Pensiyalarla bağlı yeni qaydalar nəyi dəyişəcək?
Məlum olduğu kimi, Nazirlər Kabineti “Əmək pensiyaları haqqında” Qanuna edilən dəyişikliklərə uyğun olaraq yeni qaydaları təsdiq edib. Yeni sənədə əsasən, əmək pensiyalarının təyin edilməsi, təyin olunmasından imtina edilməsi, yenidən hesablanması, dayandırılması, bərpası və bir növdən başqa növə keçirilməsi barədə qərarlarda göstərilən məlumatlar Elektron Hökumət İnformasiya Sistemi üzərindən təqdim və ya əldə edilə bilər.
Bu barədə millət vəkili Vüqar Bayramov sosial şəbəkə hesabında yazıb.
O qeyd edib ki, bu qərarlarda göstərilən məlumatların Elektron Hökumət İnformasiya Sistemi üzərindən təqdim edilməsi həmin qərarların təqdim olunmasına bərabər tutulur: “Yeni qaydalar pensiyaların təyin edilməsi, təyin olunmasından imtina edilməsi, yenidən hesablanması, dayandırılması, bərpası və bir növdən başqa növə keçirilməsi bağlı qərarların daha çevik qəbul edilməsinə və nəticənin daha qısa zamanda bölüşdürülməsinə imkan verəcək. Pensiyaların proaktiv təyin olunduğunu nəzərə alsaq, bu qaydalar xüsusən pensiyaların yenidən hesablanması və pensiya növünün dəyişdirilməsi proseslərinin sadələşdirilməsinə imkan verəcək.
Məlumatların Elektron Hökumət İnformasiya Sistemi üzərindən təqdim edilməsi şəffaflığın daha da gücləndirilməsinə imkan yaradacaq. Bu xüsusən də məlumatlara əlçatanlıq baxımdan da vacibdir”.
V. Bayramov əlavə edib ki, yeni qaydalar pensiyalar sahəsində elektronlaşdırmanı genişləndirməklə yanaşı, pensiyalara əlçatanlığı da artıracaq: “Bu isə təqaüd növünü dəyişmək istəyən pensiyaçılar və eləcə də pensiyaya çıxmaq istəyənlər üçün yeni imkanlar deməkdir. Pensiyaların yenidən hesablanması sisteminin daha da elektronlaşdırılması isə bir sıra hallarda pensiya məbləğlərini də artıra bilər”.

As is known, the Cabinet of Ministers has approved new rules in accordance with the amendments made to the Law "On Labor Pensions". According to the new document, information specified in decisions regarding the appointment, refusal of appointment, recalculation, suspension, restoration, and transfer from one type to another type of labor pensions can be submitted or obtained through the Electronic Government Information System.
Member of Parliament Vugar Bayramov wrote about this on his social media account.
He noted that the submission of information specified in these decisions through the Electronic Government Information System is considered equivalent to the submission of those decisions: “The new rules will allow for more flexible decision-making regarding the appointment, refusal of appointment, recalculation, suspension, restoration, and transfer from one type to another type of pensions, and for the results to be shared in a shorter time. Considering that pensions are appointed proactively, these rules will particularly facilitate the processes of recalculating pensions and changing pension types.
The submission of information through the Electronic Government Information System will further enhance transparency. This is especially important in terms of data accessibility.”
V. Bayramov added that the new rules will not only expand digitalization in the pension sector but also increase accessibility to pensions: “This means new opportunities for pensioners who wish to change their pension type, as well as for those who intend to retire. Further digitalization of the pension recalculation system can also increase pension amounts in some cases.”