Portuqaliyada ictimai yerlərdə üz örtüyü qadağası qəbul edildi
Məlumata görə, Portuqaliyada ictimai yerlərdə üz örtüklərinin qadağan edilməsi ilə bağlı qanun layihəsi parlamentdə müzakirəyə çıxarılıb. Bu təşəbbüs, müəyyən dairələrdə mübahisələrə səbəb olsa da, ölkənin qanunvericilik sistemində mühüm dəyişikliklərə yol aça bilər.
Redaksiya xəbər verir ki, parlamentin Konstitusiya Məsələləri, Hüquqlar, Azadlıqlar və Təminatlar üzrə komitəsində müzakirəyə çıxarılacaq qanun layihəsi, konstitusiya məsələləri ilə bağlı qanunvericiliyin nəzərdən keçirilməsi üçün nəzərdə tutulub. Qanun layihəsi cümə günü parlament tərəfindən təsdiqlənib və ictimai yerlərdə üz örtüklərindən istifadəyə görə cərimələrin 200-dən 4000 avroya qədər (234-4670 ABŞ dolları) dəyişməsi nəzərdə tutulur. Hər hansı bir şəxsi üz örtüyü taxmağa məcbur etmək isə üç ilədək həbs cəzası ilə nəticələnə bilər.
Avropada niqab və burqa kimi tam üz örtükləri, bəzi insanların onları gender ayrı-seçkiliyinin simvolu kimi görməsi və ya təhlükəsizlik təhdidi kimi qiymətləndirməsi səbəbindən, qütbləşdirici bir məsələyə çevrilib. Cümə günü keçirilən parlament iclasında, Çeqa partiyasının lideri Andre Ventura, qanun layihəsinə qarşı çıxan solçu partiyaların bir neçə qadın deputatı ilə qarşılaşdı, lakin mərkəzçi-sağ koalisiyanın dəstəyi ilə qəbul edildi. Portuqaliya, ifrat sağçı Çeqa partiyası tərəfindən təklif edilən və müsəlman qadınların geyindiyi burqa və niqablara yönəlmiş, əksər ictimai yerlərdə "gender və ya dini motivlər" üçün istifadə edilən üz örtüklərini qadağan edən qanun layihəsini təsdiqləyib. Hakim Sosial Demokrat Partiyasından deputat Andreia Neto səsvermədən əvvəl bildirib ki, "Bu, kişilər və qadınlar arasında bərabərliklə bağlı bir müzakirədir. Heç bir qadın üzünü örtməyə məcbur edilməməlidir." Parlamentdəki 10 partiyadan ikisi səsvermədən bitərəf qalıb – Xalq-Heyvanlar-Təbiət partiyası və İnsanlar üçün Birlik partiyası.
Qanun qüvvəyə minərsə, Portuqaliyanı, tam və ya qismən qadağalar tətbiq edən Fransa, Avstriya, Belçika və Niderland kimi Avropa ölkələri ilə bir sıraya qoyacaq. Ventura bildirib ki, "Biz bu gün parlamentin qadın üzvlərini, sizin qızlarınızı, bizim qızlarımızı, bir gün bu ölkədə burqa taxmaq məcburiyyətində qalmaqdan qoruyuruq." O, X-dəki paylaşımında yazıb: "Bu gün demokratiyamız və dəyərlərimizin, kimliyimizin və qadın hüquqlarının qorunması üçün tarixi bir gündür."

Согласно информации, законопроект о запрете лицевых покрытий в общественных местах в Португалии был вынесен на обсуждение в парламенте. Эта инициатива, хотя и вызвала споры в определенных кругах, может привести к значительным изменениям в законодательной системе страны.
Редакция сообщает, что законопроект, который будет обсуждаться в комитете парламента по конституционным вопросам, правам, свободам и гарантиям, предназначен для пересмотра законодательства, касающегося конституционных вопросов. Законопроект был одобрен парламентом в пятницу и предусматривает штрафы за использование лицевых покрытий в общественных местах в размере от 200 до 4000 евро (234-4670 долларов США). Принуждение кого-либо к ношению лицевого покрытия может повлечь за собой тюремное заключение сроком до трех лет.
В Европе полные лицевые покрытия, такие как никаб и бурка, стали поляризующим вопросом, поскольку некоторые люди рассматривают их как символ гендерной дискриминации или оценивают как угрозу безопасности. На заседании парламента в пятницу лидер партии «Чега» Андре Вентура столкнулся с несколькими женщинами-депутатами от левых партий, выступавших против законопроекта, но он был принят при поддержке правоцентристской коалиции. Португалия одобрила законопроект, предложенный ультраправой партией «Чега» и направленный против бурок и никабов, носимых мусульманскими женщинами, запрещающий лицевые покрытия, используемые по «гендерным или религиозным мотивам» в большинстве общественных мест. Депутат от правящей Социал-демократической партии Андрея Нето заявила перед голосованием: «Это дискуссия о равенстве между мужчинами и женщинами. Ни одна женщина не должна быть принуждена закрывать свое лицо». Две из 10 партий в парламенте воздержались от голосования – партия «Люди-Животные-Природа» и партия «Единство для людей».
Если закон вступит в силу, Португалия встанет в один ряд с такими европейскими странами, как Франция, Австрия, Бельгия и Нидерланды, которые применяют полные или частичные запреты. Вентура заявил: «Сегодня мы защищаем женщин-членов парламента, ваших дочерей, наших дочерей от того, чтобы однажды им пришлось носить бурку в этой стране». Он написал в своем посте на X: «Сегодня исторический день для нашей демократии и защиты наших ценностей, нашей идентичности и прав женщин».