“Facebook” sosial şəbəkə platformasındakı bir sıra hesablarda Azərbaycan Prezidentinin adından “deepfake” texnologiyası ilə hazırlanmış, reallığı əks etdirməyən açıqlama yayılıb.
Bu barədə Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyindən (MEDİA) məlumat verilib.
Qeyd olunub ki, süni intellektin köməyi ilə hazırlanmış, ictimai rəyi çaşdırmağa yönələn bu dezinformasiya nümunəsi vətəndaşların fərdi məlumatlarını ələ keçirərək onlara maddi ziyan vurmaq məqsədi daşıyır:
“Son zamanlar oxşar məzmunlu kiberdələduzluq hallarına “Facebook” platformasında tez-tez rast gəlinir. Bununla əlaqədər olaraq “Facebook” platformasının sahibi “Meta” şirkətini zərərli məzmunu aradan qaldırmaq üçün operativ tədbirlər görməyə çağırırıq.
Cəmiyyəti yalnız rəsmi mənbələrin verdiyi informasiyaya inanmağa, jurnalistləri, ictimai fəalları bu kimi hallara qarşı hər zaman prinsipiallıq nümayiş etdirməyə, saxta və yalan məlumat əsaslı kampaniyaların, “deepfake” texnologiyaları ilə məzmunyaratma tendensiyasının vüsət aldığı bir şəraitdə sayıq olmağa səsləyirik”.

Call to "Meta" regarding fake information spread in the President's name
A statement, created using "deepfake" technology and not reflecting reality, has been spread on several accounts on the "Facebook" social media platform in the name of the President of Azerbaijan.
This was reported by the Azerbaijan Media Development Agency (MEDIA).
It was noted that this disinformation, created with the help of artificial intelligence and aimed at misleading public opinion, intends to cause financial harm to citizens by obtaining their personal information:
"Recently, similar cyber fraud cases have been frequently encountered on the "Facebook" platform. In this regard, we call on "Meta", the owner of the "Facebook" platform, to take swift action to remove harmful content.
We urge society to believe only information from official sources, journalists and public activists to always demonstrate principled behavior against such cases, and to be vigilant in a situation where campaigns based on fake and false information and content creation with "deepfake" technologies are gaining momentum."