Paramount və Warner Bros məhkəmə mübahisəsində yeni mərhələ
2026-cı ilin yanvarında Delaver Kansleriya Məhkəməsinin hakimi Paramount Skydance şirkətinin Warner Bros. Discovery-yə qarşı qaldırdığı iddianın sürətləndirilməsi ilə bağlı müraciətini rədd edib. Qərar mediasektorunda böyük rezonans doğuran milyardlarla dollar dəyərində mümkün birləşmə ətrafında davam edən hüquqi qarşıdurmanın gedişinə təsir göstərib.
Redaksiya xəbər verir ki, vitse-kansler Morqan T. Zurn yanvarın 15-də çıxardığı qərarda Paramount-un “tanınan və bərpaedilməz zərər” sübut edə bilmədiyini bildirib. Hakim vurğulayıb ki, səhmdar qismində çıxış edən Paramount yanıldılmır və tələb etdiyi maliyyə məlumatlarını sürətləndirilmiş məhkəmə icraatı olmadan da digər hüquqi mexanizmlər vasitəsilə əldə edə bilər.
Məhkəmə iddiasının əsas məqsədi Warner Bros. Discovery-ni Netflix ilə planlaşdırılan 82.7 milyard dollarlıq birləşmə ilə bağlı daha geniş maliyyə məlumatlarını açıqlamağa məcbur etməkdir. Paramount iddia edir ki, WBD rəhbərliyi aktivlərin dəyəri və “Discovery Global” bölünməsi ilə bağlı mühüm məlumatları gizlədərək Netflix-in daha aşağı təklifinə üstünlük verir və bununla da Paramount-un 108.7 milyard dollarlıq düşməncəsinə satınalma təklifini zəiflətməyə çalışır.
Təkliflər arasında ciddi fərqlər mövcuddur. Paramount-un təklifi şirkətin tam şəkildə alınmasını nəzərdə tutan, səhm başına 30 dollar dəyərində nağd ödənişdən ibarətdir. Netflix-in planı isə Warner Bros. Discovery-nin studiyaları və HBO/Max daxil olmaqla striminq biznesinin alınmasını, CNN kimi kabel aktivlərinin isə ayrıca quruma ayrılmasını ehtiva edir.
Qərardan sonra Paramount tender təklifinin ilkin olaraq 21 yanvar 2026-cı il üçün müəyyən edilmiş müddətinin uzadıla biləcəyini açıqlayıb. Şirkət eyni zamanda Warner Bros. Discovery-nin idarə heyətinə öz namizədlər siyahısını təqdim edərək danışıqların yenidən aparılmasına nail olmağı planlaşdırır. Qeyd olunur ki, bu məhkəmə işi tərəflər arasında davam edən və 500 milyon dollarlıq lisenziya müqaviləsini əhatə edən “South Park” striminq hüquqları ilə bağlı Nyu-York məhkəməsində baxılan ayrıca mübahisədən fərqlidir.

In January 2026, a Delaware Court of Chancery judge denied Paramount's request to expedite its lawsuit against Warner Bros. Discovery. The decision has significantly impacted the ongoing legal battle surrounding a potential multi-billion dollar merger that has generated considerable buzz in the media sector.
According to reports, Vice Chancellor Morgan T. Zurn stated in a ruling on January 15th that Paramount failed to prove "irreparable harm." The judge emphasized that Paramount, acting as a shareholder, was not misled and could obtain the financial information it sought through other legal mechanisms, without the need for expedited court proceedings.
The primary objective of the lawsuit is to compel Warner Bros. Discovery to disclose more extensive financial information regarding its planned $82.7 billion merger with Netflix. Paramount alleges that WBD's management is withholding crucial details about asset valuations and the "Discovery Global" division to favor Netflix's lower offer, thereby attempting to undermine Paramount's $108.7 billion hostile takeover bid.
Significant differences exist between the offers. Paramount's proposal involves a cash payment of $30 per share for the complete acquisition of the company. Netflix's plan, on the other hand, entails acquiring Warner Bros. Discovery's streaming business, including its studios and HBO/Max, while separating cable assets like CNN into a distinct entity.
Following the ruling, Paramount announced that the deadline for its tender offer, initially set for January 21, 2026, could be extended. The company also plans to submit its own slate of nominees to Warner Bros. Discovery's board, aiming to renegotiate the terms. It is noted that this legal case is separate from another dispute pending in a New York court concerning "South Park" streaming rights, which involves a $500 million licensing agreement between the parties.