27 Sentyabr - Anım Günü çərçivəsində “44 günlük Zəfər tariximizin başlanğıc günü” adlı tədbir Ordubad Rayon Mədəniyyət Sarayında təşkil olunub. Tədbirdə Ordubad Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Rəcəb Rəhimli, Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məclisinin deputatları, şəhid ailələri, qazilər, müharibə iştirakçıları, hərbçilər, rayonun idarə, müəssisə və təşkilatlarının rəhbərləri və əməkdaşları iştirak ediblər.
Tədbir Ümummilli Lider Heydər Əliyevin və Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü, müstəqilliyi və suverenliyinin bərpa olunması uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb. Ardınca Dövlət Himni səsləndirilib.
Ordubad Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Rəcəb Rəhimli çıxış edərək Anım Gününün Azərbaycan xalqının tarixində həm kədər, həm də qürur günü olduğunu bildirib, şəhidlərimizin qəhrəmanlığını və Vətən uğrunda göstərdikləri fədakarlığı vurğulayıb. İcra başçısı, qeyd edib ki, 44 günlük Vətən müharibəsi Azərbaycanın tarixində şərəfli səhifədir və bu günün xatirəsi gələcək nəsillərə vətənpərvərlik ruhunu aşılamaq baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edir. Ulu Öndər Heydər Əliyevin uzaqgörən siyasətini bu gün uğurla davam etdirən Prezident İlham Əliyevin güclü rəhbərliyi sayəsində Azərbaycanın müharibədə tarixi Qələbə qazanması, həmçinin, azad olunmuş torpaqlarda quruculuq və dirçəliş dövrünün başlanması istiqamətində mühüm nailiyyətlərin əldə olunduğu da qeyd edilib.
Daha sonra Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinim deputatı, tibb üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elmar Rzayev və Müharibə, Əmək, Silahlı Qüvvələr və Hüquq Mühafizə Orqanları Veteranları Təşkilatının sədri Fərrux Nağızadə çıxış edərək Anım Gününün xalqımız üçün müqəddəs gün olduğunu vurğulayıb, şəhidlərin canı və qanı bahasına qazanılan Qələbənin daim qürur mənbəyimiz olacağını qeyd ediblər.
Tədbirin bədii hissəsində “27 sentyabr — Anım Günü”nə həsr olunmuş “Vətənin qəhrəmanı” adlı ədəbi-bədii kompozisiya təqdim olunub. Kompozisiyada şəhidlərin qəhrəmanlığı, Vətən uğrunda göstərdikləri şücaəti və xalqımızın həmrəyliyi canlı şəkildə əks etdirilib.

В рамках 27 Сентября – Дня памяти в Ордубадском районном дворце культуры было организовано мероприятие под названием «День начала нашей 44-дневной истории Победы». В мероприятии приняли участие глава Исполнительной власти Ордубадского района Раджаб Рагимли, депутаты Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики, семьи шехидов, гази, участники войны, военнослужащие, руководители и сотрудники управлений, предприятий и организаций района.
Мероприятие началось с минуты молчания в память об Общенациональном лидере Гейдаре Алиеве и наших шехидах, отдавших свои жизни за восстановление территориальной целостности, независимости и суверенитета Азербайджанской Республики. Затем прозвучал Государственный гимн.
Глава Исполнительной власти Ордубадского района Раджаб Рагимли, выступая, заявил, что День памяти является днем как скорби, так и гордости в истории азербайджанского народа, подчеркнул героизм наших шехидов и их самоотверженность во имя Родины. Глава исполнительной власти отметил, что 44-дневная Отечественная война является славной страницей в истории Азербайджана, и память об этом дне имеет большое значение для привития духа патриотизма будущим поколениям. Было также отмечено, что благодаря сильному руководству Президента Ильхама Алиева, который сегодня успешно продолжает дальновидную политику Великого лидера Гейдара Алиева, Азербайджан одержал историческую Победу в войне, а также достиг значительных успехов в направлении начала периода созидания и возрождения на освобожденных землях.
Затем депутат Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики, доктор философии по медицине, доцент Эльмар Рзаев и председатель Организации ветеранов войны, труда, Вооруженных сил и правоохранительных органов Фаррух Нагизаде выступили, подчеркнув, что День памяти является священным днем для нашего народа, и отметили, что Победа, завоеванная ценой жизни и крови шехидов, всегда будет источником нашей гордости.
В художественной части мероприятия была представлена литературно-художественная композиция под названием «Герой Родины», посвященная «27 сентября — Дню памяти». В композиции ярко отражены героизм шехидов, их мужество во имя Родины и солидарность нашего народа.