Prezident və xanımı Ulu Öndərin məzarını ziyarət edib
Müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, dünyaşöhrətli siyasi xadim, xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin vəfatından 22 il ötür.
Redaksiya xəbər verir ki, dekabrın 12-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyeva Fəxri xiyabana gələrək xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin məzarını ziyarət ediblər.
Prezident İlham Əliyev Ulu Öndərin məzarı önünə əklil qoydu.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildi.
Dövlətimizin başçısı İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyeva Ulu Öndərin ömür-gün yoldaşı, görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın da xatirəsini ehtiramla andılar, məzarı üzərinə gül dəstələri qoydular.
Tanınmış dövlət xadimi Əziz Əliyevin və professor Tamerlan Əliyevin də xatirələri yad edildi, məzarları üstünə gül dəstələri düzüldü.

It has been 22 years since the passing of the architect and founder of the modern independent Azerbaijani state, the world-renowned political figure, and the National Leader of our people, Heydar Aliyev.
The editorial office reports that on December 12, the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva, and their daughter Leyla Aliyeva visited the Alley of Honor and paid their respects at the mausoleum of the National Leader of our people, Heydar Aliyev.
President Ilham Aliyev laid a wreath at the mausoleum of the Great Leader.
The State Anthem of the Republic of Azerbaijan was played.
The head of state Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva, and their daughter Leyla Aliyeva also commemorated the memory of the Great Leader's spouse, the prominent ophthalmologist-scientist, academician Zarifa Aliyeva, and laid bouquets of flowers on her grave.
The memories of the distinguished statesman Aziz Aliyev and Professor Tamerlan Aliyev were also honored, and bouquets of flowers were placed on their graves.