Ötən həftə 1 200 hektardan çox ərazi minalardan təmizlənib
Azad olunan ərazilərdə sentyabrın 22-dən 28-nə qədər 35 tank əleyhinə mina, 100 piyada əleyhinə mina, 1661 partlamamış hərbi sursat (PHS) aşkarlanıb və zərərsizləşdirilib.
Bu barədə Azərbaycan Minatəmizləmə Agentliyinin (ANAMA) azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən humanitar minatəmizləmə əməliyyatları ilə bağlı həftəlik məlumatında deyilir.
Məlumata əsasən, 1225.1 hektar ərazi minalardan təmizlənib.
Qeyd edək ki, minatəmizləmə əməliyyatlarını ANAMA, Müdafiə Nazirliyi, Fövqəladə Hallar Nazirliyi (FHN) və Dövlət Sərhəd Xidməti (DSX) və dörd özəl şirkət Tərtər, Ağdərə, Kəlbəcər, Ağdam, Xocalı, Xankəndi, Şuşa, Xocavənd, Laçın, Füzuli, Cəbrayıl, Qubadlı və Zəngilan ərazilərində, o cümlədən Qazax rayonunun işğaldan azad edilmiş Bağanıs Ayrım, Aşağı Əskipara, Xeyrımlı, Qızılhacılı kəndlərində həyata keçirib.

На прошлой неделе от мин было очищено более 1 200 гектаров территории
На освобожденных территориях с 22 по 28 сентября было обнаружено и обезврежено 35 противотанковых мин, 100 противопехотных мин, 1661 неразорвавшийся боеприпас (НРБ).
Об этом говорится в еженедельном отчете Агентства Азербайджанской Республики по разминированию (ANAMA) о гуманитарных операциях по разминированию, проводимых на освобожденных территориях.
Согласно информации, 1225,1 гектара территории было очищено от мин.
Отметим, что операции по разминированию проводили ANAMA, Министерство обороны, Министерство по чрезвычайным ситуациям (МЧС) и Государственная пограничная служба (ГПС), а также четыре частные компании на территориях Тертера, Агдере, Кельбаджара, Агдама, Ходжалы, Ханкенди, Шуши, Ходжавенда, Лачина, Физули, Джебраила, Губадлы и Зангилана, включая освобожденные от оккупации села Баганис Айрым, Ашагы Эскипара, Хейрымлы, Гызылгаджилы Газахского района.