Pestisid və aqrokimyəvi maddələrin dövriyyəsi ilə bağlı 203 obyektdə monitorinq aparılıb
Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi tərəfindən pestisid və aqrokimyəvi maddələrin istehsalı, saxlanması, satışı və tətbiqinə nəzarət tədbirləri davam etdirilir.
Nazirlər Kabineti yanında yaradılmış “Təhlükə potensiallı obyektlərin təhlükəsiz istismarının təmin edilməsi sahəsində dövlət orqanlarının fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi üzrə Koordinasiya Komissiyası”nın 2025–2026-cı illər üzrə İş Planına uyğun olaraq, 203 obyektdə monitorinq aparılıb.
Monitorinq zamanı müəssisələrin texniki təhlükəsizlik və sanitariya-gigiyena tələblərinə uyğunluğu qiymətləndirilib, şübhəli məhsul partiyalarından nümunələr götürülərək laborator müayinələrə cəlb edilib, eyni zamanda qeydiyyatsız, tərkibi qadağan edilmiş, hermetikliyi pozulmuş və istifadə müddəti bitmiş preparatların dövriyyəyə buraxılmasının qarşısı alınıb.
Belə ki, 2026-cı ilin ilk 3 ayı ərzində aparılmış monitorinq və yoxlamalar zamanı ümumilikdə 43 müəssisədə istifadəyə yararsız 146 adda (805,5 kq/litr) pestisid və 62 adda (3602,5 kq/litr) aqrokimyəvi maddə aşkar edilərək İnventarlaşdırma Komissiyasının müvafiq qərarlarına əsasən, xüsusi poliqonlara göndərilib və təhlükəsiz şəkildə zərərsizləşdirilməsi təmin olunub.
Görülən tədbirlərin əsas məqsədi pestisid və aqrokimyəvi maddələrin dövriyyəsində təhlükəsizliyin təmin olunması, saxtalaşdırma hallarının qarşısının alınması və fermerlərin keyfiyyətli preparatlara əlçatanlığının təmin edilməsidir.
Agentlik fermerləri və digər istifadəçiləri istifadə müddəti bitmiş, hermetikliyi pozulmuş və mənşəyi şübhəli məhsulları əldə etməməyə çağırır. Şübhəli, uyğunsuz və ya keyfiyyətsiz məhsulla qarşılaşdıqda Agentliyin “1003 − Çağrı Mərkəzi”nə məlumat verilməsi tövsiyə olunur.

Агентством продовольственной безопасности продолжаются меры контроля за производством, хранением, продажей и применением пестицидов и агрохимических веществ.
В соответствии с Рабочим планом на 2025–2026 годы «Координационной комиссии по обеспечению безопасной эксплуатации потенциально опасных объектов и координации деятельности государственных органов в этой сфере», созданной при Кабинете Министров, проведен мониторинг на 203 объектах.
В ходе мониторинга была оценена соответствие предприятий требованиям технической безопасности и санитарно-гигиеническим нормам, отобраны образцы подозрительных партий продукции для лабораторных исследований, а также предотвращен оборот незарегистрированных, запрещенных по составу, с нарушенной герметичностью и истекшим сроком годности препаратов.
Так, в течение первых 3 месяцев 2026 года в ходе проведенных мониторингов и проверок в общей сложности на 43 предприятиях было выявлено 146 наименований (805,5 кг/литр) непригодных к использованию пестицидов и 62 наименования (3602,5 кг/литр) агрохимических веществ, которые, согласно соответствующим решениям Инвентаризационной комиссии, были отправлены на специальные полигоны и безопасно утилизированы.
Основной целью предпринятых мер является обеспечение безопасности в обороте пестицидов и агрохимических веществ, предотвращение случаев фальсификации и обеспечение доступа фермеров к качественным препаратам.
Агентство призывает фермеров и других пользователей не приобретать продукцию с истекшим сроком годности, нарушенной герметичностью и сомнительным происхождением. В случае обнаружения подозрительной, несоответствующей или некачественной продукции рекомендуется сообщать об этом в «Колл-центр – 1003» Агентства.