Polşada "Barracuda 500" qanadlı raketlərinin istehsalına başlanması planlaşdırılır. Bu addım, ölkənin hərbi potensialını əhəmiyyətli dərəcədə artıracaq və Polşaya, potensial olaraq, Rusiya Federasiyasının paytaxtına zərbələr endirmək imkanı verəcək. Bu xəbər, hərbi sahədəki son hadisələrin fonunda, regional təhlükəsizlik məsələlərinə yeni bir perspektiv gətirir.
Redaksiya məlumat verir ki, 27 oktyabr tarixində Polşanın "Polska Grupa Zbrojeniowa" şirkəti və Amerika şirkəti "Anduril" arasında "Barracuda 500" Amerika istehsalı olan qanadlı raketlərinin istehsalına başlamaq barədə müqavilə imzalanıb. Hələlik, istehsalın Polşada qurulması faktı barədə məlumat verilir, lakin əlavə detallar açıqlanmayıb. Analitiklər, "Barracuda" ailəsinə aid qanadlı raketlərin üç variantda mövcud olduğunu xatırlatdılar: "Barracuda-100", "Barracuda-250" və "Barracuda-500". Lakin, onların hamısı kütləvi istehsal və buraxılış üçün nəzərdə tutulub. Nəşrin dəqiqləşdirdiyi kimi, Polşa hazırda yalnız ən güclü versiya olan "Barracuda-500" istehsal etməyi planlaşdırdığını elan edib.
Məlumata görə, hazırda bu raketlərin yalnız Polşanın öz ehtiyacları üçün istehsalından söhbət gedir. Hətta onların Ukraynaya tədarükü imkanı da nəzərdə tutulmur. Lakin analitiklər, bu variantı tamamilə real adlandırırlar. Müəlliflər əlavə ediblər ki, ABŞ Hərbi Hava Qüvvələri də 3000-dən çox "Barracuda-500" raketi almaq istəyir. "Defence Express" hərbi portalının yazdığına görə, Polşada "Barracuda-500" raketlərinin istehsalı və Polşa ordusunun onlarla təchizatı ölkəni əhəmiyyətli dərəcədə gücləndirəcək və polşalılara, nəzəri olaraq, Rusiya Federasiyasının paytaxtına zərbələr endirmək imkanı verəcək. Müəlliflər, bu raketlərin yığılmasının sadəliyini qeyd ediblər: "Barracuda-500"-ü yığmaq üçün 10-dan az alət tələb olunur. Bu, tələb olunan unikal alətlərin sayını minimuma endirir və yeni istehsal xətlərinin daha sürətli qurulmasına imkan verir.
Analitiklər, həmçinin, yaxınlarda yeni bir buraxılış texnologiyasının - yerüstü konteynerdən bərk yanacaqlı reaktiv sürətləndirici vasitəsilə - inkişaf etdirildiyini qeyd etdilər. "Lakin, bu halda, mənzilin 600-700 km-ə qədər azalması ehtimalı var", - deyə analitiklər qeyd etdilər. "Polşa ordusunun arsenalında "Barracuda-500" raketlərinin olması, onlara, nəzəri olaraq, dövlət sərhədindən təxminən 900 km məsafədə yerləşən Moskvaya zərbələr endirməyə imkan verəcək", - deyə analitiklər yazdı. "Buna görə də, perspektivə nəzər salsaq, gələcəkdə "Barracuda-500" istehsalının qısa müddətdə Ukraynada da qurulması tamamilə mümkündür", - deyə müəlliflər ehtimal etdilər. Məqalədə, həmçinin, "Barracuda" ailəsinə aid raketlərin xüsusiyyətləri barədə də məlumat verilib. Onların ilk dəfə 2024-cü ilin payızında nümayiş etdirildiyi xatırladılıb. Bu müddət ərzində raketlərin istehsalı Tayvanda da qurulub. "Barracuda 500" raketləri 900 km-dən çox məsafə qət edə bilir və 45 kq ağırlığında döyüş başlığı daşıyır, bu da "Şahed"lə eynidir. Naviqasiya sistemləri açıqlanmır, lakin ehtimal ki, bu, GPS və inersial sistemdir Polşada "Barracuda 500" qanadlı raketlərinin istehsalına başlanması planlaşdırılır. Bu addım, ölkənin hərbi potensialını əhəmiyyətli dərəcədə artıracaq və Polşaya, potensial olaraq, Rusiya Federasiyasının paytaxtına zərbələr endirmək imkanı verəcək. Bu xəbər, hərbi sahədəki son hadisələrin fonunda, regional təhlükəsizlik məsələlərinə yeni bir perspektiv gətirir.

Польша наращивает военную мощь ракетами «Barracuda 500»
В Польше планируется начать производство крылатых ракет "Barracuda 500". Этот шаг значительно увеличит военный потенциал страны и потенциально даст Польше возможность наносить удары по столице Российской Федерации. Эта новость, на фоне последних событий в военной сфере, привносит новую перспективу в вопросы региональной безопасности.
Редакция сообщает, что 27 октября между польской компанией "Polska Grupa Zbrojeniowa" и американской компанией "Anduril" был подписан контракт о начале производства американских крылатых ракет "Barracuda 500". Пока сообщается только о факте налаживания производства в Польше, но дополнительные детали не раскрываются. Аналитики напомнили, что крылатые ракеты семейства "Barracuda" существуют в трех вариантах: "Barracuda-100", "Barracuda-250" и "Barracuda-500". Однако все они предназначены для массового производства и запуска. Как уточняет издание, Польша на данный момент объявила о планах производить только самую мощную версию — "Barracuda-500".
По имеющимся данным, в настоящее время речь идет о производстве этих ракет исключительно для собственных нужд Польши. Даже возможность их поставки в Украину не рассматривается. Однако аналитики называют этот вариант вполне реальным. Авторы добавили, что ВВС США также хотят приобрести более 3000 ракет "Barracuda-500". Как пишет военный портал "Defence Express", производство ракет "Barracuda-500" в Польше и оснащение ими польской армии значительно усилит страну и теоретически даст полякам возможность наносить удары по столице Российской Федерации. Авторы отметили простоту сборки этих ракет: для сборки "Barracuda-500" требуется менее 10 инструментов. Это минимизирует количество требуемых уникальных инструментов и позволяет быстрее налаживать новые производственные линии.
Аналитики также отметили недавнюю разработку новой технологии запуска — с помощью твердотопливного реактивного ускорителя из наземного контейнера. "Однако в этом случае дальность полета, вероятно, сократится до 600-700 км", — отметили аналитики. "Наличие ракет "Barracuda-500" в арсенале польской армии теоретически позволит им наносить удары по Москве, расположенной примерно в 900 км от государственной границы", — написали аналитики. "Поэтому, если смотреть в перспективу, вполне возможно, что в будущем производство "Barracuda-500" в короткие сроки будет налажено и в Украине", — предположили авторы. В статье также приведена информация о характеристиках ракет семейства "Barracuda". Напомнили, что они были впервые продемонстрированы осенью 2024 года. За это время производство ракет было налажено и на Тайване. Ракеты "Barracuda 500" способны преодолевать расстояние более 900 км и нести боевую часть весом 45 кг, что аналогично "Шахеду". Системы навигации не раскрываются, но, вероятно, это GPS и инерциальная система. В Польше планируется начать производство крылатых ракет "Barracuda 500". Этот шаг значительно увеличит военный потенциал страны и потенциально даст Польше возможность наносить удары по столице Российской Федерации. Эта новость, на фоне последних событий в военной сфере, привносит новую перспективу в вопросы региональной безопасности.