Polşa prokurorluğu tərəfindən verilən məlumata görə, Polşa Almaniyanın axtarışa verdiyi və 2022-ci ildə "Nord Stream" qaz kəmərlərinə qarşı törədilən partlayışlarda iştirak etməkdə şübhəli bilinən bir Ukrayna vətəndaşını həbs edib. Bu hadisə, Rusiya tərəfindən Ukraynaya qarşı tammiqyaslı hücumdan yeddi ay sonra, 2022-ci ilin sentyabr ayında baş verib. Baltik dənizinin altında yerləşən, dörd "Nord Stream" boru kəmərindən üçünə zərər dəyib.
Redaksiya xəbər verir ki, "Insider Paper"-ə istinadən, həbs olunan şəxsin adı və ya digər şəxsi məlumatları açıqlanmayıb. Almaniya tərəfindən verilən həbs qərarı, şübhəlinin "Nord Stream" partlayışlarında iştirakı ilə bağlıdır. Hadisə nəticəsində, qaz kəmərlərinin fəaliyyəti dayandırılıb və ətraf mühitə ciddi zərər dəyib.
Polşa hakimiyyəti, həbs olunan şəxsin Almaniyaya ekstradisiyası ilə bağlı prosedurları həyata keçirəcək. Bu proses, Almaniya və Polşa arasında hüquqi əməkdaşlıq çərçivəsində aparılacaq. İstintaqın gedişatı və əlavə məlumatlar, ictimaiyyətə açıqlanacaq. Hadisə ilə bağlı araşdırmalar davam edir və əlavə şəxslərin də şübhəli qismində saxlanılması istisna edilmir.

По данным польской прокуратуры, Польша арестовала гражданина Украины, разыскиваемого Германией и подозреваемого в причастности к взрывам на газопроводах «Северный поток» в 2022 году. Инцидент произошел в сентябре 2022 года, через семь месяцев после полномасштабного вторжения России в Украину. Три из четырех трубопроводов «Северный поток», расположенных под Балтийским морем, были повреждены.
Редакция сообщает, ссылаясь на «Insider Paper», что имя или другие личные данные арестованного не разглашаются. Ордер на арест, выданный Германией, связан с участием подозреваемого во взрывах на «Северном потоке». В результате инцидента работа газопроводов была остановлена, и окружающей среде был нанесен серьезный ущерб.
Власти Польши проведут процедуры, связанные с экстрадицией арестованного в Германию. Этот процесс будет осуществляться в рамках правового сотрудничества между Германией и Польшей. Ход расследования и дополнительная информация будут обнародованы. Расследования инцидента продолжаются, и не исключается задержание дополнительных лиц в качестве подозреваемых.