Son günlərdə Avropa ölkələrində, xüsusilə də yüksək vəzifəli şəxslər tərəfindən Rusiya ilə NATO arasında hərbi qarşıdurma ehtimalı ilə bağlı səslənən açıqlamalar diqqəti çəkir. Bu cür bəyanatlar, beynəlxalq arenada gərginliyin artmasına və müxtəlif tərəflər arasında narahatlığa səbəb olur.
Redaksiya məlumat verir ki, Rusiya Prezidenti Vladimir Putinin mətbuat katibi Dmitri Peskov, Almaniya Müdafiə Naziri Boris Pistoriusun Rusiya ilə NATO arasında müharibə başlaya biləcəyi ilə bağlı fikirlərinə münasibət bildirib. Peskovun sözlərinə görə, bu cür militarist ritorika Avropa paytaxtlarında getdikcə daha çox eşidilir. O, Rusiyada NATO ilə toqquşmanın tərəfdarlarının olmadığını vurğulayaraq, ölkənin öz qanuni maraqlarını qorumaq üçün tədbirlər görməyə məcbur olduğunu qeyd etdi.
Peskov, həmçinin Vladimir Putinlə Donald Tramp arasında keçirilməsi planlaşdırılan zirvə ilə bağlı da danışıb. O bildirib ki, zirvənin keçirilməsi üçün hazırlıqlar tamamlandıqdan və lazımi şərtlər yarandıqdan sonra bu görüşün baş tutacağına ümid edilir. Peskov, bu şərtlərin nə vaxt yaranacağını proqnozlaşdırmanın çətin olduğunu, lakin hər kəsin bu şərtlərin tezliklə reallaşmasını istədiyini də əlavə edib.
Bundan əlavə, Peskov ABŞ-da Rusiyayla ticarətə davam edən ölkələrə qarşı qanun layihəsi ilə bağlı vəziyyəti də şərh edib. O, layihənin qəbul edilməsinin Rusiya tərəfindən "son dərəcə mənfi" qarşılanacağını vurğulayıb. Peskov, Moskvada jurnalistlərin gündəmdəki müxtəlif məsələlərlə bağlı suallarını cavablandırarkən, Ukrayna ilə əsir mübadiləsi məsələsində ekspert səviyyəsində təmasların aparıldığını da bildirib. Bu məlumatlar, Rusiya və Qərb arasında münasibətlərin gərginliyini və müxtəlif beynəlxalq məsələlərdəki fərqli mövqeləri bir daha nümayiş etdirir.

In recent days, statements made by European countries, particularly high-ranking officials, regarding the possibility of a military confrontation between Russia and NATO have attracted attention. Such declarations contribute to increased international tension and cause concern among various parties.
Redaksiya reports that Russian President Vladimir Putin's press secretary, Dmitry Peskov, commented on the remarks by German Defense Minister Boris Pistorius about a potential war between Russia and NATO. According to Peskov, such militaristic rhetoric is increasingly heard in European capitals. He emphasized that there are no proponents of a conflict with NATO in Russia, stating that the country is forced to take measures to protect its legitimate interests.
Peskov also spoke about the planned summit between Vladimir Putin and Donald Trump. He stated that it is hoped this meeting will take place once preparations are complete and the necessary conditions are created for the summit. Peskov added that it is difficult to predict when these conditions will arise, but everyone wants them to materialize soon.
Furthermore, Peskov commented on the situation regarding a bill in the US against countries that continue to trade with Russia. He emphasized that the adoption of the bill would be met "extremely negatively" by Russia. While answering journalists' questions on various current issues in Moscow, Peskov also stated that expert-level contacts are being held regarding prisoner exchanges with Ukraine. This information once again demonstrates the tension in relations between Russia and the West and their differing positions on various international issues.