Rusiya Prezidenti Vladimir Putin açıqlamasında beynəlxalq gündəmdə müzakirə olunan Sülh Şurası təşəbbüsü və Qrenlandiya məsələsinə dair mövqeyini ifadə edib. O, Rusiyanın bu proseslərə yanaşmasının praqmatik və maraqlara əsaslandığını bildirib.
Redaksiya xəbər verir ki, Vladimir Putin ABŞ prezidenti Donald Trampdan Sülh Şurasına qoşulmaq üçün dəvət aldığını açıqlayıb və Rusiyanın dondurulmuş Rusiya aktivlərindən bu təşəbbüsə $1 milyard həcmində töhfə verməyə hazır olduğunu bəyan edib.
Rusiya prezidenti eyni zamanda Qrenlandiya və ABŞ arasındakı məsələ ilə bağlı bildirib ki, bu mövzu Rusiyanı maraqlandırmır və Moskva həmin prosesdə tərəf deyil. Onun sözlərinə görə, məsələ region ölkələrinin daxili münasibətləri çərçivəsində qiymətləndirilməlidir.
Putin əlavə edib ki, Danimarka uzun illər ərzində Qrenlandiyaya qarşı ədalətsiz və basqıcı siyasət yürüdüb. O, bu yanaşmanın bölgədə sosial və siyasi narazılıqlara səbəb olduğunu vurğulayaraq, Qrenlandiya əhalisinin maraqlarının daha geniş şəkildə nəzərə alınmasının vacibliyini qeyd edib.

Russian President Vladimir Putin has expressed his stance on the Peace Council initiative and the issue of Greenland, which are being discussed on the international agenda. He stated that Russia's approach to these processes is pragmatic and based on its interests.
The editorial reports that Vladimir Putin announced he received an invitation from US President Donald Trump to join the Peace Council and declared Russia's readiness to contribute $1 billion to this initiative from frozen Russian assets.
The Russian president also commented on the issue between Greenland and the US, stating that this matter does not concern Russia and Moscow is not a party to that process. According to him, the issue should be evaluated within the framework of the internal relations of the region's countries.
Putin added that Denmark has pursued an unjust and oppressive policy towards Greenland for many years. He emphasized that this approach has caused social and political discontent in the region and noted the importance of more comprehensive consideration of the interests of the Greenlandic population.