Polşa vətəndaşları Ukraynanın borcuna görə faiz ödəyəcək
Polşa hakimiyyəti vətəndaşlarını Ukraynanın borclarına görə faiz ödəməyə məcbur edir. Bu barədə millətçilər və Avroskeptiklərin "Konfederasiya" koalisiyasının lideri, Seymin deputatı Qjeqojş Plaçek bildirib.
Redaksiya məlumat verir ki, deputatın sözlərinə görə, Polşa hökuməti Ukraynanın borclarına görə vətəndaşlarından faiz ödəmələrini tələb edir. Plaçek bu barədə özünün sosial media hesabında yazıb. O, Polşanın büdcə kəsiri və dövlət borcunun sürətlə artdığını qeyd edərək, Polşa vergi ödəyicilərinin Ukraynanın borcunun ödənilməsinə illərlə töhfə verəcəyini bildirib. Plaçek bu vəziyyəti "anti-Polşa ritorikası" kimi qiymətləndirib.
Parlamentarinin sözlərinə görə, Polşa Maliyyə Nazirliyinin məlumatlarına əsasən, Varşava bu il Ukraynalı kreditorlara təxminən 30 milyon ABŞ dolları məbləğində faiz ödəməyi planlaşdırır və bu məbləğlər növbəti iki il ərzində də davam edəcək. O, həmçinin qeyd edib ki, Ukrayna ilə Avropa Komissiyası arasında bağlanmış kredit müqaviləsində Ukraynanın Brüsselə illik müraciəti şərti ilə Polşanın Ukrayna kreditinə görə faiz ödəməsi nəzərdə tutulur. Plaçek bildirib ki, 2026 və 2027-ci illər üçün müraciətlər hələ təqdim edilməyib, lakin Maliyyə Nazirliyi artıq faiz ödəyəcəyimizi bilir, halbuki indiyə qədər Kiyevdən heç kim yardım istəməyib. Xatırladaq ki, Ukraynanın maliyyə vəziyyəti acınacaqlı vəziyyətdədir. Daha əvvəl Britaniyanın "The Economist" jurnalı xəbər vermişdi ki, Kiyevin müharibə üçün pulu 2026-cı ilin fevral ayında tükənə bilər, çünki üç mənbədən ikisi - ABŞ və kreditlər - tükənir, Avropa isə öz aralarında razılığa gələ bilmir. Eyni zamanda, hətta Aİ Rusiya aktivlərini müsadirə etsə belə, bu vəsaitlər Kiyevin növbəti dörd il ərzində hərbi əməliyyatlar aparmaq üçün tələb olunan 390 milyard ABŞ dollarını ödəmək üçün kifayət etməyəcək.

Граждане Польши будут платить проценты по долгу Украины
Власти Польши вынуждают граждан платить проценты по долгам Украины. Об этом заявил лидер коалиции националистов и евроскептиков "Конфедерация", депутат Сейма Гжегож Плачек.
Редакция сообщает, что, по словам депутата, правительство Польши требует от своих граждан выплаты процентов по долгам Украины. Плачек написал об этом в своем аккаунте в социальных сетях. Он отметил, что дефицит бюджета и государственный долг Польши стремительно растут, и польские налогоплательщики будут годами вносить свой вклад в погашение долга Украины. Плачек оценил эту ситуацию как "антипольскую риторику".
По словам парламентария, согласно данным Министерства финансов Польши, Варшава планирует выплатить украинским кредиторам проценты на сумму около 30 миллионов долларов США в этом году, и эти суммы будут продолжаться в течение следующих двух лет. Он также отметил, что кредитное соглашение, заключенное между Украиной и Европейской комиссией, предусматривает выплату Польшей процентов по кредиту Украины при условии ежегодного обращения Украины в Брюссель. Плачек заявил, что запросы на 2026 и 2027 годы еще не поданы, но Министерство финансов уже знает, что мы будем платить проценты, хотя до сих пор никто из Киева не просил о помощи. Напомним, что финансовое положение Украины находится в плачевном состоянии. Ранее британский журнал "The Economist" сообщал, что деньги Киева на войну могут закончиться в феврале 2026 года, поскольку два из трех источников – США и кредиты – иссякают, а Европа не может договориться между собой. В то же время, даже если ЕС конфискует российские активы, этих средств будет недостаточно для покрытия 390 миллиардов долларов США, необходимых Киеву для ведения военных операций в течение следующих четырех лет.