“Facebook” sosial şəbəkə platformasındakı bir sıra hesablarda Azərbaycan Prezidentinin adından “deepfake” texnologiyası ilə hazırlanmış, reallığı əks etdirməyən açıqlama yayılıb.
Bu barədə Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyindən (MEDİA) məlumat verilib.
Qeyd olunub ki, süni intellektin köməyi ilə hazırlanmış, ictimai rəyi çaşdırmağa yönələn bu dezinformasiya nümunəsi vətəndaşların fərdi məlumatlarını ələ keçirərək onlara maddi ziyan vurmaq məqsədi daşıyır:
“Son zamanlar oxşar məzmunlu kiberdələduzluq hallarına “Facebook” platformasında tez-tez rast gəlinir. Bununla əlaqədər olaraq “Facebook” platformasının sahibi “Meta” şirkətini zərərli məzmunu aradan qaldırmaq üçün operativ tədbirlər görməyə çağırırıq.
Cəmiyyəti yalnız rəsmi mənbələrin verdiyi informasiyaya inanmağa, jurnalistləri, ictimai fəalları bu kimi hallara qarşı hər zaman prinsipiallıq nümayiş etdirməyə, saxta və yalan məlumat əsaslı kampaniyaların, “deepfake” texnologiyaları ilə məzmunyaratma tendensiyasının vüsət aldığı bir şəraitdə sayıq olmağa səsləyirik”.

Призыв к "Meta" в связи с фейковой информацией, распространяемой от имени Президента
В ряде аккаунтов в социальной сети "Facebook" было распространено заявление, подготовленное с использованием технологии "deepfake" от имени Президента Азербайджана, не отражающее реальность.
Об этом сообщило Агентство по развитию медиа Азербайджанской Республики (MEDİA).
Отмечается, что данный пример дезинформации, созданный с помощью искусственного интеллекта и направленный на введение общественности в заблуждение, преследует цель завладеть личными данными граждан и нанести им материальный ущерб:
"В последнее время на платформе "Facebook" часто встречаются случаи кибермошенничества схожего содержания. В связи с этим мы призываем компанию "Meta", владеющую платформой "Facebook", принять оперативные меры для устранения вредоносного контента.
Мы призываем общество доверять только информации из официальных источников, журналистов и общественных деятелей проявлять принципиальность в отношении подобных случаев, а также быть бдительными в условиях распространения кампаний, основанных на фейковой и ложной информации, и тенденции создания контента с использованием технологий "deepfake"."