Dekabrın 9-da Bratislavada Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Slovakiya Milli Şurasının sədri Rixard Raşi ilə təkbətək və geniş tərkibdə görüşləri olub.
Əvvəlcə Prezident İlham Əliyevin Slovakiyanın Milli Şurasının sədri Rixard Raşi ilə təkbətək görüşü olub.
Sonra nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə geniş tərkibdə görüş olub.
Slovakiya Milli Şurasının sədri dövlət başçısını Azərbaycan ilə Ermənistan arasında sülh gündəliyinin irəli aparılması və tarixi normallaşdırma sənədi ilə əlaqədar təbrik edib.
İki ölkənin parlamentləri arasında mövcud əlaqələrdən məmnunluğunu bildirən Rixard Raşi Azərbaycana, Qarabağa səfərini xatırlayıb, işğaldan azad edilmiş Ağdamın Baş Qərvənd kəndinin yenidən qurulmasında Slovakiya şirkətlərinin iştirakını ölkələrimiz arasında dostluğun nümunəsi kimi qiymətləndirib.
Dövlət başçısı təbriklərə görə təşəkkürünü bildirib.
Prezident İlham Əliyev Azərbaycanla Slovakiya arasında keçən il strateji tərəfdaşlıq sənədinin imzalandığını və əlaqələrimizin bu zəmində inkişafını vurğulayıb.
Görüşdə Azərbaycanla Slovakiya arasında parlament diplomatiyasının əhəmiyyətinə toxunulub, beynəlxalq parlamentlərarası təsisatlar çərçivəsində ölkələrimizin parlament təsisatları xətti ilə əməkdaşlıq məsələləri nəzərdən keçirilib.
Söhbət zamanı enerji, müdafiə sənayesi, humanitar, idman, birbaşa aviareyslər, turizm və digər sahələrdə əməkdaşlıq üçün böyük imkanların olduğu qeyd edilib.

9 декабря в Братиславе состоялись встречи один на один и в расширенном составе Президента Азербайджана Ильхама Алиева с председателем Национального совета Словакии Рихардом Раши.
Сначала состоялась встреча один на один Президента Ильхама Алиева с председателем Национального совета Словакии Рихардом Раши.
Затем состоялась встреча в расширенном составе с участием делегаций.
Председатель Национального совета Словакии поздравил главу государства с продвижением мирной повестки дня между Азербайджаном и Арменией и с документом об исторической нормализации.
Рихард Раши, выразив удовлетворение существующими связями между парламентами двух стран, напомнил о своем визите в Азербайджан, в Карабах, и оценил участие словацких компаний в восстановлении освобожденного от оккупации села Баш Гарвенд Агдамского района как пример дружбы между нашими странами.
Глава государства выразил благодарность за поздравления.
Президент Ильхам Алиев подчеркнул, что в прошлом году между Азербайджаном и Словакией был подписан документ о стратегическом партнерстве, и отметил развитие наших связей на этой основе.
На встрече была затронута важность парламентской дипломатии между Азербайджаном и Словакией, рассмотрены вопросы сотрудничества между парламентскими институтами наших стран в рамках международных межпарламентских организаций.
В ходе беседы было отмечено наличие больших возможностей для сотрудничества в таких областях, как энергетика, оборонная промышленность, гуманитарная сфера, спорт, прямые авиарейсы, туризм и другие.