Pestisid və aqrokimyəvi maddələrin dövriyyəsi ilə bağlı 203 obyektdə monitorinq aparılıb
Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi tərəfindən pestisid və aqrokimyəvi maddələrin istehsalı, saxlanması, satışı və tətbiqinə nəzarət tədbirləri davam etdirilir.
Nazirlər Kabineti yanında yaradılmış “Təhlükə potensiallı obyektlərin təhlükəsiz istismarının təmin edilməsi sahəsində dövlət orqanlarının fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi üzrə Koordinasiya Komissiyası”nın 2025–2026-cı illər üzrə İş Planına uyğun olaraq, 203 obyektdə monitorinq aparılıb.
Monitorinq zamanı müəssisələrin texniki təhlükəsizlik və sanitariya-gigiyena tələblərinə uyğunluğu qiymətləndirilib, şübhəli məhsul partiyalarından nümunələr götürülərək laborator müayinələrə cəlb edilib, eyni zamanda qeydiyyatsız, tərkibi qadağan edilmiş, hermetikliyi pozulmuş və istifadə müddəti bitmiş preparatların dövriyyəyə buraxılmasının qarşısı alınıb.
Belə ki, 2026-cı ilin ilk 3 ayı ərzində aparılmış monitorinq və yoxlamalar zamanı ümumilikdə 43 müəssisədə istifadəyə yararsız 146 adda (805,5 kq/litr) pestisid və 62 adda (3602,5 kq/litr) aqrokimyəvi maddə aşkar edilərək İnventarlaşdırma Komissiyasının müvafiq qərarlarına əsasən, xüsusi poliqonlara göndərilib və təhlükəsiz şəkildə zərərsizləşdirilməsi təmin olunub.
Görülən tədbirlərin əsas məqsədi pestisid və aqrokimyəvi maddələrin dövriyyəsində təhlükəsizliyin təmin olunması, saxtalaşdırma hallarının qarşısının alınması və fermerlərin keyfiyyətli preparatlara əlçatanlığının təmin edilməsidir.
Agentlik fermerləri və digər istifadəçiləri istifadə müddəti bitmiş, hermetikliyi pozulmuş və mənşəyi şübhəli məhsulları əldə etməməyə çağırır. Şübhəli, uyğunsuz və ya keyfiyyətsiz məhsulla qarşılaşdıqda Agentliyin “1003 − Çağrı Mərkəzi”nə məlumat verilməsi tövsiyə olunur.

The Food Safety Agency continues its control measures over the production, storage, sale, and application of pesticides and agrochemical substances.
In accordance with the Work Plan for 2025–2026 of the “Coordination Commission for the Coordination of State Bodies' Activities in Ensuring the Safe Operation of Potentially Hazardous Facilities” established under the Cabinet of Ministers, monitoring was conducted in 203 facilities.
During the monitoring, the compliance of enterprises with technical safety and sanitary-hygiene requirements was assessed, samples were taken from suspicious product batches and subjected to laboratory examinations, and at the same time, the circulation of unregistered, prohibited-composition, unsealed, and expired preparations was prevented.
Thus, during the monitoring and inspections carried out in the first 3 months of 2026, a total of 146 types (805.5 kg/liter) of unusable pesticides and 62 types (3602.5 kg/liter) of agrochemical substances were discovered in 43 enterprises. Based on the relevant decisions of the Inventory Commission, these were sent to special landfills and safely neutralized.
The main purpose of the measures taken is to ensure safety in the circulation of pesticides and agrochemical substances, prevent counterfeiting, and ensure farmers' access to quality preparations.
The Agency calls on farmers and other users not to acquire expired, unsealed, or suspiciously sourced products. If suspicious, non-compliant, or low-quality products are encountered, it is recommended to inform the Agency's “1003 – Call Center”.