Dekabrın 9-da Bratislavada Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Slovakiya Milli Şurasının sədri Rixard Raşi ilə təkbətək və geniş tərkibdə görüşləri olub.
Əvvəlcə Prezident İlham Əliyevin Slovakiyanın Milli Şurasının sədri Rixard Raşi ilə təkbətək görüşü olub.
Sonra nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə geniş tərkibdə görüş olub.
Slovakiya Milli Şurasının sədri dövlət başçısını Azərbaycan ilə Ermənistan arasında sülh gündəliyinin irəli aparılması və tarixi normallaşdırma sənədi ilə əlaqədar təbrik edib.
İki ölkənin parlamentləri arasında mövcud əlaqələrdən məmnunluğunu bildirən Rixard Raşi Azərbaycana, Qarabağa səfərini xatırlayıb, işğaldan azad edilmiş Ağdamın Baş Qərvənd kəndinin yenidən qurulmasında Slovakiya şirkətlərinin iştirakını ölkələrimiz arasında dostluğun nümunəsi kimi qiymətləndirib.
Dövlət başçısı təbriklərə görə təşəkkürünü bildirib.
Prezident İlham Əliyev Azərbaycanla Slovakiya arasında keçən il strateji tərəfdaşlıq sənədinin imzalandığını və əlaqələrimizin bu zəmində inkişafını vurğulayıb.
Görüşdə Azərbaycanla Slovakiya arasında parlament diplomatiyasının əhəmiyyətinə toxunulub, beynəlxalq parlamentlərarası təsisatlar çərçivəsində ölkələrimizin parlament təsisatları xətti ilə əməkdaşlıq məsələləri nəzərdən keçirilib.
Söhbət zamanı enerji, müdafiə sənayesi, humanitar, idman, birbaşa aviareyslər, turizm və digər sahələrdə əməkdaşlıq üçün böyük imkanların olduğu qeyd edilib.

On December 9, President Ilham Aliyev held one-on-one and expanded format meetings with the Speaker of the National Council of Slovakia, Richard Raši, in Bratislava.
First, President Ilham Aliyev had a one-on-one meeting with the Speaker of the National Council of Slovakia, Richard Raši.
Then, an expanded format meeting was held with the participation of delegations.
The Speaker of the National Council of Slovakia congratulated the head of state on advancing the peace agenda between Azerbaijan and Armenia and on the historic normalization document.
Expressing satisfaction with the existing relations between the parliaments of the two countries, Richard Raši recalled his visit to Azerbaijan and Karabakh, and highly appreciated the participation of Slovak companies in the reconstruction of the liberated village of Aghdam's Bash Garvand as an example of friendship between our countries.
The head of state expressed his gratitude for the congratulations.
President Ilham Aliyev emphasized the signing of a strategic partnership document between Azerbaijan and Slovakia last year and the development of our relations on this basis.
During the meeting, the importance of parliamentary diplomacy between Azerbaijan and Slovakia was touched upon, and issues of cooperation between the parliamentary institutions of our countries within the framework of international parliamentary institutions were reviewed.
During the conversation, it was noted that there are great opportunities for cooperation in the fields of energy, defense industry, humanitarian affairs, sports, direct flights, tourism, and other areas.