Polşa, Ukrayna sərhədindəki dron təhlükəsinə qarşı tədbir gördü
Polşa hava məkanında, Ukraynanın qonşu ərazilərindəki dron hücumları təhlükəsi səbəbindən, şənbə günü "profilaktik" əməliyyat keçirilib. Bu, Polşa Silahlı Qüvvələrinin verdiyi açıqlamada bildirilib. Əməliyyat zamanı Polşa və müttəfiq ölkələrin təyyarələri havaya qalxıb.
Redaksiya məlumat verir ki, təhlükə səbəbindən iki saat davam edən həyəcan siqnalı verilib, lakin daha sonra ləğv edilib. Polşa Silahlı Qüvvələri, əməliyyatın Ukrayna ərazisindəki vəziyyətlə bağlı olduğunu və dron hücumları təhlükəsinin qiymətləndirilməsi nəticəsində həyata keçirildiyini bildirib. Hava məkanının mühafizəsi məqsədilə həyata keçirilən tədbirlər, əhalinin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədi daşıyırdı. Əməliyyatın nəticələri və əlavə detalları barədə hələlik rəsmi məlumat verilməyib.
Hərbi ekspertlər, bu cür profilaktik tədbirlərin, münaqişə zonasında baş verən hadisələrə operativ reaksiya vermək və mümkün təhlükələrin qarşısını almaq üçün vacib olduğunu qeyd edirlər. Bu hadisə, regionda təhlükəsizlik məsələsinin nə qədər aktual olduğunu bir daha göstərir.

Польша приняла меры против угрозы дронов на границе с Украиной
В воздушном пространстве Польши в субботу была проведена «профилактическая» операция из-за угрозы атак беспилотников на соседних территориях Украины. Об этом говорится в заявлении Вооруженных сил Польши. В ходе операции в воздух были подняты самолеты Польши и союзных стран.
Редакция сообщает, что из-за угрозы была объявлена двухчасовая тревога, которая, однако, позже была отменена. Вооруженные силы Польши заявили, что операция связана с ситуацией на территории Украины и была проведена в результате оценки угрозы атак беспилотников. Меры, предпринятые для защиты воздушного пространства, были направлены на обеспечение безопасности населения. Официальная информация о результатах операции и дополнительных деталях пока не поступала.
Военные эксперты отмечают, что подобные профилактические меры важны для оперативного реагирования на события в зоне конфликта и предотвращения возможных угроз. Этот инцидент еще раз демонстрирует актуальность вопроса безопасности в регионе.