Macarıstanın Baş naziri Viktor Orban Türkiyəyə səfəri zamanı Avropanın cənubdan qorunmasında Türkiyənin rolunun həlledici olduğunu bildirib. O vurğulayıb ki, bu müdafiə olmasa, həm Macarıstanda, həm də ümumilikdə Avropada həyatın ciddi şəkildə çətinləşəcəyi qaçılmaz olardı.
Redaksiya xəbər verir ki, Orban açıqlamasında qeyri‑qanuni miqrasiyanın qarşısının alınmasında Türkiyənin sərhəd nəzarətinə xüsusi töhfə verdiyini qeyd edib. Onun sözlərinə görə, bu nəzarət olmasa, Avropa “qanunsuz miqrasiya axınında boğulardı”.
Orban əlavə edib ki, Ankara ilə əməkdaşlıq Avropanın təhlükəsizlik arxitekturasının mühüm hissəsidir və bu əməkdaşlığın davamı regional sabitliyin qorunmasına birbaşa təsir göstərir. O, həmçinin Macarıstanın Türkiyə ilə əlaqələri gücləndirməkdə maraqlı olduğunu vurğulayıb.
Macarıstan liderinin bu bəyanatı Avropada miqrasiya siyasəti ilə bağlı müzakirələrin yenidən aktuallaşdığı bir dövrdə səslənib və Türkiyənin strateji əhəmiyyətini bir daha gündəmə gətirib.

Hungarian Prime Minister Viktor Orbán stated during his visit to Turkey that Turkey's role in protecting Europe from the south is crucial. He emphasized that without this defense, life in Hungary and Europe as a whole would inevitably become significantly more difficult.
The editorial reports that Orbán noted Turkey's special contribution to border control in preventing illegal migration. According to him, without this control, Europe would be "drowned in a flood of illegal migration."
Orbán added that cooperation with Ankara is an important part of Europe's security architecture, and the continuation of this cooperation directly impacts the maintenance of regional stability. He also stressed that Hungary is interested in strengthening relations with Turkey.
The Hungarian leader's statement came at a time when discussions on migration policy in Europe have become topical again, once again bringing Turkey's strategic importance to the agenda.