Ötən il Azərbaycana 2 milyon 570 mindən çox turist gəlib
Ötən il Azərbaycana dünyanın 189 ölkəsindən 2570,2 min və ya əvvəlki illə müqayisədə 2,1 faiz az əcnəbi və vətəndaşlığı olmayan şəxs gəlib.
Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, gələnlərin 23,9 faizi Rusiya Federasiyası, 17,7 faizi Türkiyə, 8,1 faizi İran, 6,5 faizi Hindistan, 4,3 faizi Gürcüstan, 4,1 faizi Səudiyyə Ərəbistanı, 4,0 faizi Qazaxıstan, 3,5 faizi Pakistan, 2,7 faizi İsrail, 2,5 faizi Çin, 2,4 faizi Özbəkistan, 1,7 faizi Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, 1,4 faizi Ukrayna, 1,3 faizi Türkmənistan, hər birindən 1,0 faiz olmaqla Belarus, Böyük Britaniya və Küveyt, 12,9 faizi digər ölkələrin vətəndaşları olub. Gələnlərin 67,0 faizini kişilər, 33,0 faizini qadınlar təşkil edib.
2024-cü illə müqayisədə İsraildən gələnlərin sayı 2,4 dəfə, Tacikistandan 1,6 dəfə, İordaniyadan 49,9 faiz, Çindən 41,7 faiz, Özbəkistandan 34,3 faiz, Qırğızıstandan 33,7 faiz, Niderlanddan 27,5 faiz, Yaponiyadan 25,8 faiz, Qazaxıstandan 20,1 faiz, İtaliyadan 13,7 faiz, Pakistandan 12,5 faiz, Almaniyadan 11,1 faiz artıb.
2024-cü illə müqayisədə Avropa İttifaqına üzv ölkələrdən gələnlərin sayı 7,0 faiz artaraq 120,1 min nəfər, körfəz ölkələrindən gələnlərin sayı 2,4 faiz azalaraq 414,8 min nəfər, MDB ölkələrindən gələnlərin sayı 8,2 faiz azalaraq 865,7 min nəfər olmuş, digər ölkələrdən gələnlərin sayı isə 2,0 faiz artaraq 1169,6 min nəfər təşkil edib.
Ölkəmizə gələn əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin 75,8 faizi hava, 22,9 faizi dəmir yolu və avtomobil, 1,3 faizi isə dəniz nəqliyyatından istifadə edib.
2024-cü illə müqayisədə xarici ölkələrə gedən Azərbaycan vətəndaşlarının ümumi sayı 2,3 faiz azalaraq 2109,9 min nəfər olub. Gürcüstana gedən Azərbaycan vətəndaşlarının sayı 20,4 faiz, İrana gedənlərin sayı 9,2 faiz artıb, Rusiya Federasiyasına gedənlərin sayı 31,5 faiz, Türkiyəyə gedənlərin sayı isə 1,6 faiz azalıb. Azərbaycan vətəndaşlarının 41,2 faizi Türkiyəyə, 14,5 faizi Rusiya Federasiyasına, 10,7 faizi Gürcüstana, 9,7 faizi İrana, 23,9 faizi digər ölkələrə səfər edib. Gedənlərin 63,5 faizini kişilər, 36,5 faizini qadınlar təşkil edib.
Ötən il xarici ölkələrə səfər edən Azərbaycan vətəndaşlarının 69,6 faizi hava, 28,5 faizi dəmir yolu və avtomobil, 1,9 faizi isə dəniz nəqliyyatından istifadə edib.

Yulduz Səlimov · Turizm ·
Last year, 2,570.2 thousand foreign citizens and stateless persons visited Azerbaijan from 189 countries worldwide, a decrease of 2.1 percent compared to the previous year.
According to the State Statistics Committee, 23.9 percent of visitors were from the Russian Federation, 17.7 percent from Turkey, 8.1 percent from Iran, 6.5 percent from India, 4.3 percent from Georgia, 4.1 percent from Saudi Arabia, 4.0 percent from Kazakhstan, 3.5 percent from Pakistan, 2.7 percent from Israel, 2.5 percent from China, 2.4 percent from Uzbekistan, 1.7 percent from the United Arab Emirates, 1.4 percent from Ukraine, 1.3 percent from Turkmenistan, 1.0 percent each from Belarus, the United Kingdom, and Kuwait, and 12.9 percent were citizens of other countries. Men constituted 67.0 percent of visitors, and women made up 33.0 percent.
Compared to 2024, the number of visitors from Israel increased 2.4 times, from Tajikistan 1.6 times, from Jordan by 49.9 percent, from China by 41.7 percent, from Uzbekistan by 34.3 percent, from Kyrgyzstan by 33.7 percent, from the Netherlands by 27.5 percent, from Japan by 25.8 percent, from Kazakhstan by 20.1 percent, from Italy by 13.7 percent, from Pakistan by 12.5 percent, and from Germany by 11.1 percent.
Compared to 2024, the number of visitors from European Union member states increased by 7.0 percent to 120.1 thousand people, visitors from Gulf countries decreased by 2.4 percent to 414.8 thousand people, visitors from CIS countries decreased by 8.2 percent to 865.7 thousand people, while the number of visitors from other countries increased by 2.0 percent, totaling 1169.6 thousand people.
Of the foreign citizens and stateless persons visiting our country, 75.8 percent used air transport, 22.9 percent used rail and road transport, and 1.3 percent used sea transport.
Compared to 2024, the total number of Azerbaijani citizens traveling abroad decreased by 2.3 percent to 2109.9 thousand people. The number of Azerbaijani citizens traveling to Georgia increased by 20.4 percent, and to Iran by 9.2 percent, while the number traveling to the Russian Federation decreased by 31.5 percent, and to Turkey by 1.6 percent. 41.2 percent of Azerbaijani citizens traveled to Turkey, 14.5 percent to the Russian Federation, 10.7 percent to Georgia, 9.7 percent to Iran, and 23.9 percent to other countries. Men constituted 63.5 percent of those traveling abroad, and women made up 36.5 percent.