасе для солдат, матросов, сержантов, прапорщиков и мичманов были установлены в одной строке. Предлагается внести изменения в таблицы, отраженные в этих статьях, установив возрастные пределы пребывания в запасе для прапорщиков и мичманов отдельной строкой, а именно: для прапорщиков и мичманов первого разряда запаса – 35 лет, для прапорщиков и мичманов второго разряда запаса – 45 лет, и для прапорщиков и мичманов третьего разряда запаса – 55 лет.
Отметим, что согласно действующему законодательству, предельный возраст для прапорщиков и мичманов третьего разряда запаса составлял 50 лет.