Amerika Birləşmiş Ştatları prezidenti, Venesuela ilə bağlı son hadisələrə dair açıqlamalar verərək, ölkəsinin bu məsələyə yanaşmasını izah etdi. Prezidentin sözləri, Venesuela ilə narkotik qaçaqmalçılığı, miqrasiya və hərbi əməliyyatlar kimi müxtəlif sahələrdəki gərginliyin fonunda səsləndi. Bu açıqlamalar, ABŞ-ın Venesuela siyasətinin gələcəyi ilə bağlı mühüm ipuçları verir.
Redaksiya məlumat verir ki, Amerika Birləşmiş Ştatları prezidenti, Venesuela prezidenti ilə görüşüb-görüşmədiyinə dair suala cavabında, "Mən onunla qısa bir görüş keçirdim və ona bəzi şeylər dedim. Bunun nəticələrini görəcəyik. Venesuela bizə narkotik göndərir, eyni zamanda göndərməməsi lazım olan insanları da göndərir" dedi. Prezidentin bu sözləri, Venesuela ilə olan münasibətlərin mürəkkəbliyini və ABŞ-in bu ölkəyə qarşı siyasətindəki ikili yanaşmanı əks etdirir.
Bundan əlavə, prezident, yaralanan iki şəxsin ikinci hücumda öldürülməsi ilə bağlı suala cavabında, "Xeyr, amma gəmilərin vurulması qərarını dəstəkləyirəm. O gəmiləri istifadə edənlər, ölkəmizdə insanları öldürməyə çalışdıqları üçün günahkardırlar" ifadəsini işlətdi. O, həmçinin, öz dövründə Venesueladan ABŞ-ə çatdırılan narkotik miqdarının 91 faiz azaldığını qeyd edərək, bunun öz siyasəti sayəsində baş verdiyini iddia etdi. Prezident, Venesuela ətrafında "narkotik daşıyan" gəmilərə qarşı həyata keçirilən hücumlara toxunaraq, "Yaxın gələcəkdə qurudan da (hücumlara) başlayacağıq" dedi. Bu açıqlamalar, ABŞ-in Venesuela ilə bağlı siyasətinin sərtləşəcəyinə işarə edir. Prezidentin bu addımları, ABŞ-in milli təhlükəsizliyini qorumaq və narkotik qaçaqmalçılığının qarşısını almaq məqsədi daşıyır.

Президент Соединенных Штатов Америки, комментируя последние события, связанные с Венесуэлой, разъяснил позицию своей страны по этому вопросу. Слова президента прозвучали на фоне напряженности в отношениях с Венесуэлой в различных сферах, таких как наркотрафик, миграция и военные операции. Эти заявления дают важные намеки на будущее политики США в отношении Венесуэлы.
Redaksiya сообщает, что на вопрос о том, встречался ли президент Соединенных Штатов Америки с президентом Венесуэлы, он ответил: «У меня была короткая встреча с ним, и я сказал ему кое-что. Мы увидим результаты. Венесуэла отправляет нам наркотики, а также отправляет людей, которых не должна отправлять». Эти слова президента отражают сложность отношений с Венесуэлой и двойственность политики США в отношении этой страны.
Кроме того, отвечая на вопрос о гибели двух раненых во время второго нападения, президент заявил: «Нет, но я поддерживаю решение о подрыве кораблей. Те, кто использует эти корабли, виновны в том, что пытались убивать людей в нашей стране». Он также отметил, что за время его правления объем наркотиков, поставляемых из Венесуэлы в США, сократился на 91 процент, утверждая, что это произошло благодаря его политике. Президент, коснувшись нападений на корабли, «перевозящие наркотики» вокруг Венесуэлы, сказал: «В ближайшем будущем мы начнем (нападения) и с суши». Эти заявления свидетельствуют о ужесточении политики США в отношении Венесуэлы. Эти шаги президента направлены на защиту национальной безопасности США и предотвращение наркотрафика.