Macarıstanın Baş naziri Viktor Orban Türkiyəyə səfəri zamanı Avropanın cənubdan qorunmasında Türkiyənin rolunun həlledici olduğunu bildirib. O vurğulayıb ki, bu müdafiə olmasa, həm Macarıstanda, həm də ümumilikdə Avropada həyatın ciddi şəkildə çətinləşəcəyi qaçılmaz olardı.
Redaksiya xəbər verir ki, Orban açıqlamasında qeyri‑qanuni miqrasiyanın qarşısının alınmasında Türkiyənin sərhəd nəzarətinə xüsusi töhfə verdiyini qeyd edib. Onun sözlərinə görə, bu nəzarət olmasa, Avropa “qanunsuz miqrasiya axınında boğulardı”.
Orban əlavə edib ki, Ankara ilə əməkdaşlıq Avropanın təhlükəsizlik arxitekturasının mühüm hissəsidir və bu əməkdaşlığın davamı regional sabitliyin qorunmasına birbaşa təsir göstərir. O, həmçinin Macarıstanın Türkiyə ilə əlaqələri gücləndirməkdə maraqlı olduğunu vurğulayıb.
Macarıstan liderinin bu bəyanatı Avropada miqrasiya siyasəti ilə bağlı müzakirələrin yenidən aktuallaşdığı bir dövrdə səslənib və Türkiyənin strateji əhəmiyyətini bir daha gündəmə gətirib.

Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан заявил во время своего визита в Турцию, что роль Турции в защите Европы с юга является решающей. Он подчеркнул, что без этой защиты жизнь как в Венгрии, так и в Европе в целом неизбежно стала бы значительно сложнее.
Редакция сообщает, что Орбан отметил особый вклад Турции в пограничный контроль для предотвращения незаконной миграции. По его словам, без этого контроля Европа «задохнулась бы в потоке нелегальной миграции».
Орбан добавил, что сотрудничество с Анкарой является важной частью архитектуры европейской безопасности, и продолжение этого сотрудничества напрямую влияет на поддержание региональной стабильности. Он также подчеркнул заинтересованность Венгрии в укреплении связей с Турцией.
Это заявление венгерского лидера прозвучало в период, когда вновь актуализировались дискуссии о миграционной политике в Европе, вновь поставив на повестку дня стратегическое значение Турции.