Oskar mükafatları "YouTube"da yayımlanacaq
Kinoteatr sahəsindəki ən nüfuzlu mükafatlandırma mərasimi olan "Oskar" mükafatları, gələcək illərdə tamaşaçılara yeni bir platformada təqdim olunacaq. Bu dəyişiklik, müasir texnologiyaların və media istehlakının inkişafı fonunda, əyləncə dünyasında baş verən əhəmiyyətli bir tendensiyanı əks etdirir.
Redaksiya məlumat verir ki, "Oskar" mükafatlarının təşkilatçısı olan Kino İncəsənəti və Elmləri Akademiyası, 2029-cu ildən etibarən mükafatlandırma mərasiminin "YouTube" platformasında yayımlanacağını açıqlayıb. Bu qərar, "Oskar" mükafatlarının uzun müddət əsas yayım kanalı olan "ABC" telekanalından ayrılması deməkdir. "ABC" telekanalı, 2028-ci ilə qədər mükafatlandırma mərasimini yayımlamağa davam edəcək. Akademiyanın baş icraçı direktoru Bill Kramer və prezidenti Lynette Howell Taylor, "YouTube" ilə qlobal tərəfdaşlığa başlamaqdan məmnun olduqlarını bildiriblər. Onların sözlərinə görə, bu tərəfdaşlıq, Akademiyanın fəaliyyətini dünya miqyasında daha geniş auditoriyaya çatdırmağa imkan verəcək.
"YouTube"un baş icraçı direktoru Neal Mohan, "Oskar" mükafatlarını "mədəniyyətimizin əsas institutlarından biri" adlandırıb və bu tərəfdaşlığın "incəsənət və əyləncənin bu bayramını bütün dünyada izləyicilərə çatdıraraq, yeni bir yaradıcılıq və kino sevərlər nəsli ilham verəcəyini" qeyd edib. Mərasim "YouTube"da pulsuz yayımlanacaq və platforma, 2033-cü ilə qədər yayımlama hüquqlarını özündə saxlayacaq. "Google" şirkətinə məxsus olan "YouTube", həmçinin nominasiyaların elanı kimi digər "Oskar" tədbirlərinə də ev sahibliyi edəcək. Bu dəyişiklik, mükafatlandırma mərasimlərinin televiziya yayımından uzaqlaşaraq, yeni media platformalarına keçməsi tendensiyasının bir hissəsidir. "ABC" Entertainment sözçüsü, "ABC"nin yarım əsrdən çoxdur "Oskar" mükafatlarının qürurlu ev sahibi olduğunu bildirib və növbəti üç yayımı, o cümlədən 2028-ci ildəki yüz illik yubileyi səbirsizliklə gözlədiklərini vurğulayıb. "Oskar" mükafatları, ənənəvi olaraq, "Qızıl Qlobus", "Critics Choice Awards" və "Screen Actors Guild Awards" kimi digər mərasimlərdən sonra, kino mükafatlandırma mövsümünün sonunu qeyd edir. 2026-cı ildə "Oskar" mükafatlarının aparıcısı Conan O'Brien olacaq.

Премия «Оскар», самое престижное событие в мире кино, в ближайшие годы будет представлена зрителям на новой платформе. Это изменение отражает важную тенденцию в мире развлечений на фоне развития современных технологий и потребления медиа.
Redaksiya сообщает, что Академия кинематографических искусств и наук, организатор премии «Оскар», объявила, что с 2029 года церемония вручения премии будет транслироваться на платформе «YouTube». Это решение означает отказ от телеканала ABC, который долгое время был основным вещателем премии «Оскар». Телеканал ABC продолжит транслировать церемонию вручения премии до 2028 года. Генеральный директор Академии Билл Крамер и президент Линнетт Хоуэлл Тейлор выразили удовлетворение началом глобального партнерства с «YouTube». По их словам, это партнерство позволит Академии охватить более широкую аудиторию по всему миру.
Генеральный директор «YouTube» Нил Мохан назвал премию «Оскар» «одним из основных институтов нашей культуры» и отметил, что это партнерство «вдохновит новое поколение творческих людей и любителей кино, донеся этот праздник искусства и развлечений до зрителей по всему миру». Церемония будет транслироваться на «YouTube» бесплатно, и платформа сохранит права на трансляцию до 2033 года. «YouTube», принадлежащий компании «Google», также будет принимать другие мероприятия «Оскара», такие как объявление номинантов. Это изменение является частью тенденции к переходу церемоний вручения премий от телевизионного вещания к новым медиаплатформам. Представитель ABC Entertainment заявил, что ABC является гордым хозяином премии «Оскар» более полувека и с нетерпением ожидает следующих трех трансляций, включая столетний юбилей в 2028 году. Премия «Оскар» традиционно завершает сезон вручения кинопремий, следуя за другими церемониями, такими как «Золотой глобус», Critics Choice Awards и Screen Actors Guild Awards. В 2026 году ведущим премии «Оскар» станет Конан О'Брайен.