Putindən xəbərdarlıq: Ukrayna sülhü rədd edərsə, nəticələr Avropaya təsir edəcək
Rusiya Prezidenti Vladimir Putin bildirib ki, Ukrayna sülhü istəmədiyi təqdirdə, Rusiya xüsusi hərbi əməliyyat qarşısında qoyulan bütün məqsədlərə hərbi vasitələrlə nail olacaq. Onun sözlərinə görə, Moskva öz təhlükəsizliyini və maraqlarını təmin etmək üçün seçdiyi xəttdən geri çəkilməyəcək.
Redaksiya xəbər verir ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp münaqişənin sona çatacağı halda Rusiya Prezidenti Vladimir Putinin Ukraynanı çox aşağı qiymətlərlə enerji ilə təmin etməyi təklif etdiyini açıqlayıb. Trampın fikrincə, bu təklif müharibənin dayandırılması üçün əlavə stimul yarada bilər.
Eyni zamanda Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov Avropanı sülh prosesinin qarşısında duran əsas maneə kimi qiymətləndirib. O bildirib ki, Avropa ölkələrinin mövqeyi danışıqların irəliləməsinə əngəl yaradır.
Məsələ ilə bağlı tərəflər arasında kəskin ritorika davam edir və yaxın dövrdə diplomatik səylərin hansı nəticə verəcəyi qeyri-müəyyən olaraq qalır.

Предупреждение от Путина: если Украина откажется от мира, последствия коснутся Европы
Президент России Владимир Путин заявил, что если Украина не захочет мира, Россия достигнет всех поставленных целей специальной военной операции военными средствами. По его словам, Москва не отступит от выбранного курса для обеспечения своей безопасности и интересов.
Редакция сообщает, что президент США Дональд Трамп заявил, что в случае завершения конфликта президент России Владимир Путин предложил обеспечить Украину энергией по очень низким ценам. По мнению Трампа, это предложение может создать дополнительный стимул для прекращения войны.
В то же время министр иностранных дел России Сергей Лавров оценил Европу как основное препятствие на пути мирного процесса. Он заявил, что позиция европейских стран мешает продвижению переговоров.
Риторика между сторонами по данному вопросу остается резкой, и остается неопределенным, какие результаты принесут дипломатические усилия в ближайшее время.