Rusiya Prezidenti Vladimir Putin açıqlamasında beynəlxalq gündəmdə müzakirə olunan Sülh Şurası təşəbbüsü və Qrenlandiya məsələsinə dair mövqeyini ifadə edib. O, Rusiyanın bu proseslərə yanaşmasının praqmatik və maraqlara əsaslandığını bildirib.
Redaksiya xəbər verir ki, Vladimir Putin ABŞ prezidenti Donald Trampdan Sülh Şurasına qoşulmaq üçün dəvət aldığını açıqlayıb və Rusiyanın dondurulmuş Rusiya aktivlərindən bu təşəbbüsə $1 milyard həcmində töhfə verməyə hazır olduğunu bəyan edib.
Rusiya prezidenti eyni zamanda Qrenlandiya və ABŞ arasındakı məsələ ilə bağlı bildirib ki, bu mövzu Rusiyanı maraqlandırmır və Moskva həmin prosesdə tərəf deyil. Onun sözlərinə görə, məsələ region ölkələrinin daxili münasibətləri çərçivəsində qiymətləndirilməlidir.
Putin əlavə edib ki, Danimarka uzun illər ərzində Qrenlandiyaya qarşı ədalətsiz və basqıcı siyasət yürüdüb. O, bu yanaşmanın bölgədə sosial və siyasi narazılıqlara səbəb olduğunu vurğulayaraq, Qrenlandiya əhalisinin maraqlarının daha geniş şəkildə nəzərə alınmasının vacibliyini qeyd edib.

Президент России Владимир Путин в своем заявлении выразил позицию России по обсуждаемой в международной повестке инициативе Совета мира и вопросу Гренландии. Он заявил, что подход России к этим процессам прагматичен и основан на интересах.
Как сообщает редакция, Владимир Путин заявил, что получил приглашение от президента США Дональда Трампа присоединиться к Совету мира, и заявил о готовности России внести $1 миллиард из замороженных российских активов в эту инициативу.
Российский президент также заявил по поводу вопроса между Гренландией и США, что эта тема не интересует Россию, и Москва не является стороной в этом процессе. По его словам, вопрос должен рассматриваться в рамках внутренних отношений стран региона.
Путин добавил, что Дания на протяжении многих лет проводила несправедливую и репрессивную политику в отношении Гренландии. Он подчеркнул, что такой подход вызвал социальное и политическое недовольство в регионе, и отметил важность более широкого учета интересов населения Гренландии.