Peru sahillərində sunami təhlükəsi: Əhali təxliyə olunur
Peru sahillərində, Rusiya sahillərində baş vermiş güclü zəlzələdən sonra sunami təhlükəsi elan edilib. Ölkənin Hərbi Dəniz Qüvvələri tərəfindən verilən məlumata görə, Sakit okeanında baş verən güclü yeraltı təkanlar nəticəsində sunami riski yaranıb. Bu hadisə, Peru sahillərində yaşayan əhali üçün ciddi narahatlıq yaradıb.
Redaksiya xəbər verir ki, ölkənin Milli Sunami Xəbərdarlıq Mərkəzinin analizləri, Peru sahillərində sunami təhlükəsi yarandığını göstərir. Hərbi Dəniz Qüvvələrinin Hidroqrafiya və Naviqasiya İdarəsi tərəfindən verilən açıqlamada, hadisənin davamlı olaraq monitorinq ediləcəyi bildirilib. Zəlzələnin episentri Rusiyanın şərq sahillərində, 8.8 bal gücündə qeydə alınıb. Bu, son illərin ən güclü zəlzələlərindən biri hesab olunur. Peru hökuməti, əhalini təhlükəsizlik tədbirlərinə riayət etməyə və lazımi təlimatlara əməl etməyə çağırıb. Sahil ərazilərində yaşayan insanlar üçün təxliyə planları aktivləşdirilib.
Sunami təhlükəsi, Peru sahillərindəki bütün şəhər və qəsəbələrdə hiss olunub. Xüsusilə, sahilə yaxın ərazilərdə yaşayan əhali, təxliyə mərkəzlərinə yönəldilib. Hökumət, vəziyyəti nəzarətdə saxlamaq üçün bütün lazımi tədbirləri gördüyünü bildirib. Xilasetmə qrupları, mümkün fəsadların qarşısını almaq üçün hazır vəziyyətdədir.

Угроза цунами на побережье Перу: Население эвакуируется
На побережье Перу объявлена угроза цунами после мощного землетрясения, произошедшего у берегов России. По информации Военно-морских сил страны, риск цунами возник в результате сильных подземных толчков в Тихом океане. Это событие вызвало серьезное беспокойство у населения, проживающего на побережье Перу.
Редакция сообщает, что анализ Национального центра предупреждения о цунами страны показывает возникновение угрозы цунами на побережье Перу. В заявлении Гидрографического и навигационного управления Военно-морских сил сообщается, что событие будет постоянно отслеживаться. Эпицентр землетрясения магнитудой 8,8 балла был зафиксирован у восточных берегов России. Это считается одним из самых мощных землетрясений последних лет. Правительство Перу призвало население соблюдать меры безопасности и следовать необходимым инструкциям. Планы эвакуации для людей, проживающих в прибрежных районах, активированы.
Угроза цунами ощущалась во всех городах и поселках на побережье Перу. В частности, население, проживающее в прибрежных районах, было направлено в эвакуационные центры. Правительство заявило, что принимает все необходимые меры для контроля над ситуацией. Спасательные группы находятся в состоянии готовности для предотвращения возможных последствий.