Son günlərdə Avropa ölkələrində, xüsusilə də yüksək vəzifəli şəxslər tərəfindən Rusiya ilə NATO arasında hərbi qarşıdurma ehtimalı ilə bağlı səslənən açıqlamalar diqqəti çəkir. Bu cür bəyanatlar, beynəlxalq arenada gərginliyin artmasına və müxtəlif tərəflər arasında narahatlığa səbəb olur.
Redaksiya məlumat verir ki, Rusiya Prezidenti Vladimir Putinin mətbuat katibi Dmitri Peskov, Almaniya Müdafiə Naziri Boris Pistoriusun Rusiya ilə NATO arasında müharibə başlaya biləcəyi ilə bağlı fikirlərinə münasibət bildirib. Peskovun sözlərinə görə, bu cür militarist ritorika Avropa paytaxtlarında getdikcə daha çox eşidilir. O, Rusiyada NATO ilə toqquşmanın tərəfdarlarının olmadığını vurğulayaraq, ölkənin öz qanuni maraqlarını qorumaq üçün tədbirlər görməyə məcbur olduğunu qeyd etdi.
Peskov, həmçinin Vladimir Putinlə Donald Tramp arasında keçirilməsi planlaşdırılan zirvə ilə bağlı da danışıb. O bildirib ki, zirvənin keçirilməsi üçün hazırlıqlar tamamlandıqdan və lazımi şərtlər yarandıqdan sonra bu görüşün baş tutacağına ümid edilir. Peskov, bu şərtlərin nə vaxt yaranacağını proqnozlaşdırmanın çətin olduğunu, lakin hər kəsin bu şərtlərin tezliklə reallaşmasını istədiyini də əlavə edib.
Bundan əlavə, Peskov ABŞ-da Rusiyayla ticarətə davam edən ölkələrə qarşı qanun layihəsi ilə bağlı vəziyyəti də şərh edib. O, layihənin qəbul edilməsinin Rusiya tərəfindən "son dərəcə mənfi" qarşılanacağını vurğulayıb. Peskov, Moskvada jurnalistlərin gündəmdəki müxtəlif məsələlərlə bağlı suallarını cavablandırarkən, Ukrayna ilə əsir mübadiləsi məsələsində ekspert səviyyəsində təmasların aparıldığını da bildirib. Bu məlumatlar, Rusiya və Qərb arasında münasibətlərin gərginliyini və müxtəlif beynəlxalq məsələlərdəki fərqli mövqeləri bir daha nümayiş etdirir.

Песков: Вероятность войны с НАТО возрастает, встречи планируются
В последние дни в европейских странах, особенно со стороны высокопоставленных лиц, привлекают внимание заявления о вероятности военного столкновения между Россией и НАТО. Подобные заявления приводят к росту напряженности на международной арене и вызывают беспокойство у различных сторон.
Редакция сообщает, что пресс-секретарь президента России Владимира Путина Дмитрий Песков прокомментировал заявления министра обороны Германии Бориса Писториуса о возможном начале войны между Россией и НАТО. По словам Пескова, подобная милитаристская риторика все чаще звучит в европейских столицах. Он подчеркнул, что в России нет сторонников столкновения с НАТО, отметив, что страна вынуждена принимать меры для защиты своих законных интересов.
Песков также высказался о планируемом саммите между Владимиром Путиным и Дональдом Трампом. Он заявил, что есть надежда на проведение этой встречи после завершения подготовки к саммиту и создания необходимых условий. Песков добавил, что трудно прогнозировать, когда эти условия будут созданы, но все желают их скорейшей реализации.
Кроме того, Песков прокомментировал ситуацию с законопроектом в США, направленным против стран, продолжающих торговлю с Россией. Он подчеркнул, что принятие этого проекта будет воспринято Россией "крайне негативно". Отвечая на вопросы журналистов в Москве по различным актуальным вопросам, Песков также сообщил, что контакты на экспертном уровне по вопросу обмена пленными с Украиной ведутся. Эти сведения еще раз демонстрируют напряженность в отношениях между Россией и Западом, а также различные позиции по международным вопросам.