Peyp: İranın nüvə silahı imkanları, yeni təhlükə xəbərdarlığı
Amerikalı professor Robert Peyp İranın nüvə silahı hazırlamaq üçün kifayət qədər zənginləşdirilmiş urana malik olduğunu bildirib. Onun sözlərinə görə, Tehranın arsenalında 10-dan 16-ya qədər nüvə silahı üçün yetərli material mövcuddur.
Redaksiya xəbər verir ki, professor Peyp altı ay, bəlkə də bir il ərzində nüvə sınağının baş verəcəyini gözləməyi tövsiyə edib. O, həmçinin ABŞ-ın və ya dünya ictimaiyyətinin bu vəziyyətlə bağlı heç bir tədbir görə bilməyəcəyini vurğulayıb.
Bu bəyanat beynəlxalq təhlükəsizlik sahəsində ciddi narahatlıq doğurur. Robert Peypin qənaəti, İranın nüvə proqramının hazırkı mərhələsinin qarşısını almaq üçün diplomatik və ya başqa vasitələrin səmərəsiz ola biləcəyini göstərir.

Американский профессор Роберт Пейп заявил, что Иран обладает достаточным количеством обогащенного урана для создания ядерного оружия. По его словам, в арсенале Тегерана имеется достаточно материала для создания от 10 до 16 единиц ядерного оружия.
Редакция сообщает, что профессор Пейп рекомендовал ожидать ядерного испытания в течение шести месяцев, возможно, года. Он также подчеркнул, что США или мировое сообщество не смогут предпринять никаких мер в связи с этой ситуацией.
Это заявление вызывает серьезную обеспокоенность в сфере международной безопасности. Мнение Роберта Пейпа указывает на то, что дипломатические или иные средства могут оказаться неэффективными для предотвращения текущей стадии ядерной программы Ирана.