Amerika Birləşmiş Ştatları prezidenti, Venesuela ilə bağlı son hadisələrə dair açıqlamalar verərək, ölkəsinin bu məsələyə yanaşmasını izah etdi. Prezidentin sözləri, Venesuela ilə narkotik qaçaqmalçılığı, miqrasiya və hərbi əməliyyatlar kimi müxtəlif sahələrdəki gərginliyin fonunda səsləndi. Bu açıqlamalar, ABŞ-ın Venesuela siyasətinin gələcəyi ilə bağlı mühüm ipuçları verir.
Redaksiya məlumat verir ki, Amerika Birləşmiş Ştatları prezidenti, Venesuela prezidenti ilə görüşüb-görüşmədiyinə dair suala cavabında, "Mən onunla qısa bir görüş keçirdim və ona bəzi şeylər dedim. Bunun nəticələrini görəcəyik. Venesuela bizə narkotik göndərir, eyni zamanda göndərməməsi lazım olan insanları da göndərir" dedi. Prezidentin bu sözləri, Venesuela ilə olan münasibətlərin mürəkkəbliyini və ABŞ-in bu ölkəyə qarşı siyasətindəki ikili yanaşmanı əks etdirir.
Bundan əlavə, prezident, yaralanan iki şəxsin ikinci hücumda öldürülməsi ilə bağlı suala cavabında, "Xeyr, amma gəmilərin vurulması qərarını dəstəkləyirəm. O gəmiləri istifadə edənlər, ölkəmizdə insanları öldürməyə çalışdıqları üçün günahkardırlar" ifadəsini işlətdi. O, həmçinin, öz dövründə Venesueladan ABŞ-ə çatdırılan narkotik miqdarının 91 faiz azaldığını qeyd edərək, bunun öz siyasəti sayəsində baş verdiyini iddia etdi. Prezident, Venesuela ətrafında "narkotik daşıyan" gəmilərə qarşı həyata keçirilən hücumlara toxunaraq, "Yaxın gələcəkdə qurudan da (hücumlara) başlayacağıq" dedi. Bu açıqlamalar, ABŞ-in Venesuela ilə bağlı siyasətinin sərtləşəcəyinə işarə edir. Prezidentin bu addımları, ABŞ-in milli təhlükəsizliyini qorumaq və narkotik qaçaqmalçılığının qarşısını almaq məqsədi daşıyır.

The President of the United States has made statements regarding recent events in Venezuela, explaining his country's approach to the issue. The President's remarks came against a backdrop of tension with Venezuela in various areas, including drug trafficking, migration, and military operations. These statements provide important clues about the future of U.S. policy towards Venezuela.
Redaksiya reports that in response to a question about whether he had met with the President of Venezuela, the President of the United States said, "I had a brief meeting with him and told him some things. We will see the results of that. Venezuela sends us drugs, and at the same time, it sends people who should not be sent." The President's words reflect the complexity of relations with Venezuela and the dual approach in U.S. policy towards this country.
Furthermore, in response to a question about two injured individuals being killed in a second attack, the President stated, "No, but I support the decision to shoot the ships. Those who use those ships are guilty of trying to kill people in our country." He also noted that the amount of drugs transported from Venezuela to the U.S. during his tenure had decreased by 91 percent, claiming this was due to his policies. Touching upon the attacks against "drug-carrying" ships around Venezuela, the President said, "We will also start (attacks) from land in the near future." These statements indicate that U.S. policy towards Venezuela will become stricter. The President's steps aim to protect U.S. national security and prevent drug trafficking.