Oskar mükafatları "YouTube"da yayımlanacaq
Kinoteatr sahəsindəki ən nüfuzlu mükafatlandırma mərasimi olan "Oskar" mükafatları, gələcək illərdə tamaşaçılara yeni bir platformada təqdim olunacaq. Bu dəyişiklik, müasir texnologiyaların və media istehlakının inkişafı fonunda, əyləncə dünyasında baş verən əhəmiyyətli bir tendensiyanı əks etdirir.
Redaksiya məlumat verir ki, "Oskar" mükafatlarının təşkilatçısı olan Kino İncəsənəti və Elmləri Akademiyası, 2029-cu ildən etibarən mükafatlandırma mərasiminin "YouTube" platformasında yayımlanacağını açıqlayıb. Bu qərar, "Oskar" mükafatlarının uzun müddət əsas yayım kanalı olan "ABC" telekanalından ayrılması deməkdir. "ABC" telekanalı, 2028-ci ilə qədər mükafatlandırma mərasimini yayımlamağa davam edəcək. Akademiyanın baş icraçı direktoru Bill Kramer və prezidenti Lynette Howell Taylor, "YouTube" ilə qlobal tərəfdaşlığa başlamaqdan məmnun olduqlarını bildiriblər. Onların sözlərinə görə, bu tərəfdaşlıq, Akademiyanın fəaliyyətini dünya miqyasında daha geniş auditoriyaya çatdırmağa imkan verəcək.
"YouTube"un baş icraçı direktoru Neal Mohan, "Oskar" mükafatlarını "mədəniyyətimizin əsas institutlarından biri" adlandırıb və bu tərəfdaşlığın "incəsənət və əyləncənin bu bayramını bütün dünyada izləyicilərə çatdıraraq, yeni bir yaradıcılıq və kino sevərlər nəsli ilham verəcəyini" qeyd edib. Mərasim "YouTube"da pulsuz yayımlanacaq və platforma, 2033-cü ilə qədər yayımlama hüquqlarını özündə saxlayacaq. "Google" şirkətinə məxsus olan "YouTube", həmçinin nominasiyaların elanı kimi digər "Oskar" tədbirlərinə də ev sahibliyi edəcək. Bu dəyişiklik, mükafatlandırma mərasimlərinin televiziya yayımından uzaqlaşaraq, yeni media platformalarına keçməsi tendensiyasının bir hissəsidir. "ABC" Entertainment sözçüsü, "ABC"nin yarım əsrdən çoxdur "Oskar" mükafatlarının qürurlu ev sahibi olduğunu bildirib və növbəti üç yayımı, o cümlədən 2028-ci ildəki yüz illik yubileyi səbirsizliklə gözlədiklərini vurğulayıb. "Oskar" mükafatları, ənənəvi olaraq, "Qızıl Qlobus", "Critics Choice Awards" və "Screen Actors Guild Awards" kimi digər mərasimlərdən sonra, kino mükafatlandırma mövsümünün sonunu qeyd edir. 2026-cı ildə "Oskar" mükafatlarının aparıcısı Conan O'Brien olacaq.

The Oscars, the most prestigious awards ceremony in the film industry, will be presented to audiences on a new platform in the coming years. This change reflects a significant trend in the entertainment world, against the backdrop of advancements in modern technologies and media consumption.
Redaksiya reports that the Academy of Motion Picture Arts and Sciences, the organizer of the Oscars, has announced that the awards ceremony will be broadcast on the YouTube platform starting in 2029. This decision means the Oscars will part ways with ABC, which has been the primary broadcast channel for the awards ceremony for a long time. ABC will continue to broadcast the awards ceremony until 2028. The Academy's CEO, Bill Kramer, and President, Lynette Howell Taylor, expressed their satisfaction with embarking on a global partnership with YouTube. According to them, this partnership will enable the Academy to reach a wider global audience with its activities.
YouTube's CEO, Neal Mohan, called the Oscars "one of the cornerstones of our culture" and noted that this partnership will "inspire a new generation of creators and film lovers by bringing this celebration of art and entertainment to audiences worldwide." The ceremony will be broadcast for free on YouTube, and the platform will retain the broadcasting rights until 2033. YouTube, owned by Google, will also host other Oscar events, such as the announcement of nominations. This change is part of a trend of awards ceremonies moving away from television broadcasts and transitioning to new media platforms. An ABC Entertainment spokesperson stated that ABC has been a proud home of the Oscars for over half a century and is eagerly anticipating the next three broadcasts, including the centennial celebration in 2028. Traditionally, the Oscars mark the end of the film awards season, following other ceremonies like the Golden Globes, Critics' Choice Awards, and Screen Actors Guild Awards. In 2026, Conan O'Brien will host the Oscars.