Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bu gün İran xarici işlər naziri Seyid Abbas Araqçının rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Redaksiya xəbər verir ki, Azərbaycanla İran arasında əlaqələrin böyük tarixinin olduğunu deyən Prezident İlham Əliyev qeyd edib ki, xalqlarımızın əsrlər boyu bir yerdə yaşaması münasibətlərimizə xüsusi önəm verir. Son dövrlərdə əlaqələrimizin fəallaşmasından məmnunluğunu bildirən dövlət başçısı İran İslam Respublikasının Prezidenti Məsud Pezeşkianın ölkəmizə səfərinin, həmçinin digər yüksəkvəzifəli şəxslərin qarşılıqlı səfərlərinin əməkdaşlığımızın daha da genişləndirilməsinə töhfə verdiyini vurğulayıb.
Prezident İlham Əliyev ikitərəfli gündəliyimizin geniş olduğunu və bir çox sahələri əhatə etdiyi deyərək, bütün məsələlər üzrə konkret yol xəritələrinin olduğunu bildirib.
Hökumətlərarası komissiyanın çox uğurla fəaliyyət göstərdiyini vurğulayan dövlət başçısı bu xüsusda iqtisadi, ticari, nəqliyyat, energetika və digər sahələrdə əməkdaşlığa toxunub.
Azərbaycan Prezidenti İran nümayəndə heyətinin səfərinin uğurlu və məhsuldar olacağına əminliyini ifadə edib.
Qəbula görə təşəkkürünü bildirən Seyid Abbas Araqçı, ilk növbədə, İran İslam Respublikasının Prezidenti Məsud Pezeşkianın salamlarını dövlət başçısına çatdırıb. O qeyd edib ki, İranın dövlət başçısının Prezident İlham Əliyevə və Azərbaycana böyük hörməti var. Qonaq Məsud Pezeşkianın İran Prezidenti seçilməsindən sonra ölkəmizlə əlaqələri daha da inkişaf etdirməklə bağlı tapşırıq verdiyini deyib.
Prezident İlham Əliyev salamlara görə minnətdarlığını bildirib, onun da salamlarını Məsud Pezeşkiana çatdırmağı xahiş edib.
Seyid Abbas Araqçı da öz növbəsində Azərbaycan-İran əlaqələrinin dərin köklərə malik olduğunu vurğulayaraq, münasibətlərimizin daha da dərinləşdirilməsinin əhəmiyyətinə toxunub.

Президент Азербайджана Ильхам Алиев сегодня принял делегацию во главе с министром иностранных дел Ирана Сеидом Аббасом Арагчи.
Как сообщает редакция, Президент Ильхам Алиев, отметив, что между Азербайджаном и Ираном существуют давние связи, подчеркнул, что многовековое совместное проживание наших народов придает нашим отношениям особое значение. Выразив удовлетворение активизацией наших отношений в последнее время, глава государства подчеркнул, что визит Президента Исламской Республики Иран Масуда Пезешкиана в нашу страну, а также взаимные визиты других высокопоставленных лиц способствуют дальнейшему расширению нашего сотрудничества.
Президент Ильхам Алиев заявил, что наша двусторонняя повестка дня обширна и охватывает многие сферы, и по всем вопросам существуют конкретные дорожные карты.
Подчеркнув успешную деятельность межправительственной комиссии, глава государства коснулся сотрудничества в экономической, торговой, транспортной, энергетической и других сферах.
Президент Азербайджана выразил уверенность в успешном и продуктивном характере визита иранской делегации.
Сеид Аббас Арагчи, поблагодарив за прием, прежде всего, передал главе государства приветствия от Президента Исламской Республики Иран Масуда Пезешкиана. Он отметил, что глава иранского государства испытывает большое уважение к Президенту Ильхаму Алиеву и Азербайджану. Гость сообщил, что после избрания Президентом Ирана Масуд Пезешкиан дал поручение по дальнейшему развитию связей с нашей страной.
Президент Ильхам Алиев выразил благодарность за приветствия и попросил передать его приветствия Масуду Пезешкиану.
Сеид Аббас Арагчи, в свою очередь, подчеркнул глубокие корни азербайджано-иранских отношений и коснулся важности дальнейшего углубления наших отношений.