Ötən il Azərbaycana 2 milyon 570 mindən çox turist gəlib
Ötən il Azərbaycana dünyanın 189 ölkəsindən 2570,2 min və ya əvvəlki illə müqayisədə 2,1 faiz az əcnəbi və vətəndaşlığı olmayan şəxs gəlib.
Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, gələnlərin 23,9 faizi Rusiya Federasiyası, 17,7 faizi Türkiyə, 8,1 faizi İran, 6,5 faizi Hindistan, 4,3 faizi Gürcüstan, 4,1 faizi Səudiyyə Ərəbistanı, 4,0 faizi Qazaxıstan, 3,5 faizi Pakistan, 2,7 faizi İsrail, 2,5 faizi Çin, 2,4 faizi Özbəkistan, 1,7 faizi Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, 1,4 faizi Ukrayna, 1,3 faizi Türkmənistan, hər birindən 1,0 faiz olmaqla Belarus, Böyük Britaniya və Küveyt, 12,9 faizi digər ölkələrin vətəndaşları olub. Gələnlərin 67,0 faizini kişilər, 33,0 faizini qadınlar təşkil edib.
2024-cü illə müqayisədə İsraildən gələnlərin sayı 2,4 dəfə, Tacikistandan 1,6 dəfə, İordaniyadan 49,9 faiz, Çindən 41,7 faiz, Özbəkistandan 34,3 faiz, Qırğızıstandan 33,7 faiz, Niderlanddan 27,5 faiz, Yaponiyadan 25,8 faiz, Qazaxıstandan 20,1 faiz, İtaliyadan 13,7 faiz, Pakistandan 12,5 faiz, Almaniyadan 11,1 faiz artıb.
2024-cü illə müqayisədə Avropa İttifaqına üzv ölkələrdən gələnlərin sayı 7,0 faiz artaraq 120,1 min nəfər, körfəz ölkələrindən gələnlərin sayı 2,4 faiz azalaraq 414,8 min nəfər, MDB ölkələrindən gələnlərin sayı 8,2 faiz azalaraq 865,7 min nəfər olmuş, digər ölkələrdən gələnlərin sayı isə 2,0 faiz artaraq 1169,6 min nəfər təşkil edib.
Ölkəmizə gələn əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin 75,8 faizi hava, 22,9 faizi dəmir yolu və avtomobil, 1,3 faizi isə dəniz nəqliyyatından istifadə edib.
2024-cü illə müqayisədə xarici ölkələrə gedən Azərbaycan vətəndaşlarının ümumi sayı 2,3 faiz azalaraq 2109,9 min nəfər olub. Gürcüstana gedən Azərbaycan vətəndaşlarının sayı 20,4 faiz, İrana gedənlərin sayı 9,2 faiz artıb, Rusiya Federasiyasına gedənlərin sayı 31,5 faiz, Türkiyəyə gedənlərin sayı isə 1,6 faiz azalıb. Azərbaycan vətəndaşlarının 41,2 faizi Türkiyəyə, 14,5 faizi Rusiya Federasiyasına, 10,7 faizi Gürcüstana, 9,7 faizi İrana, 23,9 faizi digər ölkələrə səfər edib. Gedənlərin 63,5 faizini kişilər, 36,5 faizini qadınlar təşkil edib.
Ötən il xarici ölkələrə səfər edən Azərbaycan vətəndaşlarının 69,6 faizi hava, 28,5 faizi dəmir yolu və avtomobil, 1,9 faizi isə dəniz nəqliyyatından istifadə edib.

В прошлом году в Азербайджан прибыло 2570,2 тыс. иностранных граждан и лиц без гражданства из 189 стран мира, что на 2,1% меньше по сравнению с предыдущим годом.
По данным Государственного статистического комитета, 23,9% прибывших составили граждане Российской Федерации, 17,7% – Турции, 8,1% – Ирана, 6,5% – Индии, 4,3% – Грузии, 4,1% – Саудовской Аравии, 4,0% – Казахстана, 3,5% – Пакистана, 2,7% – Израиля, 2,5% – Китая, 2,4% – Узбекистана, 1,7% – Объединенных Арабских Эмиратов, 1,4% – Украины, 1,3% – Туркменистана, по 1,0% – Беларуси, Великобритании и Кувейта, 12,9% – граждане других стран. 67,0% прибывших составили мужчины, 33,0% – женщины.
По сравнению с 2024 годом число прибывших из Израиля увеличилось в 2,4 раза, из Таджикистана – в 1,6 раза, из Иордании – на 49,9%, из Китая – на 41,7%, из Узбекистана – на 34,3%, из Кыргызстана – на 33,7%, из Нидерландов – на 27,5%, из Японии – на 25,8%, из Казахстана – на 20,1%, из Италии – на 13,7%, из Пакистана – на 12,5%, из Германии – на 11,1%.
По сравнению с 2024 годом число прибывших из стран-членов Европейского союза увеличилось на 7,0% до 120,1 тыс. человек, из стран Персидского залива – уменьшилось на 2,4% до 414,8 тыс. человек, из стран СНГ – уменьшилось на 8,2% до 865,7 тыс. человек, а число прибывших из других стран увеличилось на 2,0% и составило 1169,6 тыс. человек.
75,8% иностранных граждан и лиц без гражданства, прибывших в нашу страну, воспользовались воздушным транспортом, 22,9% – железнодорожным и автомобильным, 1,3% – морским транспортом.
По сравнению с 2024 годом общее число граждан Азербайджана, выехавших за границу, уменьшилось на 2,3% и составило 2109,9 тыс. человек. Число граждан Азербайджана, выехавших в Грузию, увеличилось на 20,4%, в Иран – на 9,2%, число выехавших в Российскую Федерацию уменьшилось на 31,5%, а в Турцию – на 1,6%. 41,2% граждан Азербайджана посетили Турцию, 14,5% – Российскую Федерацию, 10,7% – Грузию, 9,7% – Иран, 23,9% – другие страны. 63,5% выехавших составили мужчины, 36,5% – женщины.
69,6% граждан Азербайджана, совершивших поездки за границу в прошлом году, воспользовались воздушным транспортом, 28,5% – железнодорожным и автомобильным, 1,9% – морским транспортом.