Peyp: İranın nüvə silahı imkanları, yeni təhlükə xəbərdarlığı
Amerikalı professor Robert Peyp İranın nüvə silahı hazırlamaq üçün kifayət qədər zənginləşdirilmiş urana malik olduğunu bildirib. Onun sözlərinə görə, Tehranın arsenalında 10-dan 16-ya qədər nüvə silahı üçün yetərli material mövcuddur.
Redaksiya xəbər verir ki, professor Peyp altı ay, bəlkə də bir il ərzində nüvə sınağının baş verəcəyini gözləməyi tövsiyə edib. O, həmçinin ABŞ-ın və ya dünya ictimaiyyətinin bu vəziyyətlə bağlı heç bir tədbir görə bilməyəcəyini vurğulayıb.
Bu bəyanat beynəlxalq təhlükəsizlik sahəsində ciddi narahatlıq doğurur. Robert Peypin qənaəti, İranın nüvə proqramının hazırkı mərhələsinin qarşısını almaq üçün diplomatik və ya başqa vasitələrin səmərəsiz ola biləcəyini göstərir.

American professor Robert Pape stated that Iran possesses enough enriched uranium to produce nuclear weapons. According to him, Tehran's arsenal contains sufficient material for 10 to 16 nuclear weapons.
The editorial office reports that Professor Pape recommended expecting a nuclear test within six months, perhaps even a year. He also emphasized that neither the US nor the international community would be able to take any action regarding this situation.
This statement raises serious concerns in the field of international security. Robert Pape's assessment suggests that diplomatic or other means may be ineffective in preventing the current stage of Iran's nuclear program.