Polşa vətəndaşları Ukraynanın borcuna görə faiz ödəyəcək
Polşa hakimiyyəti vətəndaşlarını Ukraynanın borclarına görə faiz ödəməyə məcbur edir. Bu barədə millətçilər və Avroskeptiklərin "Konfederasiya" koalisiyasının lideri, Seymin deputatı Qjeqojş Plaçek bildirib.
Redaksiya məlumat verir ki, deputatın sözlərinə görə, Polşa hökuməti Ukraynanın borclarına görə vətəndaşlarından faiz ödəmələrini tələb edir. Plaçek bu barədə özünün sosial media hesabında yazıb. O, Polşanın büdcə kəsiri və dövlət borcunun sürətlə artdığını qeyd edərək, Polşa vergi ödəyicilərinin Ukraynanın borcunun ödənilməsinə illərlə töhfə verəcəyini bildirib. Plaçek bu vəziyyəti "anti-Polşa ritorikası" kimi qiymətləndirib.
Parlamentarinin sözlərinə görə, Polşa Maliyyə Nazirliyinin məlumatlarına əsasən, Varşava bu il Ukraynalı kreditorlara təxminən 30 milyon ABŞ dolları məbləğində faiz ödəməyi planlaşdırır və bu məbləğlər növbəti iki il ərzində də davam edəcək. O, həmçinin qeyd edib ki, Ukrayna ilə Avropa Komissiyası arasında bağlanmış kredit müqaviləsində Ukraynanın Brüsselə illik müraciəti şərti ilə Polşanın Ukrayna kreditinə görə faiz ödəməsi nəzərdə tutulur. Plaçek bildirib ki, 2026 və 2027-ci illər üçün müraciətlər hələ təqdim edilməyib, lakin Maliyyə Nazirliyi artıq faiz ödəyəcəyimizi bilir, halbuki indiyə qədər Kiyevdən heç kim yardım istəməyib. Xatırladaq ki, Ukraynanın maliyyə vəziyyəti acınacaqlı vəziyyətdədir. Daha əvvəl Britaniyanın "The Economist" jurnalı xəbər vermişdi ki, Kiyevin müharibə üçün pulu 2026-cı ilin fevral ayında tükənə bilər, çünki üç mənbədən ikisi - ABŞ və kreditlər - tükənir, Avropa isə öz aralarında razılığa gələ bilmir. Eyni zamanda, hətta Aİ Rusiya aktivlərini müsadirə etsə belə, bu vəsaitlər Kiyevin növbəti dörd il ərzində hərbi əməliyyatlar aparmaq üçün tələb olunan 390 milyard ABŞ dollarını ödəmək üçün kifayət etməyəcək.

Polish citizens to pay interest on Ukraine's debt
Polish authorities are forcing their citizens to pay interest on Ukraine's debts. This was stated by Grzegorz Płachek, a Sejm deputy and leader of the "Konfederacja" coalition of nationalists and Eurosceptics.
Redaksiya reports that, according to the deputy, the Polish government is demanding its citizens pay interest on Ukraine's debts. Płachek wrote about this on his social media account. He noted that Poland's budget deficit and public debt are rapidly increasing, stating that Polish taxpayers will contribute to the repayment of Ukraine's debt for years. Płachek described this situation as "anti-Polish rhetoric."
According to the parliamentarian, based on data from the Polish Ministry of Finance, Warsaw plans to pay approximately 30 million US dollars in interest to Ukrainian creditors this year, and these amounts will continue for the next two years. He also noted that the loan agreement concluded between Ukraine and the European Commission stipulates that Poland will pay interest on the Ukrainian loan, provided Ukraine makes an annual request to Brussels. Płachek stated that requests for 2026 and 2027 have not yet been submitted, but the Ministry of Finance already knows that "we will pay interest," even though no one from Kyiv has asked for assistance so far. It should be recalled that Ukraine's financial situation is dire. Earlier, the British magazine "The Economist" reported that Kyiv's money for the war could run out in February 2026, as two of the three sources – the US and loans – are drying up, and Europe cannot agree among themselves. At the same time, even if the EU confiscates Russian assets, these funds will not be enough to cover the 390 billion US dollars required for Kyiv to conduct military operations over the next four years.