Pensiyalarla bağlı yeni qaydalar nəyi dəyişəcək?
Məlum olduğu kimi, Nazirlər Kabineti “Əmək pensiyaları haqqında” Qanuna edilən dəyişikliklərə uyğun olaraq yeni qaydaları təsdiq edib. Yeni sənədə əsasən, əmək pensiyalarının təyin edilməsi, təyin olunmasından imtina edilməsi, yenidən hesablanması, dayandırılması, bərpası və bir növdən başqa növə keçirilməsi barədə qərarlarda göstərilən məlumatlar Elektron Hökumət İnformasiya Sistemi üzərindən təqdim və ya əldə edilə bilər.
Bu barədə millət vəkili Vüqar Bayramov sosial şəbəkə hesabında yazıb.
O qeyd edib ki, bu qərarlarda göstərilən məlumatların Elektron Hökumət İnformasiya Sistemi üzərindən təqdim edilməsi həmin qərarların təqdim olunmasına bərabər tutulur: “Yeni qaydalar pensiyaların təyin edilməsi, təyin olunmasından imtina edilməsi, yenidən hesablanması, dayandırılması, bərpası və bir növdən başqa növə keçirilməsi bağlı qərarların daha çevik qəbul edilməsinə və nəticənin daha qısa zamanda bölüşdürülməsinə imkan verəcək. Pensiyaların proaktiv təyin olunduğunu nəzərə alsaq, bu qaydalar xüsusən pensiyaların yenidən hesablanması və pensiya növünün dəyişdirilməsi proseslərinin sadələşdirilməsinə imkan verəcək.
Məlumatların Elektron Hökumət İnformasiya Sistemi üzərindən təqdim edilməsi şəffaflığın daha da gücləndirilməsinə imkan yaradacaq. Bu xüsusən də məlumatlara əlçatanlıq baxımdan da vacibdir”.
V. Bayramov əlavə edib ki, yeni qaydalar pensiyalar sahəsində elektronlaşdırmanı genişləndirməklə yanaşı, pensiyalara əlçatanlığı da artıracaq: “Bu isə təqaüd növünü dəyişmək istəyən pensiyaçılar və eləcə də pensiyaya çıxmaq istəyənlər üçün yeni imkanlar deməkdir. Pensiyaların yenidən hesablanması sisteminin daha da elektronlaşdırılması isə bir sıra hallarda pensiya məbləğlərini də artıra bilər”.

Как известно, Кабинет Министров утвердил новые правила в соответствии с изменениями, внесенными в Закон «О трудовых пенсиях». Согласно новому документу, информация, указанная в решениях о назначении, отказе в назначении, перерасчете, приостановлении, возобновлении и переходе с одного вида на другой вид трудовых пенсий, может быть представлена или получена через Информационную систему «Электронное правительство».
Об этом написал депутат Вугар Байрамов на своей странице в социальной сети.
Он отметил, что представление информации, указанной в этих решениях, через Информационную систему «Электронное правительство» приравнивается к представлению самих решений: «Новые правила позволят более оперативно принимать решения о назначении, отказе в назначении, перерасчете, приостановлении, возобновлении и переходе с одного вида на другой вид пенсий, а также быстрее доводить результат. Учитывая, что пенсии назначаются проактивно, эти правила, в частности, упростят процессы перерасчета пенсий и изменения вида пенсии.
Представление информации через Информационную систему «Электронное правительство» позволит еще больше усилить прозрачность. Это особенно важно с точки зрения доступности информации».
В. Байрамов добавил, что новые правила, наряду с расширением электронизации в сфере пенсий, также повысят доступность пенсий: «Это означает новые возможности для пенсионеров, желающих изменить вид пенсии, а также для тех, кто хочет выйти на пенсию. Дальнейшая электронизация системы перерасчета пенсий в ряде случаев также может увеличить суммы пенсий».